Kultura i styl

Kultura i styl

W Wenecji wygrała Ameryka Łacińska. Złoty Lew dla Wenezueli, bo Cuaron przewodził jury?

Zaskakujące werdykty konkursowego jury powoli stają się wyróżnikiem weneckiej imprezy na Lido. Ani typowana na zwycięzcę "Francofonia" Aleksandra Sokurowa ani też argentyński "El Clan", (któremu jednak przyznano Srebrne Lwy za reżyserię), tylko pomijany w rankingach krytyków (ale i widzów) wenezuelski "Desde alla" (ang. tytuł "From Afar") zdobył Złotego Lwa. Mamy jednak i polski akcent w Wenecji, bo film "Baby Bump" Kuby Czekaja, otrzymał wyróżnienie jury przyznającego nagrodę Queer Lion.

Film o gejowskiej miłości zwycięzcą w Wenecji

Film z Wenezueli “Desde Alla” ("Z daleka") w reżyserii debiutanta Lorenzo Vigasa otrzymał nagrodę Złotego Lwa na zakończonym w sobotę 72. festiwalu w Wenecji. Zwycięstwo filmu opowiadającego o gejowskiej miłości i samotności w Caracas jest wielką niespodzianką.

Tu rodzą się Oscary. Czy uda się powtórzyć sukces "Idy"?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto uznawany jest za jeden z najważniejszych na świecie. Jak mawia się w Hollywood, "w Toronto rodzą się Oskary”. Jeśli to prawda, to w przyszłym roku Polacy nie powinni liczyć na zbyt wiele statuetek. Wśród 399 filmów pokazywanych w kanadyjskim mieście pojawią się tylko cztery produkcje polskie.

"Piorunujący thriller" czy "pozerstwo"? Emocje po premierze "11 minut" Skolimowskiego w Wenecji

"Najlepszy apokaliptyczny finał filmowy od czasu 'Zabriskie Point' Antonioniego" - to jedna z ocen po premierze "11 minut" Jerzego Skolimowskiego na weneckim Lido. Nie wszyscy jednak chwalą. Według krytyka "Corriere della Sera" polski reżyser "powiększa listę rozczarowań" tegorocznego festiwalu. W opinii wielu krytyków film zasługuje jednak na znalezienie się wśród pretendentów do Złotych Lwów. Werdykt w sobotę.

Ruiny domu z VII w. p.n.e. "Absolutny wyjątek w skali miasta"

Bardzo dobrze zachowane ruiny liczącego około 2600 lat małego domu znaleziono w sercu Rzymu, na Kwirynale. Ten budynek o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, pochodzący z czasów etruskich królów Rzymu Tarkwiniuszy, to wielka rzadkość - mówią archeolodzy.

Elżbieta II panuje najdłużej. Jedyne wystąpienie w dniu ustanowienia rekordu

9 września Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni. W dniu ustanowienia rekordu królowa odwiedziła Szkocję. Podczas jedynego publicznego wystąpienia krótko podziękowała za wszystkie otrzymane życzenia.

Otyły Depp i Redmayne w damskim stroju. A wieczorem premiera "11 minut" Skolimowskiego

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego startuje w konkursie głównym weneckiego festiwalu filmowego, który na razie ma dwóch faworytów do Złotych Lwów. To argentyński "El Clan" Pabla Trapero - opowieść o mrocznym czasie po upadku rządów junty oraz "Francofonia" Rosjanina Aleksandra Sokurowa - fatalistyczną opowieść o upadku Europy. Publiczność do tej pory najbardziej porwał zaś Eddie Redmayne w roli transgenderowej kobiety w "Dziewczynie z portretu".

Faworyt bukmacherów zaśpiewa piosenkę do nowego Bonda

- Tak mi ulżyło, wreszcie mogę o tym mówić, to była moja tajna misja! - powiedział wokalista Sam Smith. Brytyjczyk przyznał, że to on będzie wykonawcą utworu do "Spectre", najnowszej produkcji o Bondzie. Premiera piosenki "Writing’s On The Wall" planowana jest na 25 września.

Wyjątkowo pechowy pomnik Jana Pawła II. Teraz chcą go obrócić

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.

Bono: Europa nie jest taka, jak jeszcze kilka dni temu

"W minionym tygodniu stało się coś niesłychanego, Europa nie jest już taka, jaką była jeszcze 7 dni temu"- tak wydarzenia związane z kryzysem imigracyjnym podsumował wokalista zespołu U2 Bono w poniedziałkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Cały świat w jednej klatce. Zdjęcia, które zapadły w pamięć pokoleń

W ostatnich dniach światowe media obiegły zdjęcia ciała 3-letniego syryjskiego chłopca, znalezionego na plaży w tureckim Bodrum. Wielu komentatorów stwierdziło, że pokazuje ono więcej, niż dziesiątki, setki relacji spisywanych przez reporterów i dziennikarzy. W historii fotografii pojawiają się co pewien czas zdjęcia, które zapadają w pamięć nie tylko współczesnych, ale i kolejnych pokoleń. Do dziś budzą one wielkie emocje.