Kultura i styl

Kultura i styl

"Ta historia zdarzyła się tu w Polsce"

Ta historia zdarzyła się tu w Polsce, ale równie dobrze mogłaby się zdarzyć wszędzie na świecie - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Aneta Hickinbotham, producentka filmu "Boże Ciało", który został polskim kandydatem do Oscara. Aktorka Eliza Rycembel powiedziała, że życzyłaby sobie, aby widzom po wyjściu z kina towarzyszyła "refleksja i poczucie, że ten czas nie został stracony, tylko że zawsze można nad sobą pracować i rozmawiać".

Ukradli złoty sedes z domu Churchilla

Z Pałacu Blenheim, rodzinnego domu Winstona Churchilla, złodzieje skradli złotą toaletę wartą milion funtów. Sedes wykonany z 18-kararatowego złota był częścią wystawy w znajdującym się tam muzeum. Ponieważ z toalety można było normalnie korzystać i była ona podłączona do kanalizacji, to kiedy złodzieje odkręcili sedes, woda zalała duże fragmenty domu. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie.

Nowi uczestnicy w domu Wielkiego Brata

Różnią się, ale łączy ich jeden cel - chcą pozostać w domu Wielkiego Brata do samego finału. Za nami pierwszy odcinek nowej edycji "Big Brothera". Poznaliśmy już wszystkich uczestników, pojawiło się także pierwsze zadanie od Wielkiego Brata.

Gwiazda "Gotowych na wszystko" skazana za wręczenie łapówki

Amerykańska aktorka Felicity Huffman, znana z serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko", została skazana na 14 dni więzienia. Gwiazda przyznała się, że wręczyła 15 tysięcy dolarów łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na studia.

Eddie Money nie żyje

Amerykański wokalista rockowy Eddie Money zmarł w piątek w Los Angeles w wieku 70 lat. Informację o jego śmierci przekazała rodzina. Twórca hitów "Two Tickets to Paradise" i "Baby Hold On" zmagał się z rakiem przełyku.

Najbrudniejsze banknoty świata i magnesowanie karaluchów. Polacy wśród laureatów antynobli

Nauczanie chirurgów z wykorzystaniem metody, przy pomocy której szkoli się psy, wynalezienie maszyny do zmiany pieluch czy jedzenie pizzy dla zdrowia to niektóre odkrycia uhonorowane w tym roku nagrodami Ig Nobel. Przyznano je w czwartek na Uniwersytecie Harvarda. - Jestem zaszczycony, że zdobyłem tę osobliwą, ale ważną nagrodę - powiedział jeden z laureatów. Wśród nagrodzonych są także Polacy.

Rusza nowa edycja "Big Brothera"

Gdy "Big Brother" wrócił w marcu tego roku po 11 latach przerwy, cieszył się ogromnym zainteresowaniem - pierwszy odcinek "Big Brother Arena" przyciągnął przed telewizory ponad 2 miliony widzów, a TVN7 w niedzielnym paśmie o godzinie 20 był najchętniej wybieranym kanałem. Na kolejną edycję nie trzeba było długo czekać. "Big Brother" wraca już dziś o godzinie 20 w TVN7. Gościem muzycznym pierwszego odcinka "Big Brother Arena" będzie Edyta Górniak.

Adele rozstaje się z mężem. Będzie rozwód

Piosenkarka Adele wniosła o rozwód ze swoim mężem Simonem Koneckim - wynika z dokumentów złożonych w sądzie w Los Angeles. Oboje pięć miesięcy temu potwierdzili, że są w separacji. Ogłosili też, że zamierzają "w zgodzie wychowywać swojego syna".

Zmarł autor jednej z najsłynniejszych fotografii w historii

Fotoreporter Charlie Cole - autor słynnej fotografii przedstawiającej mężczyznę przed kolumną czołgów na Placu Tiananmen w Pekinie 5 czerwca 1989 roku - dzień po masakrze dokonanej przez chińską armię na prodemokratycznych demonstrantach, nie żyje. Miał 64 lata.

Sprawa znanego reżysera wraca do prokuratury

Sprawa jednego z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów, Kiriłła Sieriebriennikowa, wraca do prokuratury. Moskiewski sąd podjął taką decyzję z powodu "naruszeń w akcie oskarżenia". Sieriebriennikow został oskarżony o defraudację środków publicznych.

"Nazywanie tego filmu politycznym jest dla mnie zabawne"

Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Daniel Olbrychski, Jaśmina Polak, Wiktor Zborowski czy Marta Żmuda Trzebiatowska pojawili się w zwiastunie filmu "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego. Jest to realizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku legendarnego pisarza, reżysera i scenarzysty - Andrzeja Żuławskiego, ojca Xawerego.

Wielka feta na Festival Polonaise w Chicago. 15 lat iTVN

iTVN świętuje 15-lecie. Kanał ten umożliwia legalny dostęp do polskiej kultury, rozrywki i informacji na całym świecie. Okazją do świętowania był Festival Polonaise w Chicago. Uczestnicy imprezy mogli spotkać się między innymi z Jakubem Wesołowskim i Joanną Krupą.

Roman Polański z Wielką Nagrodą Jury w Wenecji

Roman Polański został wyróżniony Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury za film "Oficer i szpieg" podczas kończącej się w sobotę 76. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To druga co do ważności nagroda w Konkursie Głównym festiwalu. Złotego Lwa otrzymał Todd Phillips za "Jokera".

Protest na czerwonym dywanie. Mick Jagger: to oni odziedziczą planetę

Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne - przekonywali aktywiści, którzy w sobotę przez siedem godzin okupowali czerwony dywan festiwalu filmowego na Lido w Wenecji. Protest w ostatnim dniu imprezy poparli obecni tam piosenkarz Mick Jagger i aktor Donald Sutherland. - Cieszę się, że ludzie chcą protestować - powiedział wokalista Rolling Stones.

"Nie czekając na oświadczyny mecenasa, wyszła za doktora". Para prezydencka czytała nowele

- To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak "Wesele". Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie. Odbywało się ono w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Prezydent zaznaczył, że tegoroczna edycja inicjatywy obrazuje 100 lat dziejów Polski.

Swiernalis: w Polsce alkohol jest podniesiony do rangi sakramentu

Wcześniej prawie zawsze siadałem do pisania z butelką wina czy innym trunkiem. Pamiętam, jak wtedy któryś ze starszych kolegów mnie ostrzegł: a co, jeśli to nie ty, a co, jeśli to używki tworzą to wszystko? - opowiada Paweł Swiernalis w rozmowie z tvn24.pl. - Lubię pisać i śpiewać o rzeczach, o których mam pojęcie. Może dlatego nie piszę o wesołych sprawach - przyznaje muzyk.

"Camorra pojawia się tam, gdzie zawiodło państwo"

Świat przestępczy pojawia się w miejscach, w których nie ma dostępu do edukacji, jest duże bezrobocie. W tych miejscach młodzi ludzie muszą wybrać czy wstąpić na drogę kryminalną, czy zmierzyć się z rzeczywistością - mówi w rozmowie z tvn24.pl włoski reżyser Claudio Giovannesi, twórca filmu "Piranie", nagrodzonego za scenariusz podczas tegorocznej edycji Berlinale.

"Jego ludzie rzucają bomby, zabijają ludzi. To człowiek, który napada na pociągi"

Kino awanturnicze, płomienny romans i historia marszałka - w czwartek odbyła się uroczysta premiera filmu "Piłsudski". W roli głównej zagrał Borys Szyc. - Starałem się pokazać go od strony jak najbardziej ludzkiej - mówił aktor. - To nie jest pomnik. To jest człowiek, który jest bardzo kochliwy. Jego ludzie rzucają bomby, zabijają ludzi - dodał reżyser Michał Rosa.

Oni wybiorą najlepszy polski film roku

Maciej Wojtyszko - reżyser teatralny i filmowy oraz pisarz - stanie w tym roku na czele jury konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sumie dziewięciu jurorów oceni najlepsze filmy tego roku stworzone przez polskich reżyserów.

Już 20 kobiet oskarża Placido Domingo

Była śpiewaczka Angela Turner Wilson jest w kolejnej grupie - tym razem 11 kobiet - które publicznie oskarżają hiszpańskiego tenora Placido Domingo o molestowanie seksualne - podała w czwartek agencja Associated Press. W sumie Domingo oskarżany jest przez 20 kobiet.