Kultura i styl

Kultura i styl

Rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci". 2223 artystów otrzyma stypendia

W ramach stypendialnej części programu "Kultura w sieci" zostaną przyznane 2223 artystom i twórcom trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości dziewięciu tysięcy złotych. O rozstrzygnięciu konkursu poinformował na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.

Stella Meghie wyreżyseruje film o Whitney Houston. Rodzina usunie kontrowersje?

Anthony McCarten, twórca scenariuszy do głośnych biograficznych filmów, jak muzyczny "Bohemian Rhapsody" czy polityczny "Czas mroku", napisze kolejny - tym razem do fabuły poświęconej Whitney Houston. Film będzie nosił tytuł "I Wanna Dance With Somebody", a reżyserować ma go Stella Meghie. Pieczę nad całością sprawuje rodzina zmarłej artystki.

Kowalczewski: miałem informacje, że coś jest nie tak z Listą Przebojów. Nie chciał powiedzieć, od kogo

Dostałem informację, że coś jest z tym notowaniem. Zdecydowałem, że to notowanie najlepiej będzie unieważnić i dojść do prawdy, co tak naprawdę się stało - mówił na czwartkowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Senacie dyrektor radiowej Trójki Tomasz Kowalczewski. - Marek Niedźwiecki i Bartek Gil są najuczciwszymi ludźmi na świecie. Co spowodowało, że wylałeś na nich cysternę nieczystości? - pytał dyrektora rozgłośni Ernest Zozuń, przedstawiciel związku zawodowego dziennikarzy Trójki.

Wydawca Kazika: absolutnie nie spodziewałem się takiej burzy

"Twój ból jest lepszy niż mój" to był utwór, który w dosyć wyważony sposób opowiadał historię, która się zdarzyła - ocenił w "Kropce nad i" Sławomir Pietrzak, były gitarzysta Kultu, obecnie wydawca Kazika Staszewskiego. Komentował sytuację związaną z anulowaniem notowania Listy Przebojów Trójki, w którym piosenka ta zajęła pierwsze miejsce.

Kaczkowski, Stelmach, Łukawski odchodzą z Trójki. "Dziękuję państwu za 23 lata życia, bo radio to życie"

Po 57 latach pracy z radiowej Trójki odszedł Piotr Kaczkowski - legendarny dziennikarz tej rozgłośni, prowadzący takie audycje, jak "MiniMax" czy "W tonacji Trójki". "Miałem piękne życie radiowe. Mam nadzieję, że jeszcze wróci" - napisał w oświadczeniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych we wtorek wieczorem. W środę odejście z Trójki ogłosili również Piotr Stelmach i Marcin Łukawski.

Gacek: Autorskie radio to było coś, co wyróżniało Trójkę. "Ten SMS to zakończył"

Wyrządzanie komuś takiej krzywdy na oczach całego kraju, posądzanie uczciwych ludzi o kłamstwo, niszczenie instytucji kultury, jaką jest Lista Przebojów Programu Trzeciego, to był moment, który coś we mnie przelał - mówiła w TVN24 była dziennikarka Trójki Anna Gacek. Komentowała w ten sposób sytuację w radiu po unieważnieniu Listy Przebojów, którą wygrała piosenka Kazika.

Ile razy na antenie Trójki pojawiła się w ostatnich dniach piosenka Kazika? Odpowiada wicedyrektor

Zastępca dyrektora Trójki Mirosław Rogalski przekonywał w poniedziałek, że głosy oddane w ramach 1998. notowania Listy Przebojów Trójki zostały zmanipulowane. - Było dla nas zaskoczeniem, że skoro utwór Kazika nie był grany przez cały poprzedni tydzień, znalazł się na pierwszym miejscu listy - mówił w trakcie konferencji prasowej. Przyznał, że w ciągu ostatnich dni piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" nie pojawiała się na antenie rozgłośni.

Wojciech Mann o unieważnieniu głosowania w Trójce: cała ta historia jest na samym dole drabiny strachu

Cała ta historia jest na samym dole takiej drabiny strachu. Ta drabina na samej górze ma pana (Jarosława) Kaczyńskiego, który jest odgrodzony od świata ochroniarzami - bo widocznie czegoś się boi. A pod nim następują kolejne schodki ludzi, którzy się czegoś boją. Głównie tego czegoś, co jest schodek wyżej. Na samym dole są różni mali ludzie, którzy antycypują - mówił w "Debacie Faktów" o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki z piosenką Kazika Staszewskiego na czele Wojciech Mann.

"Proszę o nieprezentowanie moich utworów do odwołania". Artyści oburzeni decyzjami władz Trójki

Piosenka Kazika zniknęła z Listy Przebojów Trójki. Kolejni artyści i ludzie kultury w mediach społecznościowych wyrażają oburzenie. "Dzisiaj jako instytucja niszczycie swoją legendę" - napisał Artur Rojek. "Historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia" - uznał Zbigniew Preisner. "Praktyki przypominające najgorsze czasy komunizmu" - ocenił Muniek Staszczyk.

Wicepremier Emilewicz o "skandalu" w Trójce, chce wyjaśnień. Jest reakcja szefa Rady Mediów Narodowych

"Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Radiowej Trójki jest skandaliczne" - napisała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zwróciła się do szefa Rady Mediów Narodowych o wyjaśnienia. Krzysztof Czabański w odpowiedzi ocenił, że "radio postąpiło słusznie, unieważniając głosowanie". Sprawę komentują politycy zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji.

"Kazik ma szczególny dar do rozdawania celnych kuksańców"

To symptomatyczne, że gdy wygrywa nie ten, kto powinien, głosowanie się odwołuje albo zmienia zasady - powiedział we "Wstajesz i weekend" muzyk Tomasz Lipiński. - Z Trójki został ogryzek - dodał Krzysztof Skiba. Reżyserka Agnieszka Holland przekonywała, że "nawet za PRL-u pewne przestrzenie wolności w mediach publicznych istniały".

"To jest duża odpowiedzialność. To nie jest fikcja". We wrześniu premiera filmu o Tomaszu Komendzie

W ten weekend mijają dwa lata, od kiedy Tomasz Komenda usłyszał, że jest niewinny. Przez kilkanaście lat zza krat przekonywał, że to nie on zgwałcił i zabił nastolatkę. O jego historii powstał fabularny film stacji TVN, który będzie miał premierę we wrześniu. - To jest opowieść o trójce ludzi, którzy walczą z przeciwnościami losu i z systemem penitencjarnym - mówił w rozmowie z TVN24 reżyser Jan Holoubek.