Kultura i styl

Kultura i styl

Andrzej Krzywy: Miałem plan, żeby emigrować. Nie chciałem mieć już nic wspólnego z muzyką

Miałem plan, żeby emigrować. Moim marzeniem było pojechać do kumpli, którzy już wcześniej wyjechali do Australii - wspomina Andrzej Krzywy. W rozmowie z portalem tvn24.pl opowiada o początkach swojej kariery, a także o historii De Mono i ostatnich komplikacjach związanych z nazwą grupy. - Istnienie na rynku dwóch zespołów De Mono jest bardzo kłopotliwe, w szczególności dla publiczności - mówi i dodaje, że nadchodzący rok powinien rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jak powstała najpotężniejsza piosenka bożonarodzeniowa w historii. "All I Want for Christmas Is You" ma już 25 lat

- Nieważne, dokąd pojedziesz. To piosenka numer jeden, najpotężniejsza piosenka bożonarodzeniowa - twierdzi kompozytor Walter Afanasieff. To on razem z piosenkarką Mariah Carey stoi za sukcesem "All I Want for Christmas Is You", który w świątecznym sezonie grany jest na całym świecie. W tym roku utwór został ogłoszony numerem jeden na liście Stu Bożonarodzeniowych Hitów Wszech Czasów magazynu "Billboard". 25 lat po swojej premierze.

Rodzinny królewski spacer bez księcia Andrzeja. Pałac Buckingham nie komentuje

Niemal w komplecie brytyjska rodzina królewska uczestniczyła w środę w bożonarodzeniowym nabożeństwie w kościele w Sandringham i poprzedzającym je zwyczajowym spacerze. Zabrakło między innymi jednego z synów królowej, wiązanego ze skandalem obyczajowym księcia Andrzeja. Pałac Buckingham odmówił komentarza w tej sprawie, ale media przypominają o związkach księcia z aferą obyczajową.

"Nie myślę o Oldze Tokarczuk jako o szefie"

Ta drużyna, ta ekipa Olgi Tokarczuk, my jesteśmy jak rodzina, jak przyjaciele, jak ludzie, którzy się lubią i dobrze znają, którzy mają jakiś wspólny cel - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Iryna Vikyrchak, asystentka laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Opowiadając o kulisach swojej pracy, przyznała, że "współpraca z noblistką jest bardzo przyjemna", ale jednocześnie "wymagająca".

Amerykańscy żołnierze zaśpiewali świąteczny hit po polsku

Świąteczna niespodzianka z życzeniami od Ambasady USA w Warszawie to już tradycja. Tym razem grupa żołnierzy Singing Sergeants z Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zaśpiewała popularny utwór "Jingle Bells". Trudność polegała na tym, że była to polska wersja piosenki.

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

"Desperacko chciałem zagrać główną postać"

Ten projekt zainteresował mnie właśnie ze względu na główną postać. Desperacko chciałem go (detektywa Essroga) zagrać. Jestem bardzo pazernym aktorem, więc pomyślałem: skoro tak bardzo chcę tej roli, to może sam napiszę scenariusz na podstawie powieści - powiedział w rozmowie z Anną Wendzikowską, reporterką "Dzień Dobry TVN" Edward Norton. Aktor wyreżyserował i zagrał główną rolę w filmie "Osierocony Brooklyn".

Starzy, chorzy, piękni. "Każde życie to dzieło sztuki"

Dumne postawy, korona z liści, perłowe kolczyki, kolorowe suknie, piesek zamiast gronostaja... Podopieczni jednego z włoskich domów opieki, chorzy na alzheimera, wzięli udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej, wcielając się w postaci z najsłynniejszych dzieł sztuki. - Chcemy przywrócić chorym godność, którą często ich choroba odsuwa na drugi plan - tłumaczy Giorgio Pavan, dyrektor sieci placówek opiekuńczych I.S.R.A.A.

Film Komasy na krótkiej oscarowej liście

"Boże Ciało" Jana Komasy trafiło na tak zwaną krótką listę 10 tytułów walczących o Oscara w kategorii film międzynarodowy (do niedawna nieanglojęzyczny). Wybrany został spośród 93 produkcji z całego świata. Polski film powalczy z tak głośnymi tytułami, jak uważany za faworyta południowokoreański obraz "Parasite", "Ból i blask" Almodovara czy "Nędznicy" Ladja Ly. 13 stycznia Akademia ogłosi pięć nominowanych tytułów w tej kategorii.

Hiszpańskie media wyliczają "ekologicznych hipokrytów"

W niedzielę zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przy tej okazji hiszpańskie media wytykają niektórym celebrytom, w tym kilku sławnym aktorom, że mimo ekologicznej retoryki, sami przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego.

Zmarła muza Godarda, Anna Karina

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu. Miała 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Wicepremier Sasin: nie czytałem żadnej książki Tokarczuk. Czy przeczyta? "Raczej chyba nie"

To nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga - powiedział w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Tak tłumaczył, dlaczego nie zna żadnej książki Olgi Tokarczuk. Wcześniej do nieznajomości twórczości noblistki przyznał się inny wicepremier obecnego rządu, minister kultury Piotr Gliński. - To literatura, która wymaga pewnych kompetencji poznawczych - komentowała jego deklarację sama pisarka.

"Jesteśmy wysuszeni jak gąbka i wszędzie na świecie tak jest"

Powoli już opada ze mnie ten kurz bitewny. Mam teraz swoje pięć minut przy okazji Nagrody Nobla, a potem zamykam tę część mojego życia - w taki sposób Olga Tokarczuk podsumowała w "Faktach po Faktach" wydarzenia związane z przyznaniem jej literackiego Nobla za rok 2018. Mówiła, że na scenie była "bardzo spokojna". Powiedziała też, o co odważyła się zapytać króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Na liście lektur tylko jedno opowiadanie Tokarczuk. Minister: nauczyciele mają dużą swobodę

- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.

Obraz we włazie za starym bluszczem. "Uderzające podobieństwo" do skradzionego Klimta

Gałęzie wyschniętego bluszczu, niewielkie drzwiczki, a za drzwiczkami właz. - Znalazłem futerał w czarnym worku, na początku myślałem, że to śmieci - opowiada mężczyzna, który natknął się na tajemniczy pakunek. Pracował w ogrodzie galerii sztuki we włoskiej Piacenzy, ale raczej nie spodziewał się, że odnajdzie dzieło Gustava Klimta skradzione z muzeum w 1997 roku. Nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że to ono, ale jak mówi Franca Franchi, członkini zarządu galerii - podobieństwo jest uderzające, a z tyłu widnieją oficjalne pieczęcie.

"My naprawdę wygrałyśmy tego Nobla". Podziękowania Olgi Tokarczuk

We wtorek wieczorem w sztokholmskim ratuszu odbył się bankiet noblowski. Wśród uczestników była również laureatka literackiego Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Chciałabym podziękować tym, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam, którzy prowadzili redakcję moich tekstów, którzy wspierali mnie, kiedy było mi trudno - podkreśliła w krótkim wystąpieniu.

Grand Press 2019. Konkret24, Bertold Kittel i Lech Dawidowicz z nagrodami

Konkret24, działający w ramach portalu tvn24.pl, zdobył we wtorek nagrodę Grand Press Digital. W kategorii Dziennikarstwo Śledcze wygrał dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, wyróżniony za materiał "Pancerny Marian i pokoje na godziny". W kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne nagrodę otrzymał Lech Dawidowicz z "Czarno na białym" TVN24 za materiał "Pegasus". Dziennikarzem Roku został Tomasz Sekielski, jeden z autorów dokumentu "Tylko nie mów nikomu".

Prezydent napisał do Olgi Tokarczuk, na Pałacu wyświetlono jej wizerunek

"Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla" - napisał we wtorek do Olgi Tokarczuk prezydent Andrzej Duda. Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona została iluminacja z wizerunkiem pisarki. Szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński zaprosił noblistkę do złożenia wizyty w ministerstwie "w dogodnym terminie".

"Polska literatura błyszczy w Europie". Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny - powiedział Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć polskiej pisarki. We wtorek w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.