Kultura i styl

Kultura i styl

Film Magnusa von Horna w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes

Chociaż Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbył się w tym roku w tradycyjnej formie, dyrektor artystyczny francuskiego święta kina ogłosił listę oficjalnej selekcji festiwalu. Wybrano 56 spośród rekordowej liczby 2067 zgłoszonych fabuł. Jedyną polską produkcją w tym gronie jest "Sweat" - drugi pełnometrażowy film szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, absolwenta i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi.

#BlackoutTuesday, czyli czarne ekrany przez osiem minut i 46 sekund. "Zobacz, co możemy zrobić i jak pomóc"

Najpopularniejsi muzycy i wokaliści, największe wytwórnie płytowe oraz media, w tym 19 amerykańskich kanałów grupy Discovery, włączyły się w akcję #BlackoutTuesday, związaną ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji. Według deklaracji uczestników, wtorkowy protest nie kończy działań branży muzycznej i medialnej przeciwko "dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej".

Obraz Jana Matejki sprzedany za prawie siedem milionów złotych

"Portret Profesora Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki to jedno z 93 dzieł polskiej sztuki, które zostały zlicytowane podczas wtorkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Dzieło krakowskiego artysty osiągnęło kwotę 5,9 mln złotych i trafi w ręce polskiego kolekcjonera, który do ceny musi doliczyć 18 procent opłaty aukcyjnej, co ostatecznie daje 6,96 mln zł.

Zmarł Christo. To on opakował Reichstag

Artysta bułgarskiego pochodzenia Christo Jawaszew - który światową sławę zdobył jako Christo - zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 84 lat. Wraz z żoną Jeanne-Claude zapisali się w historii sztuki jako autorzy spektakularnych realizacji opakowywania słynnych budynków i zasłaniania krajobrazów.

"We Are One" - globalny festiwal filmowy startuje 29 maja na You Tube.

100 filmów wybranych przez przedstawicieli 21 najważniejszych międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlin, Wenecja oraz spotkania i dyskusje z twórcami - m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Stevenem Soderberghiem, czy Bong Joon-ho, to atrakcje dziesięciodniowego internetowego festiwalu "We Are One: A Global Film". Wydarzenie dostępne będzie na You Tube w dn. 29 maja - 7 czerwca.

Twórcy "Avatara" wracają na plan dwóch sequeli filmu

Jak ogłosił w mediach społecznościowych producent "Avatara" Jon Landau, po ponad dwumiesięcznej przerwie twórcy jego kontynuacji wracają na plan w Nowej Zelandii. "Avatar 2" będzie pierwszym dużym filmem, który wznowił produkcję od czasu zamknięcia planów zdjęciowych z powodu koronawirusa.

Judyta Sierakowska: Polacy lubią disco polo za rytmiczność, melodyjność, prosty tekst

Zdecydowana większość Polaków lubi słuchać muzyki disco polo. Judyta Sierakowska, autorka książki "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" wyjaśnia, że ten gatunek muzyczny doceniany jest za swoją rytmiczność czy prosty tekst. Muzycy zaś dostosowują się do potrzeb swoich sympatyków. - Piszą takie teksty, jakie się sprzedadzą i za to disco polo jest lubiane - mówiła reporterka, która była gościem Xięgarni.

Rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci". 2223 artystów otrzyma stypendia

W ramach stypendialnej części programu "Kultura w sieci" zostaną przyznane 2223 artystom i twórcom trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości dziewięciu tysięcy złotych. O rozstrzygnięciu konkursu poinformował na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.

Stella Meghie wyreżyseruje film o Whitney Houston. Rodzina usunie kontrowersje?

Anthony McCarten, twórca scenariuszy do głośnych biograficznych filmów, jak muzyczny "Bohemian Rhapsody" czy polityczny "Czas mroku", napisze kolejny - tym razem do fabuły poświęconej Whitney Houston. Film będzie nosił tytuł "I Wanna Dance With Somebody", a reżyserować ma go Stella Meghie. Pieczę nad całością sprawuje rodzina zmarłej artystki.

Kowalczewski: miałem informacje, że coś jest nie tak z Listą Przebojów. Nie chciał powiedzieć, od kogo

Dostałem informację, że coś jest z tym notowaniem. Zdecydowałem, że to notowanie najlepiej będzie unieważnić i dojść do prawdy, co tak naprawdę się stało - mówił na czwartkowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Senacie dyrektor radiowej Trójki Tomasz Kowalczewski. - Marek Niedźwiecki i Bartek Gil są najuczciwszymi ludźmi na świecie. Co spowodowało, że wylałeś na nich cysternę nieczystości? - pytał dyrektora rozgłośni Ernest Zozuń, przedstawiciel związku zawodowego dziennikarzy Trójki.

Wydawca Kazika: absolutnie nie spodziewałem się takiej burzy

"Twój ból jest lepszy niż mój" to był utwór, który w dosyć wyważony sposób opowiadał historię, która się zdarzyła - ocenił w "Kropce nad i" Sławomir Pietrzak, były gitarzysta Kultu, obecnie wydawca Kazika Staszewskiego. Komentował sytuację związaną z anulowaniem notowania Listy Przebojów Trójki, w którym piosenka ta zajęła pierwsze miejsce.

Kaczkowski, Stelmach, Łukawski odchodzą z Trójki. "Dziękuję państwu za 23 lata życia, bo radio to życie"

Po 57 latach pracy z radiowej Trójki odszedł Piotr Kaczkowski - legendarny dziennikarz tej rozgłośni, prowadzący takie audycje, jak "MiniMax" czy "W tonacji Trójki". "Miałem piękne życie radiowe. Mam nadzieję, że jeszcze wróci" - napisał w oświadczeniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych we wtorek wieczorem. W środę odejście z Trójki ogłosili również Piotr Stelmach i Marcin Łukawski.