Kultura i styl

Kultura i styl

Nie żyje gwiazdor "Życia Pi" i "Slumdoga. Milionera z ulicy"

Jeden z najsłynniejszych aktorów świata, gwiazda Bollywood i wielu hollywoodzkich produkcji, Irrfan Khan nie żyje. Miał 53 lata. Grał m.in. w nagrodzonym kilkoma Oscarami filmie "Slumdog. Milioner z ulicy" w 2008 roku. W 2012 roku wystąpił w "Życiu Pi" w reżyserii Anga Lee.

"Stworzymy dla Was Najpiękniejszą Domówkę Świata". 26. Pol’and’Rock Festival w wersji wirtualnej

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformowała, że z powodu koronawirusa w Kostrzynie nad Odrą nie odbędzie się tegoroczny 26. Pol’and’Rock Festival, który był zaplanowany na przełom lipca i sierpnia. Zapowiedziała za to organizację wirtualnej odsłony imprezy. "Stworzymy dla Was Najpiękniejszą Domówkę Świata" - napisał w komunikacie prezes fundacji Jerzy Owsiak.

"Jakakolwiek czynność jest na wagę złota". Powstał serial o codzienności w czasie pandemii

Pandemia COVID-19 zamknęła plany filmowe i telewizyjne w całym kraju. Dla filmowców i aktorów rozpoczęła się wymuszona przerwa w pracy, dla całej reszty społeczeństwa także trudna do zaakceptowania konieczność rezygnacji z dotychczasowego stylu życia. Wykorzystali to twórcy serialu internetowego "Co robimy w zamknięciu". Stworzyli kilkanaście odcinków słodko-gorzkiej historii, w której każdy może się odnaleźć.

Zdążył przed pandemią. Pierwsze zdjęcia z nowego filmu Woody'ego Allena

Choć pandemia trwa w najlepsze, a plany filmowe świecą pustkami, do sieci trafiły już pierwsze zdjęcia z nowego filmu Woody'ego Allena. Reżyser zdążył nakręcić całość "Rifkin's Festival" w Hiszpanii, w San Sebastian przed wybuchem epidemii i na jesień zapowiada premierę filmu. Główne role zagrali Gina Gershon i po raz pierwszy występujący u Allena austriacki gwiazdor Christoph Waltz.

Igor Herbut: dzisiaj na nowo odkrywam rzeczy, o których pisałem

Jest kilka zdań na moim albumie, które dopiero teraz naprawdę do mnie dotarły - mówi Igor Herbut, wokalista zespołu LemON. W rozmowie z tvn24.pl opowiada o swoim solowym debiucie płytowym, ale również o tym, jak zmieniło go ojcostwo. Odnosi się także do obecnej sytuacji. - Zabolało, kiedy - jako artyści - usłyszeliśmy, że nie jesteśmy istotni dla polskiej gospodarki - podkreśla.

"Chłopi" oczami Jagny i nieznany Iwaszkiewicz. Nowe projekty polskich filmowców

Choć w związku pandemią plany filmowe świecą pustkami, projekty naszych filmowców zapowiadają się imponująco. Filip Bajon zekranizuje opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Nauczyciel", twórcy "Twojego Vincenta" zmierzą się z dziełem Reymonta "Chłopi" , zaś nowy film mistrza Jerzego Skolimowskiego będzie nosił tytuł "Baltazar". To tylko trzy z dziesięciu projektów, które dofinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Potrzebny jest ludziom zastrzyk pozytywnej energii"

Do teatru pójść nie można, ale teraz to teatr przychodzi do domu widza. Aktorzy Studia Buffo tańczą, śpiewają, a potem wysyłają to w świat. Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska w rozmowie z TVN24 opowiadają o zamkniętych teatrach i miłości do sztuki.

"Reportaż nie musi być wybitny, żeby był ciekawy i ważny"

- Reportaż nie może być tylko o tym, o czym jest. Zawsze tej lokalnej historii trzeba nadać wymiar uniwersalny. To jest absolutnie warunek reportażu, a zwłaszcza reportażu literackiego - podkreśla w "Xięgarnii" reportażystka Katarzyna Surmiak-Domańska, jedna z jurorek Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Al Bano lekarzom. Stanął przed hotelem i zaśpiewał "Felicita"

Legenda włoskiej muzyki pop, piosenkarz Al Bano, postanowił dodać otuchy lekarzom tym, co potrafi najlepiej. Przyjechał przed hotel w Bari (Apulia), gdzie tymczasowo mieszkają medycy walczący w lokalnym szpitalu o życie i zdrowie pacjentów z koronawirusem, i wykonał dla nich utwór "Felicita" w wersji a capella.

World Press Photo przyznane. Polak jednym z laureatów

Rozstrzygnięto konkurs World Press Photo 2020. Wśród laureatów Polak - Tomek Kaczor, którego fotografię wyróżniono w kategorii Portret Roku. Na zdjęciu "Przebudzenie" pokazał nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.