Kultura i styl

Kultura i styl

"Jeden długi dzień, który nie ma końca". Polacy z całego świata o swym życiu w czasie pandemii

Bez możliwości wychodzenia z domu, bez szansy na odwiedzenie bliskich w Polsce. "Dni są do siebie podobne" - mówią o swym życiu w czasie pandemii Polacy mieszkający w różnych zakątkach świata. Ich historie przedstawia w swoim reportażu "#zostańwdomu" dziennikarz TVN24 Jacek Tacik. Premiera w sobotę o godzinie 20 w TVN24, a także w TVN24 GO, gdzie będzie dostępny w całości.

"Sztuka jest ludziom potrzebna. Epidemia dobitnie to udowodniła"

W tej konkretnej sytuacji artyści nie powinni narzekać, tylko działać. Znam wielu, którzy teraz się zbierają, naciskają czy lobbują, żeby móc wrócić do gry, ale argument, że "bez koncertów nie mamy za co żyć", mnie nie przekonuje. Chociaż oczywiście byłoby lepiej, gdybyśmy mogli koncertować - tłumaczy Maciej Olbrych, wokalista zespołu Popkultura w rozmowie z tvn24.pl.

"Otwiera się droga do widza. Cannes zwiększa szanse"

Mieliśmy poczucie, że musimy udowodnić, że uda się nam zrobić świetny film. A teraz nasze przekonanie zostało potwierdzone przez Cannes. I to jest świetne uczucie - ocenia w rozmowie z tvn24.pl reżyser i scenarzysta Magnus von Horn. Jego najnowszy film "Sweat" znalazł się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako jedyna polska produkcja.

Film Magnusa von Horna w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes

Chociaż Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbył się w tym roku w tradycyjnej formie, dyrektor artystyczny francuskiego święta kina ogłosił listę oficjalnej selekcji festiwalu. Wybrano 56 spośród rekordowej liczby 2067 zgłoszonych fabuł. Jedyną polską produkcją w tym gronie jest "Sweat" - drugi pełnometrażowy film szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, absolwenta i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi.

#BlackoutTuesday, czyli czarne ekrany przez osiem minut i 46 sekund. "Zobacz, co możemy zrobić i jak pomóc"

Najpopularniejsi muzycy i wokaliści, największe wytwórnie płytowe oraz media, w tym 19 amerykańskich kanałów grupy Discovery, włączyły się w akcję #BlackoutTuesday, związaną ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji. Według deklaracji uczestników, wtorkowy protest nie kończy działań branży muzycznej i medialnej przeciwko "dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej".

Obraz Jana Matejki sprzedany za prawie siedem milionów złotych

"Portret Profesora Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki to jedno z 93 dzieł polskiej sztuki, które zostały zlicytowane podczas wtorkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Dzieło krakowskiego artysty osiągnęło kwotę 5,9 mln złotych i trafi w ręce polskiego kolekcjonera, który do ceny musi doliczyć 18 procent opłaty aukcyjnej, co ostatecznie daje 6,96 mln zł.

Zmarł Christo. To on opakował Reichstag

Artysta bułgarskiego pochodzenia Christo Jawaszew - który światową sławę zdobył jako Christo - zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 84 lat. Wraz z żoną Jeanne-Claude zapisali się w historii sztuki jako autorzy spektakularnych realizacji opakowywania słynnych budynków i zasłaniania krajobrazów.

"We Are One" - globalny festiwal filmowy startuje 29 maja na You Tube.

100 filmów wybranych przez przedstawicieli 21 najważniejszych międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlin, Wenecja oraz spotkania i dyskusje z twórcami - m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Stevenem Soderberghiem, czy Bong Joon-ho, to atrakcje dziesięciodniowego internetowego festiwalu "We Are One: A Global Film". Wydarzenie dostępne będzie na You Tube w dn. 29 maja - 7 czerwca.

Twórcy "Avatara" wracają na plan dwóch sequeli filmu

Jak ogłosił w mediach społecznościowych producent "Avatara" Jon Landau, po ponad dwumiesięcznej przerwie twórcy jego kontynuacji wracają na plan w Nowej Zelandii. "Avatar 2" będzie pierwszym dużym filmem, który wznowił produkcję od czasu zamknięcia planów zdjęciowych z powodu koronawirusa.