Kultura i styl

Kultura i styl

"To jest duża odpowiedzialność. To nie jest fikcja". We wrześniu premiera filmu o Tomaszu Komendzie

W ten weekend mijają dwa lata, od kiedy Tomasz Komenda usłyszał, że jest niewinny. Przez kilkanaście lat zza krat przekonywał, że to nie on zgwałcił i zabił nastolatkę. O jego historii powstał fabularny film stacji TVN, który będzie miał premierę we wrześniu. - To jest opowieść o trójce ludzi, którzy walczą z przeciwnościami losu i z systemem penitencjarnym - mówił w rozmowie z TVN24 reżyser Jan Holoubek.

Czytają sztuki przez internet. "Koledzy mają bujną wyobraźnię"

Tęsknią za sceną i publicznością, ale póki co na deski teatru wrócić nie mogą. Dlatego aktorzy z warszawskiego Teatru Kwadrat czytają sztuki przez internet. Jak przyznają, łatwo nie jest, ale kiedy nie można przyjść do teatru, to jedyny sposób na utrzymanie kontaktu z widzem. O wirtualnych spektaklach z aktorami rozmawiała Michalina Czepita.

Zmarł Rolf Hochhuth. "Prowokował, wywoływał skandale"

Rolf Hochhuth, jeden z najważniejszych powojennych dramaturgów i pisarzy niemieckich, zmarł w wieku 89 lat. W jednej ze sztuk sugerował, że Winston Churchill był bezpośrednio zaangażowany w spowodowanie śmierci generała Władysława Sikorskiego w katastrofie nad Gibraltarem.

Pielęgniarka na dyżurze Zdjęciem Roku Grand Press Photo 2020

Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego" nagrodzony został nagrodą Grand Press Photo 2020 w kategorii Zdjęcie Roku. Zwycięska fotografia prezentuje lekarkę w czasie dyżuru w specjalnym namiocie do klasyfikacji pacjentów w warunkach pandemii COVID-19. Szydłowski doceniony został również w kategorii Wydarzenia (zdjęcia pojedyncze).

Andrzej Jagodziński: mały czeski naród - gdyby nie śmiech, by nie przetrwał

Zdaniem tłumacza literatury czeskiej Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego - Josef Skvorecky to jeden z najpopularniejszych w Czechach autorów. – Mimo że przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w literaturze, bo od 1968 roku do 1989 był na emigracji, a też i wcześniej nie miał łatwo – zaznacza tłumacz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Przyznaje, że czeską prozę charakteryzuje "autoironia i specyficzne poczucie humoru, dystans do rzeczywistości i do samych siebie".

Caribou headlinerem OFF Festival 2021

OFF Festival 2020 został odwołany, stałym bywalcom katowickiej imprezy pozostało więc odliczanie do kolejnej edycji, która odbędzie się w 2021 roku. Co o niej wiemy? Że potrwa od 6 do 8 sierpnia, a jednym z headlinerów będzie zespół Caribou.

Zmarła Halina Szpilman

Nie żyje Halina Szpilman, lekarka, działaczka społeczna, wieloletnia współpracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Prywatnie była wdową po kompozytorze Władysławie Szpilmanie i córką byłego prezydenta Radomia Józefa Grzecznarowskiego. Miała 92 lata.

Wpływ Nobla dla Tokarczuk na czytelnictwo w Polsce "jeszcze nie jest w pełni widoczny"

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że czytelnictwo w Polsce wzrosło o dwa punkty procentowe. - Wpływ Nobla dla Olgi Tokarczuk jeszcze nie jest w pełni widoczny – ocenia dyrektor instytucji Tomasz Makowski, choć czytelnictwo książek samej autorki mocno wzrosło. W rozmowie z Agatą Passent zwraca uwagę, że od kilku lat widoczny jest "wzrost prestiżowego prezentu, jakim jest książka".

"Hey Joe" na 7998 gitar. Kolejny rekord Guinnessa pobity, pierwszy raz online

Gitarzyści z Wrocławia, innych polskich miast i całego świata pobili w piątek gitarowy rekord Guinnessa. Utwór Jimiego Hendrixa "Hey Joe" zagrało w tym samym czasie online 7998 gitarzystów, o 575 więcej niż rok temu. Podczas imprezy złożono także hołd zmarłemu w tym roku założycielowi Budki Suflera Romualdowi Lipce oraz zadedykowano utwór "W życiu piękne są tylko chwile" personelowi medycznemu na całym świecie.

"Miarą cywilizacji jest to, jak opiekuje się słabszymi"

Poruszyła mnie wypowiedź Iwony Hartwich, która podczas pewnego nagrania tłumaczyła jakiejś posłance, że ona nie ma pojęcia jak czują się strajkujący. Obudziło to we mnie jakąś kaskadę słów, że ja wiem jak wy się czujecie, ponieważ też jestem matką niepełnosprawnego dziecka - mówi w "Xięgarni" Dorota Danielewicz, autorka książki "Droga Jana".