Z kraju

Z kraju

Przegląd prasy. Podatnicy pod lupą fiskusa

W 2016 roku Wywiad Skarbowy ponad 2,8 tys. razy pytał o billingi, a ponad 2,3 tys. razy o dane abonentów, a nawet ich lokalizację (714 razy). Służbę celną najczęściej interesowali internauci (277 razy) – pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Nasiona chia z zakazem sprzedaży w niektórych produktach

Do czasu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu w Unii Europejskiej nasion chia w jogurtach i deserach, produkty te nie mogą być sprzedawane - przypomina Główny Inspektor Sanitarny. Nasiona chia mogą być natomiast dodawane na przykład do pieczywa i płatków śniadaniowych.

Jest nas mniej i jesteśmy coraz starsi. Alarmujące dane

W 2016 roku statystyczny mieszkaniec Polski miał przeciętnie 40,2 lat - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat stanu i struktury ludności. Pod względem liczby ludności znajdujemy się na 34. miejscu na świecie i na 6. w Unii Europejskiej. Jak zauważono w raporcie, w latach 2012-2016 liczba ludności zmniejszyła się o około 105 tysięcy osób.

Czy nowe Prawo wodne podniesie ceny? Blajer tłumaczy

Po wejściu w życie nowego Prawa wodnego możemy obserwować wzrosty cen niektórych produktów - mówi Paweł Blajer, dziennikarz TVN24. Zauważa, jednak, że nie możemy powiedzieć, czy podwyżki nastąpią "gremialnie". - Wszystko zależy od tego, gdzie jest bardzo duża wrażliwość konsumentów na cenę - dodaje Blajer.

"Piąta strona świata", 22.07

Gośćmi księdza Kazimierza Sowy byli: doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka", Magdalena Chrzczonowicz z OKO.press oraz Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.

Więcej dzieci niż przed rokiem. Prognoza "na styk", ale Rafalska ją podtrzymuje

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano około 200 tysięcy urodzeń, o ponad 14 tysięcy więcej niż przed rokiem. - To bardzo dobra wiadomość, widać trwały wzrost. Moja prognoza o 400 tysiącach urodzeń w tym roku wydaje się realna - oceniła Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Polska sieć energetyczna jest stara. Ale minister uspokaja

Polska infrastruktura przesyłu energii jest w "zaawansowanym" wieku. Wiele elementów przekroczyło 40 lat - napisał wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Ale - jak przekonuje - system elektroenergetyczny jest bezpieczny, buduje się coraz więcej droższych, ale i bardziej niezawodnych linii kablowych.

Po wodę do Czech i Niemiec. System podwyżek uderzy w domowe budżety

- Po przyjęciu nowego prawa wodnego bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że zaleje nas tania woda nie tylko z Czech, ale również z Niemiec, czy Słowacji - podkreśla Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Tymczasem, jak wskazuje Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Lewiatan, "oprócz tego, że wrosną opłaty za wodę, wzrosną też koszty energii". - To się dodatkowo przełoży na odbiorców - wskazuje gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Doinwestują drogi krajowe i ekspresówki w siedmiu regionach

Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji 16 programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 99 milionów złotych. Zadania te będą realizowane w siedmiu województwach - poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.

"Największy protest, jaki polska ochrona zdrowia widziała". Medycy chcą podwyżek

Obywatelskim projektem o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zajmą się sejmowe komisje - zadecydowali w czwartek posłowie. Pracownicy medyczni zagrozili strajkiem głodowym od 2 października, jeśli projekt nie zostanie uchwalony. Tymczasem resort zdrowia ocenia propozycje jako zbyt kosztowne dla budżetu i wskazuje na rządową ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, którą dziś podpisał prezydent.

Wniosek o odwołanie Jurgiela wycofany. Ale PSL zapowiada kolejny

Polskie Stronnictwo Ludowe złoży w najbliższych dniach kolejny wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra rolnictwa. Ludowcy mają deklaracje, że inne kluby opozycji się pod nim podpiszą - poinformował szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz. - Krzysztof Jurgiel to najgorszy minister, to pewnik - dodał.

Przenosimy się do domów. Mieszka w nich więcej Polaków niż w blokach

Budownictwo mieszkalne zdominowały domy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich lat wybudowano prawie 400 tysięcy domów, podczas gdy deweloperzy oddali do użytku o 1/5 mieszkań mniej. Stąd odsetek osób mieszkających w mieszkaniach maleje, a domy stają się coraz bardziej popularne.

Koniec darmowych foliówek coraz bliżej

Od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę - stanowi projekt noweli ustawy, który w środę został skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

Firma nie umrze wraz z właścicielem. "Otwieramy drzwi, które były zamknięte"

Płynne kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy - taki ma być skutek ustawy o sukcesji firm jednoosobowych, której projekt Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. - Ustawa zwiększa szanse na to, że polskie firmy będą budowane przez pokolenia, powiększając swą wartość i gospodarczy potencjał - powiedział Mateusz Morawiecki.

Coraz później przed ołtarz. Sprawdź, kim jest przeciętny polski singiel

Młodzi ludzie zawierają małżeństwa coraz później i coraz rzadziej. Zamiast tego wybierają na przykład konkubinat, życie w samotności lub komunie - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego wynosi 29 lat - o dwa lata więcej niż w poprzednim badaniu z 2005 roku.