Z kraju

Z kraju

Z Krzemowej Doliny do Polski. Kolejna inwestycja amerykańskiej firmy

Do końca 2019 roku w Pile w Wielkopolsce rozpocznie działalność nowy zakład amerykańskiego koncernu Flex. Firma działa w branży komputerowej i od lat jest obecna na polskim rynku. "Nasze 17-letnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce pokazało zarządowi korporacji, że jest to kraj, w którym chciałby rozwijać swoją działalność" - podała spółka w oświadczeniu.

Tysiące firm wykreślono z rejestru VAT. Ministerstwo chwali się wynikami

Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tysięcy firm. Jak wynika z informacji resortu finansów, przeszło 25 tysięcy z nich nie prowadziło działalności. "Wykreślenie z rejestru podatnika uczciwego nie jest w praktyce możliwe" - zapewnił wiceminister finansów Mirosław Banaś w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą skreśleń z rejestru firm w wyniku oszustw podatkowych.

Morawiecki "porównuje gruszki z jabłkami". Zobacz, jak udowadnia nieprawdziwe tezy

Miesza pojęcia, przedwcześnie ogłasza sukces podatkowy, przypisuje sobie dokonania poprzedników - tak punktuje wicepremiera Mateusza Morawieckiego w cyklu "3...2...1..." Robert Stanilewicz. Wyjaśnia, gdzie szef resortu finansów i rozwoju nagina rzeczywistość. - Zaczyna zdanie od deficytu budżetowego, a potem wplata dane dotyczące deficytu finansów publicznych. Dwa różne pojęcia. Świetny sposób, by używając prawdziwych liczb dowieść nieprawdziwej tezy - wskazuje.

Gorąco wokół płatnego chorobowego. "Coś trzeba zrobić ze zwolnieniami"

Pierwsze dwa lub trzy dni bez zasiłku chorobowego, a w zamian za to odpowiednio niższe składki płacone przez pracowników - ten koncept rozgrzał debatę o zwolnieniach chorobowych. - To jest pomysł dalszego "uśmieciowienia" polskiego rynku pracy - ocenił w TVN24 BiS Maciej Konieczny z Partii Razem. - To tylko jeden z elementów dyskusji - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Atak na duży serwis pożyczkowy. Dotyczy tysięcy użytkowników z Polski

Dane blisko 300 tys. byłych i obecnych klientów firmy Wonga oferującej pożyczki online mogły wyciec do sieci. To efekt ataku na serwery serwisu - podaje "The Guardian". Ostrzeżenia otrzymują też użytkownicy z Polski. - Sprawca mógł mieć dostęp do danych ok. 22 tys. klientów Wonga w Polsce - wyjaśniła firma w korespondencji z tvn24bis.pl.

Jeże kontra lisy. Jan Niedziałek o czasie niecierpliwych

Świat nie dzieli się dziś na populistów i resztę. Kluczowa różnica pomiędzy ludźmi dzisiaj to ich podejście do czasu. Po jednej stronie są cierpliwi, po drugiej raptusy. Niecierpliwość to postawa niepoważna. Poważnych ludzi zawsze było mniej, ale teraz są w wyjątkowo ciężkiej sytuacji, bo raptusy mają nowego sprzymierzeńca w postaci nowoczesnych technologii. Felieton dziennikarza TVN24 BiS Jana Niedziałka.

Ukraińcy bez wiz. "Unia Europejska się do nas uśmiechnęła"

To ogromna radość. Ja byłem na Ukrainie dwa tygodnie temu. Wielu moich przyjaciół nie wierzyło, że zostanie zniesiony ruch bezwizowy - mówił w TVN24 BiS ukraiński dziennikarz Żenia Klimakin. - To bardzo istotne, bo to zaczynało się od Euromajdanu, aneksji Krymu przez Rosję i rosyjskiej agresji w Donbasie. Teraz Unia Europejska się do nas uśmiechnęła - wyjaśniał Klimakin. Z kolei profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC zwrócił uwagę, że samo zniesienie wiz turystycznych dla Ukraińców nie oznacza, że będą oni masowo wyjeżdżać do pracy na Zachód. - Kto chciał wyjechać, to z całą pewnością nie czekał na to, aby znieśli wizy - zaznaczył.

Morawiecki porównuje PiS do Realu, a opozycję do "Pogoni Brzeziny"

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się zrobić po siedemnastu miesiącach. Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać" - powiedział w programie "Fakty po Faktach" wicepremier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób słowa lidera PO Grzegorza Schetyny o "najmniej odpowiedzialnej, najbardziej aroganckiej i szkodliwej władzy po 1989 roku".

Czy decyzja prezydenta Trumpa o ataku była słuszna? Debata w TVN24 BiS

Jak atak USA na bazę w Syrii wpłynie na wizytę Xi Jingpinga? Czy prezydent Donald Trump mógł postąpić inaczej? To tylko niektóre pytań, z którymi mierzyli się goście debaty w TVN24 BiS: Sylwester Szafarz, były konsul generalny RP w Szanghaju, Longin Pastusiak z Akademii Vistula oraz dr Jacek Bartosiak z Potomac Fundation.

PiS wycofuje się z przepisów o wycince. Sejm zmienia prawo

Sejm zaostrzył w piątek obowiązujące od stycznia prawo dotyczące wycinki drzew. Po zmianie właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić zamiar wycinki do urzędu gminy. Dzień wcześniej podczas debaty sejmowej przygotowaną przez PiS nowelizację skrytykowała opozycja. PO nazwała projekt "skandalicznie złym", a Nowoczesna oceniła, że nowe zabezpieczenia przed kontynuacją wycinki łatwo będzie obejść.

Apteki tylko dla aptekarzy. "Szykuje się znaczy wzrost cen leków"

Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że otwieranie nowych aptek zostanie zarezerwowane tylko dla farmaceutów. Nowela wprowadza także duże ograniczenia lokalizacyjne dla nowo tworzonych aptek. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że "w Polsce nie potrzeba więcej aptek". Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmował, że tak "radykalna przebudowa sektora wpłynie na znaczny wzrost cen leków" i ich dostępność.