Z kraju

Z kraju

Przełom dla świecącego pustkami lotniska w Radomiu? "Szykuje się bratobójcza walka"

Na koniec marca ma być gotowy dokument wskazujący port wspomagający warszawskie Lotnisko Chopina, a po jego zamknięciu Centralny Port Komunikacyjny - powiedział we wtorek prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Mariusz Szpikowski. W grę wchodzi lotnisko w Radomiu. - To decyzja, która rozpocznie bratobójczą walkę pomiędzy lotniskami - ocenił w TVN24 BiS Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Rekordowy wynik portów w Szczecinie i Świnoujściu

Porty w Szczecinie i Świnoujściu przeładowały w 2017 roku 25 milionów 400 tysięcy ton towarów - poinformowały w środę władze Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. To rekordowy wynik, o ponad 5 procent lepszy niż w roku 2016.

Co trzeci Polak liczy na podwyżkę. Kadra kierownicza ustawia się w kolejce po premie

Pracodawcy na początku roku muszą zmierzyć się z presją załogi. Co trzeci Polak oczekuje podwyżki, mniej więcej tyle samo osób spodziewa się noworocznej premii – wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. Firmy muszą liczyć się z tym, że jeśli nie spełnią oczekiwań finansowych pracowników, ci pójdą do konkurencji. Zmianę pracy rozważa co drugi inżynier i robotnik niewykwalifikowany.

Co dalej z Ministerstwem Cyfryzacji? "Jest decyzja pana premiera"

W tej chwili nie ma planów likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. W najbliższych dniach zapewne poznamy nazwisko nowego ministra cyfryzacji - zapowiedział z kolei szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Jest decyzja pana premiera, pozwólmy mu ją w stosownym czasie zakomunikować - dodał.

ING ma zgodę na nowy bank w Polsce. Raiffeisen dostał odmowę

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie banku hipotecznego przez ING Bank Śląski i zatwierdziła skład zarządu ING Banku Hipotecznego - poinformowała we wtorek KNF. Odmówiła natomiast austriackiemu Raiffeisen Bank International utworzenia banku RBI Bank Polska.

Ubranka dla dzieci z niższym VAT-em? Tego chcą posłowie Kukiz'15

Składamy projekt przewidujący obniżenie z 23 proc. do 5 proc. stawki podatku VAT na ubranka dla dzieci - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Dodał, że w tej kwestii liczy na wsparcie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Handlują bez kas fiskalnych. Nie ominęła ich kara

Spośród skontrolowanych w grudniu 2017 roku punktów sprzedaży w centrach handlowych województwa mazowieckiego, 20 procent prowadziło nielegalną działalność - nie rejestrowały na przykład obrotu na kasach fiskalnych - wynika z komunikatu Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie.

Unieważniono przetarg na odcinek Via Baltica na Podlasiu

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie konsorcjum spółek Porr i Unibep i nakazała unieważnienie wyników przetargu na budowę drogi ekspresowej S61 Via Baltica. Chodzi o ponad 13-kilometrowy odcinek od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.

Podatki na widoku. Fiskus opublikuje listę korzystających z ulg

Urzędy skarbowe oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli obowiązek publikować listy osób i firm korzystających z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Taki zapis znalazł się w projekcie nowej ustawy o jawności życia publicznego przygotowanej przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Import rośnie szybciej niż eksport, ale bilans wciąż na plusie

W okresie od stycznia do końca listopada zeszłego roku Polska miała 7,8 miliarda złotych nadwyżki w handlu zagranicznym (różnica między eksportem a importem), wobec 16,6 miliarda złotych w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym partnerem Polski pozostają Niemcy.

Jabłka drogie jak mandarynki. Ceny mocno w górę

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Niektóre krajowe odmiany na początku stycznia kosztują 3,5-4,5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile importowane mandarynki - poinformowała rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Laureat "biznesowego Oscara": Polska ważnym graczem na rynku gier

Nagroda Polskiej Rady Biznesu, nazywana też "biznesowym Oscarem", jest prestiżowym wyróżnieniem wręczanym najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. W 2017 roku trafiła w ręce Pawła Marchewki, współzałożyciela i prezesa firmy Techland, producenta gier komputerowych. - Polska jest na rynku gier komputerowych bardzo ważnym graczem. Nasze gry są rozpoznawane. Ta nagroda pozwala uświadomić, na ile rynek gier jest ważny dla Polski, dla kariery, dla dzieci. To bardzo ważna sprawa - mówił w programie "Bilans" TVN24 BiS. Zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu są przyjmowane do 19 stycznia.

Apel premiera Morawieckiego do wielkich sieci handlowych

Polskie produkty rolne powinny być jak najlepiej traktowane w sprzedaży we wszystkich sieciach handlowych i w ogóle w sprzedaży w Polsce - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Apelował też, by rynek europejski był otwarty na polską żywność i by "konkurencja była równa".