Z kraju

Z kraju

Bunt pielęgniarek. "Chora sytuacja" w polskiej służbie zdrowia

Nie wezmą dodatkowych dyżurów i będą pracować tylko w podstawowym miejscu pracy - mowa o pielęgniarkach, które w poniedziałek 4 grudnia wezmą udział w akcji "Jeden etat". Protest ma pokazać, że polski system opieki zdrowotnej opiera się na przemęczonych osobach, które żeby podreperować domowy budżet, ale też uzupełnić braki kadrowe w służbie zdrowia, ratują się dodatkową pracą na kontraktach.

Katalog zwolnionych z obowiązku kas fiskalnych. Nowe rozporządzenie od stycznia

W 2018 roku z obowiązku stosowania kas fiskalnych będą zwolnione te same rodzaje działalności gospodarczej co w roku bieżącym, z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, a także cyrków i wesołych miasteczek - zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Od stycznia zmiany w deklaracjach VAT. Mikrofirmy czeka rewolucja

Ponad połowa z firm, które od przyszłego roku będzie musiała przedstawiać dokumentację VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym, nie jest na to gotowa - zauważa firma specjalizująca się w doradztwie księgowym Tax Care. Przepisy wejdą już od stycznia. Wymóg comiesięcznego składania JPK "zmusza mikrofirmy do zmian, które wiążą się ze stresującym, a czasami też kosztownym dostosowaniem" - oceniają eksperci.

Polak ubogi na starość. Ekspert: za parę lat możliwa jest zmiana wieku emerytalnego

Dodatkowe pieniądze na emeryturę powinni zacząć gromadzić już obecni 30-latkowie – uważa dr Marek Szczepański. Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe. Wskazał, że "demografia to jedno z najpoważniejszych wyzwań dla systemów emerytalnych" i "od tego nie da się uciec". - Myślę, że za parę lat możliwa jest zmiana wieku emerytalnego, ale kiedy to nastąpi – tego nie wiemy - powiedział.

Ministerstwo wycofuje się z podwyżek opłat sądowych. Zebrały "negatywne opinie"

Resort sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu podniesienia opłat sądowych. W pierwotnym projekcie zakładano, że wzrośnie między innymi opłata minimalna czy opłata za rozwód. "Ostateczny kształt reformy zostanie uzgodniony w ramach trwających konsultacji społecznych, prac rządu, a następnie parlamentu" - poinformowało ministerstwo w piątek.

Artykuł sponsorowany. Polsko-włoski krok w kierunku nowej epoki

Kultura Italii otacza Polaków z niemal każdej strony, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Zachwycamy się włoską motoryzacją, polegamy na włoskiej elektronice, uwielbiamy włoską kuchnię i zarażamy się włoskimi nawykami. Od 1996 roku Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa korzysta z dobrych warunków biznesowych w Polsce i dzieli się z nami tym, co najlepsze.

Kosztowna zmiana przepisów o składkach ZUS. "Mina podłożona pod system emerytalny"

Ustawa o zniesieniu limitu składek na ZUS to mina podłożona pod system ubezpieczeń emerytalnych. Jej koszt przekroczy 100 miliardów złotych - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem to dobrze, że rząd chce przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów, jednak z punktu widzenia firm to zaledwie czasowe "odsunięcie gilotyny".

Zaostrza się handlowa bitwa o pracowników. Biedronka daje nawet 550 zł podwyżki

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, od 1 stycznia 2018 roku podnosi wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sklepach oraz centrach dystrybucyjnych - poinformowało biuro prasowe spółki. To efekt trudności ze znalezieniem chętnych do pracy na dotychczas oferowanych warunkach finansowych, ale też pokłosie rywalizacji o pracowników z innymi sieciami handlowymi.

Kowalczyk: prawdopodobne jest przesunięcie zniesienia limitu składek

- Dzisiaj mamy 30 listopada, więc prawdopodobne jest przesunięcie wejścia w życie zniesienia limitu składek na ZUS - mówi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak wskazał, "wprawdzie składka zusowska nie jest podatkiem, ale trochę jest tak traktowana". - Dobrze by było, żeby ustawa została uchwalona przed 30 listopada, to już jest nierealne, stąd pewnie z konieczności będzie trzeba to przesunąć - dodaje gość radiowej Jedynki.

Rosjanie zostawiają w Polsce miliony. Kupują coraz więcej

Rosjanie robią coraz większe zakupy w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - podała Krajowa Administracja Skarbowa, powołując się na dokumenty finansowe zgłaszane przez podróżnych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych. Dodano, że obywatele tego kraju kupują między innymi elektronikę i odzież.