Z kraju

Z kraju

Wypowiedzenie dostaniesz mailem. Nowy pomysł rządu

Szykuje się wielka zmiana w polskim prawie pracy. Jeżeli projekty wicepremiera Mateusza Morawieckiego wejdą w życie, pracodawca nie będzie musiał zwalniać pracownika spotykając się z nim osobiście lub wysyłając pocztą list polecony. Wystarczy mail.

Koniec kar za posiadanie narkotyków? "Karanie jest ogromnym błędem"

- Karanie za posiadanie narkotyków jest ogromnym błędem. Uznajemy, że narkomania jest chorobą, a jednocześnie traktujemy ją jak przestępstwo. Jeżeli już ktoś sięga po narkotyki to niech ma szanse na dobrą edukację i programy ograniczające ryzyko zagrożenia zdrowia - mówiła na antenie TVN24 BiS Jagoda Władoń z Monaru. Z kolei Magdalena Dąbkowska (Open Society Foundations, Global Drug Policy Program) wskazała na przykład z USA. - W stanach, w których marihuana jest zalegalizowana są duże obostrzenia, które regulują i w pewnym sensie mogą ograniczać dostęp do narkotyków. A w Polsce, mimo ostrych przepisów, młody człowiek może trafić do dilera, który nie zapyta go, ile ma lat i nie wiadomo, co mu tak naprawdę sprzedaje - podkreślała. Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej opublikowała swój najnowszy raport, w którym znalazły się opinie m.in. byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana oraz byłych prezydentów Kolumbii, Meksyku i Brazylii. Według nich najlepszy rozwiązaniem dla światowego problemu jest dekryminalizacja używek. Zdaniem współautora raportu, byłego prezydenta Szwajcarii, legalizacja marihuany jest jedynym rozwiązaniem problemu przestępczości i narkomanii.

Mityczne "590" może wprowadzać w błąd. Produkt wcale nie musi być z Polski

Przyjęło się, że kod kreskowy rozpoczynający się od ciągu cyfr 590 widnieje tylko na polskich produktach. Tymczasem wcale nie musi tak być, a liczba ta niesłusznie stała się symbolem patriotyzmu gospodarczego. - Pod kodem 590 znajdujemy produkty, które zostały wprowadzone na polski rynek, czyli wyprodukowane i dystrybuowane przez firmę zarejestrowaną w Polsce - wyjaśnia Piotr Trudnowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. - Ale może też w skrajnych przypadkach oznaczać taki produkt, który został wyprodukowany przez zarejestrowaną spółkę-córkę międzynarodowej korporacji, która produkuje gdzieś w Azji i stara się unikać płacenia podatków w Polsce - przestrzegał gość „Bilansu”.

"Ruda" to nie wódka. Producent przeprasza klientów

Producent "Żołądkowej Gorzkiej" przeprasza klientów. Za co? Bo przez długi czas informował swoich klientów, że jego produkt to wódka. A zgodnie z prawem tej nazwy można używać tylko w stosunku do produktów o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej powyżej 37,5 proc.

Emigracja ekonomiczna. "Debata Młodych" w TVN24BiS

Czy po studiach warto wyjeżdżać za granicę do pracy? Wiele statystyk pokazuje, że to się opłaca. O tym, dlaczego młodzi chcą poszukiwać zatrudnienia na Zachodzie mówili uczestnicy "Debaty Młodych": Chrystian Młynarek z Forum Młodych PiS, Adam Orliński z Młodych Ludowców i Joanna Popiołek z Młodych Nowoczesnych.

Księża mogą rozgrzeszać z aborcji. Debata Kobiet w TVN24 BiS

Papież Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszania osób, które dokonały aborcji. Do światowej dyskusji na ten temat dołączyły we wtorek kobiety goszczące w programie Debata Kobiet w TVN24 BiS: dr Katarzyna Kasia z Kultury Liberalnej, autorka bloga hipsterkatoliczka.pl Jolanta Szymańska oraz Agata Szczęśniak z Krytyki Politycznej.

Jak smog wpływa na zdrowie? Zbadasz to dzięki tej aplikacji

Aplikację na telefon, pozwalającą ocenić wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia, opracowali wrocławscy lekarze. Służy ona nie tylko zebraniu materiału naukowego, lecz także może pomóc w diagnozie, np. zalecić wizytę u lekarza.

Mleko drenuje kieszeń. Podrożało najbardziej

Mleko jest produktem, które najbardziej podrożało w ostatnim miesiącu. W październiku w porównaniu do września więcej płacono też za żyto, pszenżyto i owies. Najbardziej spadły zaś ceny kukurydzy.

Prof. Bugaj: podniesienie podatków będzie dla PiS "sytuacją przymusową"

Niefortunny - tak pomysł wprowadzenia jednolitego podatku ocenił w programie "Fakty po Faktach" prof. Ryszard Bugaj. Jednocześnie przyznał, że rozumie motywację PiS-u. - Chodzi o to, żeby coś zakamuflować - ocenił ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Trzeba troszeczkę ulżyć tym, co są na dole i troszeczkę dociążyć tych, co są na górze - dodał ekonomista. Przyznał, że jest zwolennikiem obniżenia wieku emerytalnego i podwyżki kwoty wolnej, jednak "pod pewnymi warunkami". Zdaniem prof. Bugaja konsekwencją polityki obecnego rządu będzie przymusowe podniesienie podatków.

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24 BiS

Co jest dla młodych pracowników atrakcyjniejsze? Praca w bezpiecznej korporacji ze stałą, comiesięczną pensją czy może prowadzenie własnej firmy według autorskiego pomysłu? W TVN24BiS dyskutowali na ten temat młodzi: Martyna Zastawna, właścicielka własnej firmy WoshWosh, Julita Senczyno Performance Director w firmie Performics oraz Wojciech Wieman, wideo manager w grupie Onet-Ras Polska.

Ponad 70 nowych połączeń w rozkładzie. Duże zmiany na kolei

Podróżujący koleją muszą przygotować się na spore zmiany. 11 grudnia zacznie bowiem obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. W ofercie Przewozów Regionalnych pojawi się ponad 70 nowych połączeń, na niektórych trasach skróci się zaś czas przejazdu, nie zabraknie również utrudnień. Poniżej przedstawiamy zmiany dla poszczególnych regionów.

Europejki skazane na głodowe emerytury? Debata kobiet w TVN24 BiS

Kobiety w obliczu reform emerytalnych - to temat, który zdominował "Debatę kobiet" w TVN24 BiS. Czy Europejkom grozi ubóstwo? Rozmawiały o tym: dr Janina Petelczyc z Instytutu Spraw Publicznych i Instytutu Polityki Społecznej UW, Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polska oraz Paulina Kruk, przedsiębiorca.

Potężne wsparcie dla rolników. By walczyć z falą kłopotów

W tym roku Agencja Rynku Rolnego wspierała m.in. producentów mleka, wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Łącznie wypłaciła 1,2 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes ARR Łukasz Hołubowski. Dodał, że Agencja zajmuje się także promocją polskiej żywności.

Paragwaj w polskim obiektywie

- Paragwaj jest wyspą otoczoną lądem. Zawsze ciągnęli tam ludzie, którzy chcieli ułożyć życie po swojemu i mieli mniej lub bardziej utopijne pomysły. My podróżowaliśmy ich śladami. To jest kraj dla tych, którzy chcą poznać inną, nieznaną Amerykę Południową - mówił w TVN24 BiS Bartłomiej Kaftan, podróżnik, dziennikarz i redaktor magazynu "Podróże".

Duży bank tnie nam prognozy wzrostu

2,5 proc. - tyle zdaniem ekonomistów Barclays wyniesie w tym roku wzrost PKB Polski. Ostatnio ich prognozy banku mówiły o wzroście sięgającym 2,9 proc.