Z kraju

Z kraju

Rząd szykuje zmiany w zatrudnianiu w sektorze finansowym

Podmioty z sektora finansowego i instytucje państwowe zajmujące się tym rynkiem będą miały prawo do sprawdzenia, czy ich obecni lub przyszli pracownicy nie byli karani za określone typy przestępstw. Taki ma być skutek ustawy, której projekt przyjął w środę rząd.

"Przestarzałe" prawo pracy do kosza. Szykują się duże zmiany dla setek tysięcy osób

Jeśli tylko część zmian szykowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy wejdzie w życie, oznaczałoby to duże zmiany dla setek tysięcy pracowników. Rozważane jest między innymi ograniczenie możliwości dorabiania, zmiany w sprawie umów zlecenia i o dzieło, dotyczące wypowiadania umów o pracę oraz odpracowywanie przerwy na papierosa. Rząd na razie zwraca uwagę, że ostatecznej wersji projektu jeszcze nie ma, ale eksperci stawiają sprawę jasno: obecny kodeks pracy jest przestarzały i niedostosowany do realiów.

Sześć osób z zarzutami w sprawie prywatyzacji Ciechu

Sześć osób zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym prywatyzacji Ciechu. Chodzi między innymi o Pawła T. wiceministra skarbu w latach 2012-2014 oraz ówczesnego dyrektora departamentu przekształceń własnościowych Pawła Z. Wszyscy zatrzymani usłyszeli w poniedziałek zarzuty w katowickiej prokuraturze – poinformował późnym wieczorem jej rzecznik Waldemar Łubniewski.

Lotnisko w Krakowie ma nową wieżę kontroli lotów

Krakowskie lotnisko w Balicach ma nową wieżę kontroli lotów. Sala operacyjna służby kontroli lotniska jest obecnie najnowocześniejszą i najwyżej położoną salą tego typu w Polsce. Pod koniec roku jeszcze wyższą wieżę ma uruchomić port lotniczy w Katowicach.

Będzie trudniej dorobić sobie do etatu? "Terapia szokowa dla rynku pracy"

Chcesz dorobić? Będziesz musiał założyć firmę – takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. To prosta droga do zwiększenia szarej strefy - alarmuje organizacja Pracodawcy RP.

Ministerstwo Finansów naprawia swój błąd po doniesieniach przedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy mogą przesłać Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) z każdego systemu operacyjnego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. To reakcja na doniesienia przedsiębiorców, o których także my informowaliśmy. Część najmniejszych firm nie może wywiązać się z podatkowego obowiązku ponieważ można było to zrobić wyłącznie z systemu Windows.

Wysokie nagrody dla ministrów. Posłowie domagają się wyjaśnień i zmiany prawa

Nie milkną echa nagród przyznanych dla ministrów za 2017 rok. Platforma Obywatelska w poniedziałek zapowiedziała złożenie interpelacji, w której będzie domagała się przedstawienia uzasadnienia premii. Do tych zarzutów odniósł się szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który wskazał, że są one przyznawane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tymczasem klub Kukiz'15 chce likwidacji nagród dla ministrów.

Ustawa o jawności życia publicznego. Przedsiębiorcy mają zastrzeżenia

Polska Rada Biznesu wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec objęcia przepisami projektowanej ustawy o jawności życia publicznego tak szerokiego kręgu podmiotów prywatnych. "Rozumiemy potrzebę kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych, jednak nie może to dotyczyć prywatnych środków pochodzących z działalności gospodarczej tylko dlatego, że podmioty publiczne mają udział w kapitale zakładowym przedsiębiorcy" - czytamy w oświadczeniu PRB.

Zmiany w doręczaniu paczek. Poczta wprowadziła nowe rozwiązanie

Od początku lutego odbiorcy przesyłek kurierskich Poczty Polskiej dostają SMS-owe powiadomienia z numerem telefonu kuriera, który doręczy ich paczkę - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Bezpośredni kontakt z kurierem umożliwili już dawno konkurenci polskiej spółki.

Polska z nadwyżką handlową. Trzeci rok z rzędu

W zeszłym roku Polska wyeksportowała towary za 870,1 miliardów złotych, a wartość importu wyniosła 868 miliardów złotych. Tym samym mieliśmy nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 2,1 miliarda złotych - wynika z poniedziałkowego komunikatu GUS. Największym naszym partnerem handlowym pozostają Niemcy.

"Chodziło nie o nagrody, tylko o drugą pensję". Spór o premie dla ministrów

W ubiegłym roku ministrowie w rządzie Beaty Szydło dostali od 65 tysięcy do 82 tysięcy złotych brutto nagród. - Chodziło tutaj tak naprawdę nie o nagrody, tylko o drugą pensję - mówił w programie "Kawa na Ławę" TVN24 poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. - Nagrody są dla dobrze pracujących. Ci co dobrze pracują powinni je dostać - odpowiadał Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Sukcesja w firmach. Pracodawcy chwalą rząd i podsuwają pomysły

Pracodawcy chwalą rząd za przygotowanie ustawy o sukcesji firmach, ale chcą dalszych zmian. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii analizuje bariery dotyczące sukcesji w przypadku spółek handlowych. Uwzględnimy potrzebę wprowadzenia nowych przekształceń podmiotowych - odpowiada wiceminister resortu Mariusz Haładyj.