Z kraju

Z kraju

Poczta Polska szykuje zmiany w cenniku. Klienci zapłacą więcej

Zmiany cen usług, wprowadzenie nowych formatów listów oraz podniesienie dopuszczalnej wagi najtańszej przesyłki - to część zmian, które od kwietnia wprowadza Poczta Polska. Odczują ją klienci w swoich portfelach. Z wyliczeń Poczty Polskiej wynika, że statystyczne gospodarstwo domowe będzie rocznie wydawało na listy o 9 złotych więcej niż dotychczas.

"Cieszę się ogromnie". Prezydent po zapowiedzi prezesa PiS

Cieszę się, że program 500 plus będzie rozwijany i z tego, że będą dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów; wierzę, że dzięki tym działaniom życie przeciętnej rodziny w Polsce będzie coraz lepsze - mówił w poniedziałek w Bolesławcu prezydent Andrzej Duda.

"Ograniczenie handlu w niedziele jest niewypałem"

Wszystko wskazuje na to, że pomysł ograniczenia handlu w niedziele jest niewypałem; mamy nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość, wzorem Węgier, wycofa się z niego - mówili w poniedziałek posłowie Nowoczesnej. Zadeklarowali, że chętnie będą walczyć razem z Platformą Obywatelską o przywrócenie handlu w niedziele.

Uwaga na płyny hamulcowe. Ostrzeżenie dla kierowców

Cztery na dziesięć płynów hamulcowych popularnego typu DOT-4 nie spełnia norm - wynika z badania Instytutu Transportu Samochodowego. ITS zwraca uwagę, że złej jakości płyn wydłuża, a w skrajnych wypadkach może całkowicie uniemożliwić hamowanie pojazdu.

Dwa kody PIN, jeden PUK. Od poniedziałku rewolucja w dowodach osobistych

Nowy dowód osobisty będzie dużo bezpieczniejszy niż ten obecny. Wszelkie obawy, że nasze dane mogą być użyte bez naszej wiedzy, są nieuprawnione - stwierdził w programie "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Jak dodał, trzeba jednak chronić nasze numery PIN.

Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Rekordowy import surowca

W ubiegłym roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19,68 miliona ton – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Tym samym pobity został rekord z 2011 roku, kiedy do Polski trafiło niemal 15 milionów ton surowca z zagranicy.

Przekop Mierzei Wiślanej. Bruksela nie potwierdza stanowiska polskiego ministerstwa

Polska nie powinna podejmować żadnych prac w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele Komisji Europejskiej nie stwierdzili zasadności budowy przekopu - przekazało w piątek źródło unijne, do którego dotarło korespondent TVN24 w Brukseli. Wcześniej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że przedstawiciele KE "potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego".

Czas na podwyżki. Analitycy o cenie paliw

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych znowu wzrosną - oceniają analitycy. Wskazują, że przez ostatnie tygodnie paliwa w hurcie drożały, a ceny detaliczne nie rosły więc przyszedł czas na podwyżki w detalu.

Opozycja złoży zawiadomienie do prokuratury. "Mamy dobrą wiadomość dla prezesa Glapińskiego"

Posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w piątek złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w Narodowym Banku Polskim. Jak tłumaczyli, chodzi o kierowanie do rad nadzorczych instytucji finansowych osób, które nie spełniają podstawowych kompetencji, a które zgodnie z prawem muszą spełniać. Z kolei lider Teraz! Ryszard Petru uważa, że prezes banku centralnego Adam Glapiński powinien złożyć rezygnację.

Dworczyk: koszt nowych programów to maksymalnie 42,3 miliarda złotych

Roczny koszt: programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 milionów złotych, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 miliardy złotych, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 miliardów złotych, trzynastej emerytury - 9-10 miliardów złotych, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 miliarda złotych - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Rok zakazu handlu w niedziele. Kto skorzystał, kto stracił?

Minął rok od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele. Przepisy, które miały wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników handlu wciąż budzą duże kontrowersje. Organizacje zrzeszające pracodawców wytykają, że nowe przepisy przyniosły finansowe straty zarówno dla małych sklepów, jak i centrów handlowych. Z kolei związkowcy twierdzą, że wprowadzone zmiany przywróciły zatrudnionym w handlu godne warunki pracy.

W dwa tygodnie wysłano 1,5 miliona e-PIT-ów

W ciągu niespełna dwóch tygodni funkcjonowania usługi Twój e-PIT, za pomocą tego systemu złożono ponad 1,5 mln deklaracji – poinformowała w środę na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska.