Z kraju

Z kraju

Oszuści podszywają się pod fiskusa

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed wiadomościami mailowymi od oszustów. Jak podano w komunikacie, zawierają one załącznik udający deklarację podatkową.

Wielki bank zmienia prognozy dla Polski

Wzrost gospodarczy Polski w 2017 roku wyniesie 4,2 procent, a w 2018 roku przyspieszy do 4,4 procent - prognozują ekonomiści Morgan Stanley. Poprzednio spodziewali się wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) o odpowiednio 4,1 procent i 3,4 procent.

Nowe samoloty dla VIP-ów. Wszystko, co musisz wiedzieć o Gulfstreamach

Na pokład zabiorą 14 pasażerów, a ich zasięg to 12,5 tysiąca kilometrów - mowa o amerykańskich samolotach Gulfstream G550, które będą przewoziły najważniejsze osoby w państwie. Maksymalna prędkość, jaką osiągają, to 0,88 macha, czyli prawie 1078 kilometrów na godzinę. O szczegółach w TVN24 BiS mówi Jan Niedziałek.

Decyzja Sejmu zaboli pracowników. "Firmy mogą wycofać się z podwyżek"

Na zniesieniu górnego limitu składek ZUS stracą pracodawcy, samorządy, jak i pracownicy, z których część zarobi mniej, a część nie dostanie obiecanych podwyżek. Zyska Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale radość będzie krótkotrwała. Wszystko przez konieczność wypłaty w kolejnych latach emerytur sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zmiany w zasadach zakupu ziemi. Ułatwienia dla trzech spółek

Spółki przesyłowe będą mogły kupować ziemię rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - przewiduje nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą, jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta, podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zamknięta przestrzeń nad polskim gazoportem. "Infrastruktura krytyczna"

Przestrzeń powietrzna nad terminalem LNG w Świnoujściu jest zamknięta od czwartku i tak już ma pozostać. Ograniczenie lotów dotyczy przestrzeni do wysokości 1500 stóp n.p.m. czyli ok. 450 metrów. Decyzja podyktowana jest ochroną obiektu przed możliwym rozbiciem się samolotu na jego terenie i szpiegostwem przemysłowym.

Prezydent z biznesmenami poleciał do Wietnamu. "Dużo rzeczy można osiągnąć"

- Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda tuż przed wylotem do Wietnamu. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców. - Jest naprawdę bardzo dużo rzeczy, które można osiągnąć - dodał gość "Kawy na ławę" w TVN24.

Prezydent podpisze zakaz handlu w niedziele? "Może to jest rozsądne rozwiązanie"

- Jest to ciekawa wersja wobec wszystkich sporów, które były - mówi prezydent Andrzej Duda o przyjętym przez Sejm projekcie ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele. Gość "Kawy na ławę" w TVN24 zauważa, że "proces będzie rozciągnięty w czasie, więc będzie można obserwować jak to działa na gospodarkę, na sytuację przedsiębiorców, konsumentów". - Kto wie, może to rzeczywiście jest rozsądne rozwiązanie - dodaje.

Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników

Nawet 25 tysięcy złotych premii zażądała część związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka określiła to żądanie jako absurdalne i je odrzuciła. Nie ulega jednak wątpliwości, że w górnictwie dzieje się coraz lepiej, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w Polskiej Grupie Górniczej wracają częściowo czternastki.

Wzrost sprzedaży w polski czarny piątek

Czarny piątek, powoli przebija się na polski rynek. Z roku na rok obserwujemy wyższą sprzedaż w tym czasie, nawet o około 5 procent - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jednak, jak podał instytut GfK, niemal 2/3 polskich konsumentów twierdzi, że nie spotkało się wcześniej z określeniem Black Friday czy czarny piątek.

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". - Nie chodzi o pracowników. To jest ustawa robiona na polityczne zamówienie - przekonywał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

Zaczynałem mając 1600 złotych, to były pieniądze z wesela, które nam z żoną zostały - opowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" o pierwszych krokach w biznesie Piotr Krupa, założyciel firmy windykacyjnej KRUK S.A. i zwycięzca konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2017. O swoim biznesie mówi: wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami.

Większa ulga dla przedsiębiorców. Nowa ustawa z podpisem prezydenta

Wierzę głęboko, że druga ustawa o innowacyjności przyczyni się do budowy strefy badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie do rozwoju innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki, czyli takiej, o jakiej wszyscy marzymy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Ustawa, którą podpisał w piątek prezydent, zwiększa między innymi ulgę podatkową dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową do 100 procent i umożliwia tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.

Niedziele bez handlu. "Nie będzie dramatu, załamania, armagedonu"

Ta ustawa to początek zmian dla pracowników handlu. To jest dla nich Czarny Piątek, ale dobry piątek. Cieszymy się, bo następuje zmiana, jeżeli chodzi o warunki pracy - powiedział o ustawie ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera "nie będzie dramatu, załamania, armagedonu".

"500 plus dla emerytów" przepadło w sejmowym głosowaniu

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 złotych. Zgodnie z propozycją PSL pierwsze środki miały trafić do seniorów już w przyszłym miesiącu.

Rzecznik Episkopatu: ustawa o ograniczeniu handlu nie jest satysfakcjonująca

Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy- głosi piątkowy komunikat rzecznika Konferencji Episkopatu Polski księdza Pawła Rytel-Andrianika. Biskupi od jej złożenia na ręce marszałka popierali pierwotną wersję projektu ustawy, która przewidywała wszystkie niedziele miesiąca wolne od handlu.

W nocy alkoholu możesz nie kupić. Nowe przepisy

Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie nowych przepisów regulujących picie alkoholu w miejscach publicznych - to główne założenia ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.