Z kraju

Z kraju

Rząd szykuje rewolucję w dowodach osobistych. Wymiana ruszy w przyszłym roku

E-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacji, na przykład zdjąć z obywatela konieczność wypełniania formularzy czy chodzenia do urzędu - powiedział we "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Dodał, że Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które nie rozpoczęły jeszcze wydawania dowodów z warstwą elektroniczną.

Wzrost wydatków na ochronę zdrowia rozłożony na raty

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) było przeznaczane na ten cel od 2024 roku. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

Tusk o powiązaniu środków unijnych z praworządnością. "To byłby krok w niewłaściwym kierunku"

Uważałbym to za bardzo ryzykowne i krok w niewłaściwym kierunku. Nie byłoby dobrze, gdyby mieszać dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie, nie powinny podlegać kryteriom czysto politycznym - odpowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Rady Europejskiej Donald Tusk pytany o sprawę uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności.

Trudne dzieciństwo piłkarskich gwiazd

Robią to, co kochają, opływają w luksusy i mają miliony fanów na całym świecie. Ale wiele gwiazd futbolu, zanim wzniosło się na piłkarskie wyżyny, musiało stawić czoła chorobom, biedzie czy problemom rodzinnym. Żeby dojść na sam szczyt, długo musieli walczyć o swoje. O trudnym dzieciństwie wielkich piłkarskich gwiazd opowiemy w programie "Epicentrum" na antenie TVN24 BiS w sobotę o 10.30 i 15.30 oraz oraz w niedzielę o 18.10.

Duże kontrowersje w sprawie decyzji ministra. "Zaprzepaszczenie starań na rzecz ochrony pszczół"

Minister rolnictwa zgodził się na czasowe stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku. Decyzję tę z zadowoleniem przyjęli producenci rzepaku, a krytycznie ekolodzy, według których środki te są szkodliwe dla pszczół. - Pszczoły są podtruwane, co wpływa na ilość miodu, który uzyskuje pszczelarz - mówi Piotr Mrówka, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

Zakopianka "made in China". Jest wykonawca kluczowego odcinka

Ruszają przygotowania do budowy ponad 16-kilometrowego odcinka nowej, dwupasmowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad fragment drogi krajowej numer 47 wybuduje chińska firma Stecol Corporation. Realizacja tej inwestycji ma kosztować 706 milionów złotych i potrwa 49 miesięcy, nie licząc okresu zimowego.

Ta opłata podniesie ceny paliw. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Z opłaty mają być finansowane projekty związane z elektromobilnością w Polsce.

Bez porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Strony pracowników i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego nie wypracowały wspólnego stanowiska w sprawie rządowych założeń budżetu na 2019 rok, propozycji wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w budżetówce w 2019 roku i przyszłorocznej płacy minimalnej.

E-dowody od 2019 roku. "Nie wiemy, czy będą wygodne dla użytkownika"

To jest rewolucja, ale do końca nie wiemy, czy będzie to dobre rozwiązanie. Dopóki te dowody nie będą przetestowane i nie będą funkcjonować, to nie dowiemy się, czy będą wygodne dla użytkownika. Bo jeżeli podejmujemy działania, które polegają na cyfryzacji, to ja wychodzę z założenia, że one mają mi coś ułatwiać, a nie utrudniać - powiedział o planach wprowadzenia e-dowodów Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, który był gościem programu "Bilans". Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o dowodach osobistych przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki zmianom, od marca 2019 roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Dwa nowe odcinki A1 coraz bliżej

Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał wykonawców na dwa z czterech odcinków autostrady A1 Tuszyn - granica województwa.

Śmiesznie tanie owoce. Sadownicy piszą do premiera i szykują protest

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy przetwórcy malin, truskawek i wiśni nie wykorzystują swojej pozycji i nie skupują owoców po zaniżonych cenach. Sadownicy już poskarżyli się na rekordowo niskie ceny skupu owoców do premiera Morawieckiego, a w piątek zamierzają protestować w Warszawie. Nad zmianą przepisów pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort chce, żeby plantatorzy i przetwórcy z wyprzedzeniem zawierali długoterminowe kontrakty.

Dobra dekada. Polska wśród państw, gdzie jakość życia wzrosła najmocniej

Polska należy do czołówki państw, które najszybciej poprawiają jakość życia - wynika z raportu SEDA, który ocenia rozwój krajów w szerszym ujęciu niż proste wskaźniki ekonomiczne. Państwa, które stawiają na jakość życia, lepiej radzą sobie w czasie kryzysów - przekonują autorzy raportu z Boston Consulting Group.

Za kierownicą bez prawa jazdy. Rząd szykuje rewolucję w przepisach

Ministerstwo Infrastruktury szykuje duże zmiany dla kandydatów na kierowców. Już wkrótce mogą oni zyskać możliwość jazdy bez uprawnień pod opieką rodziców w ramach przygotowań do egzaminu. - Dzisiaj to łamanie prawa. Chcemy wyjść naprzeciw tym, którzy chcą się szkolić - tłumaczy Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury.

Gwiazdor Monty Pythona przenosi się na rajską wyspę. To protest przeciw brexitowi

John Cleese, aktor i współtwórca grupy Monty Pythona, ogłosił, że na stałe przeniesie się jesienią na wyspę Nevis na Karaiby. W wypowiedzi dla BBC podkreślił, że cała debata na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była "stekiem kłamstw". Cleese, poza występami w produkcjach grupy Monty Pythona, ugruntował swoją popularność filmem "Rybka zwana Wandą". Pojawił się także jako Q w filmach o przygodach Jamesa Bonda czy w serii o Harrym Potterze. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Szybko rośnie liczba bankrutów. "To coś, co zupełnie przebuduje nasze życie"

Nawet 6,5 tysiąca może przekroczyć w tym roku liczba upadłości konsumenckich - wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Oznaczałoby to wzrost o blisko 18 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem analityka Pawła Majtkowskiego "upadłość konsumencka to druga szansa, którą otrzymujemy na rynku finansowym". Zaznaczając, że jednocześnie jest to "coś, co zupełnie przebuduje nasze życie".

Spór, który może mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków. Kiedy wzrosną raty kredytów?

Do końca 2020 roku stopy procentowe nie ulegną zmianie - ocenił na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jednak członek Rady Łukasz Hardt uznał, że nie można całkiem wykluczyć podwyżki stóp w przyszłym roku. Tymczasem nawet niewielki wzrost stóp procentowych oznacza o kilkadziesiąt złotych wyższą ratę kredytu hipotecznego.

Przegląd prasy. LOT może przejąć chorwackiego przewoźnika

Chorwacki rząd zaprasza Polskie Linie Lotnicze LOT do rozmów na temat przejęcia części bądź całości linii Croatia Airlines – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety pierwsze spotkanie strony polskiej i chorwackiej miałoby się odbyć jeszcze latem. LOT ma już za sobą przejęcie estońskich linii Nordica.