Z kraju

Z kraju

Ulgi za 150 procent płacy minimalnej. Miasto stawia firmom warunek

Przedsiębiorcy inwestujący na terenach specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie nadal będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, jednak nowym warunkiem. Otrzymanie ulgi uzależniono od przyznania pracownikom płacy równej co najmniej 150 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Mięso pod lupą. Niedozwolone dodatki znaleziono w kiełbasie

Prawie jedna czwarta skontrolowanych przez Inspekcję Handlową partii surowego mięsa i wyrobów z niego wzbudziła zastrzeżenia. Najczęściej chodziło o błędne oznakowanie, ale znaleziono też np. wieprzowinę w tatarze wołowym i niedozwolone dodatki w surowej kiełbasie.

Ekonomiści ostrzegają nowego premiera. Zwracają uwagę na dwie kwestie

Załamanie inwestycji krajowych i słabe tempo wzrostu produktu krajowego brutto - to jak uważają ekonomiści wyzwania, z którymi będzie musiał się zmierzyć w przyszłym roku premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem zagrożeń na świecie nie brakuje. - Jeżeli coś się wydarzy na przykład w Stanach Zjednoczonych, to będzie to miało przełożenie na nas - ostrzega w tvn24bis.pl Marek Zuber, ekonomista.

Powstanie nowy węzeł na autostradzie A4

Do wakacji 2019 roku powinien powstać nowy węzeł Niepołomice na autostradzie A4 w województwie małopolskim, który poprawi dojazd do tego miasta i znajdującej się w nim strefy gospodarczej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w poniedziałek ogłosiła przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Ceny w górę. Eksperci nie mają dobrych wiadomości

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, wzrósł już czwarty raz - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Polska należy do grupy krajów, gdzie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy tempo wzrostu cen konsumpcyjnych było najwyższe.

Firmy czekają na pracowników. W tych branżach jest najwięcej pracy

Przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel i naprawa pojazdów - to branże, w których na koniec trzeciego kwartału było najwięcej wolnych miejsc pracy. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, pracodawcy w okresie od lipca do września najczęściej poszukiwali robotników przemysłowych i rzemieślników.

Przegląd prasy: Bogatsi lubią czytać

Osoby, które zarabiają powyżej 5 tysięcy złotych na rękę miesięcznie, nie tylko kupują więcej luksusowych marek, ale także częściej czytają prasę - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Zmiany w centrach handlowych w Polsce. Idzie potężne przejęcie

Do połowy 2020 roku 12 centrów i parków handlowych w Polsce zmieni właściciela. Transakcja, o której w tym tygodniu poinformowała firma Griffin Real Estate, została podzielone na trzy transze i stanowi część szerszego kontraktu, którego ogólna wartość oszacowana jest na miliard euro.

Problemy z uproszczeniami dla firm. Resort zmienia projekt

Ustawa o uproszczeniach dla firm, która ma między innymi ograniczyć zatory płatnicze, wejdzie w życie 1 czerwca w 2018 roku, a jej przepisy dotyczące CIT z początkiem 2019 roku - poinformowało biuro prasowe resortu rozwoju. Zaznaczono, że opracowywana jest nowa wersja projektu.

Szybciej na popularnych trasach. Wszedł nowy rozkład jazdy pociągów

Uruchomienie regularnych kursów po nowej łącznicy w Krakowie oraz podniesienie prędkości pociągów na odcinku między Grodziskiem Mazowieckim a Idzikowicami - to niektóre ze zmian, które weszły w życie w niedzielę wraz ze zaktualizowanym rozkładem jazdy na kolei. Pozwoli to skrócić podróż na popularnych trasach nawet o kilkanaście minut.

Wygrał z Facebookiem, teraz chce pomagać innym

Powstała organizacja pozarządowa, której głównym zadaniem będzie pomoc osobom dochodzącym w sądach swoich praw związanych z ochroną danych osobowych. Jej założycielem jest Max Schrems, austriacki aktywista na rzecz prywatności, który wygrał proces z Facebookiem.

Bezrobocie stanęło w miejscu. Najnowsze dane

W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 procent i w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się - poinformował w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Więcej dróg o znaczeniu obronnym. Pieniądze na ich remonty da MON

Sejm przyjął w piątek zmiany w ustawie o drogach publicznych, które zakładają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do tras o znaczeniu obronnym. Dzięki nowelizacji remonty dróg gminnych i samorządowych o znaczeniu dla obronności będą mogły być finansowane przez resort obrony.

Wpływy z opłat i prowizji rosną, ale zyski banków stopniały

Zysk netto sektora bankowego w okresie od stycznia do października 2017 roku wyniósł 11,7 miliardów złotych, czyli spadł o 3,5 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - podał Narodowy Bank Polski. Jednak sam październik okazał się rewelacyjny. Zysk w tym miesiącu był o połowę wyższy niż rok wcześniej.