W październiku banki udzieliły o 25 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż w tym samym miesiącu rok wcześniej- wynika z danych BIK.
Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w samym październiku 2018 r. banki udzieliły łącznie 20,1 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,177 mld zł. Stanowi to wzrost o 13,5 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 25,6 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do października 2017 r.
- Październik 2018 r. to już kolejny rekordowy miesiąc dla kredytów mieszkaniowych. Po bardzo dobrym wrześniu, jeszcze lepszy okazał się październik, w którym wartość udzielonych kredytów wzrosła o 11,8 proc. Łącznie wartość udzielonych kredytów po pierwszych 10 miesiącach tego roku wynosi już 47,4 mld zł - informuje cytowany w komunikacie Waldemar Rogowski z BIK.
- Wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych udzielane są z dwóch powodów – wzrostu cen mieszkań i wzrostu zdolności kredytowej gospodarstw domowych (wzrostu dochodów przy niskich stopach procentowych) - wyjaśnia Rogowski.
Sprzedaż w górę
Wzrost pożyczek udzielanych w 2018 roku odnotowano również w segmencie kredytów konsumpcyjnych, gdzie sprzedaż wzrosła o 1,4 proc. w ujęciu liczbowym i o 9,3 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.
Jak wskazuje profesor Rogowski, wzrost napędziło udzielanie kredytów wysoko i niskokwotowych, co jest nowością szczególnie w drugim aspekcie. - W poprzednich latach banki "odpuszczały" segment kredytów niskokwotowych, który stał się domeną firm pożyczkowych. Obecnie także ten segment jest atrakcyjny dla banków – podkreśla.
Wydano także ponad 5 proc. więcej kart kredytowych niż w październiku rok temu. W tym segmencie wzrost wartościowy sprzedaży wyniósł 19,7 proc. Mimo, że cyfry mogą robić wrażenie przedstawiciel BIK przestrzega przed uznawaniem takiego wzrostu za trwały trend.
- W porównaniu do września br. wzrost wartości przyznanych limitów jest imponujący (+18,9 proc.). Jednak nie można jeszcze wpadać w euforię, bowiem jak uczy historia, czerwiec podobnie jak styczeń br. okazały się tylko epizodami, a nie zapowiedzią poprawy sytuacji na rynku kart kredytowych. Czy również październik będzie tylko kolejną anomalią, dowiemy się w kolejnych miesiącach - podkreśla Rogowski.
Limitów kredytowych w kontach osobistych przyznano o 4,6 proc. więcej, jednak w ujęciu wartościowym w porównaniu z październikiem 2017 poziom sprzedaży spadł o 7,7 procenta.
Jedna z firm
W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. Bank Informacji Kredytowej, w którego skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, jest jednym z prywatnych podmiotów działających w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych. Przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.
Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów BIG, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Autor: ah / Źródło: PAP, BIK
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock