Z kraju

Z kraju

Polska nie powinna podejmować żadnych prac w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele Komisji Europejskiej nie stwierdzili zasadności budowy przekopu - przekazało w piątek źródło unijne, do którego dotarło korespondent TVN24 w Brukseli. Wcześniej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że przedstawiciele KE "potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego".

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych znowu wzrosną - oceniają analitycy. Wskazują, że przez ostatnie tygodnie paliwa w hurcie drożały, a ceny detaliczne nie rosły więc przyszedł czas na podwyżki w detalu.

Posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w piątek złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w Narodowym Banku Polskim. Jak tłumaczyli, chodzi o kierowanie do rad nadzorczych instytucji finansowych osób, które nie spełniają podstawowych kompetencji, a które zgodnie z prawem muszą spełniać. Z kolei lider Teraz! Ryszard Petru uważa, że prezes banku centralnego Adam Glapiński powinien złożyć rezygnację.

Roczny koszt: programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 milionów złotych, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 miliardy złotych, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 miliardów złotych, trzynastej emerytury - 9-10 miliardów złotych, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 miliarda złotych - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Minął rok od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele. Przepisy, które miały wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników handlu wciąż budzą duże kontrowersje. Organizacje zrzeszające pracodawców wytykają, że nowe przepisy przyniosły finansowe straty zarówno dla małych sklepów, jak i centrów handlowych. Z kolei związkowcy twierdzą, że wprowadzone zmiany przywróciły zatrudnionym w handlu godne warunki pracy.

W ciągu niespełna dwóch tygodni funkcjonowania usługi Twój e-PIT, za pomocą tego systemu złożono ponad 1,5 mln deklaracji – poinformowała w środę na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska.

Szczyt koniunktury mamy już za sobą, a dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące Produktu Krajowego Brutto nie dają większych nadziei na lepszą sytuację w tym roku - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Także analitycy PKO BP w tym roku spodziewają się spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce.

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. "Ta data powinna na stałe wzbogacić kalendarz świąt państwowych na równi z innymi doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności" - podkreślili autorzy projektu.

Sześćdziesiąt procent zarobków prezesa Narodowego Banku Polskiego - to maksymalna pensja, jaką na podstawie nowych przepisów mogą otrzymywać pracownicy banku centralnego. Jak wynika z informacji opublikowanych w środę, ten poziom może przekraczać blisko połowa dyrektorów zatrudnionych w Narodowym Banku Polskim. Najboleśniej skutki nowych przepisów odczuje dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro broni decyzji o wprowadzeniu opłaty za wjazd do miasta, która zacznie obowiązywać w najbliższych miesiącach. - To jedyne takie przepisy na świecie, które pomogą Wenecji - podkreślił odpowiadając na krytykę.

Punktem odniesienia dla zarobków w NBP jest sektor bankowy - przekonywał niedawno Adam Glapiński. Dziś bank centralny pokazał dokładne pensje swojej kadry kierowniczej w 2018 roku. Najwięcej - średnio niemal 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - zarabiała szefowa departamentu komunikacji Martyna Wojciechowska. Sprawdzamy, czy na takie pieniądze mogą liczyć osoby na podobnych stanowiskach w sektorze prywatnym.