Z kraju

Z kraju

Rządowy program dla 11 milionów Polaków. "Zatrzyma pracowników w firmach"

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy sposób na wyższe emerytury, skierowany między innymi do osób zatrudnionych na etatach. - Program pomoże zatrzymać pracowników w firmach - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że zaufanie do tego typu formy oszczędzania powinno być wysokie.

Szybciej po Małopolsce. Wybrano wykonawcę odcinka drogi ekspresowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała w środę firmę Mota-Engil Central Europe do zaprojektowania i wybudowania 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do węzła Szczepanowice w województwie małopolskim. Koszt inwestycji wyniesie ponad 508 milionów złotych.

Nowe połączenia i szybsze przejazdy. Od grudnia zmiany na kolei

10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi ponadto więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.

Miejsca wystarczy dla 60 milionów Polaków. Nowa analiza

W dokumentach planistycznych 115 gmin możliwości zagospodarowania terenów mieszkaniowych 10-krotnie przekraczają liczbę mieszkańców - wynika z danych zebranych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Apel do prezydenta o weto. Pracodawcy i związkowcy wyjątkowo zgodni

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.

Zniesienie limitu składek na ZUS pogłębi przepaść w wysokości emerytur

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS powiększy różnice między wypłacanymi najniższymi a najwyższymi emeryturami. Najbiedniejsi emeryci dostaną, tak jak obecnie, niewiele ponad tysiąc złotych, inni mogą zyskać na planowanej zmianie przepisów nawet kilka tysięcy złotych. Oto przykładowe wyliczenia, jak mogłoby to wyglądać w przypadku kobiet.

Resort rodziny: od stycznia ważna zmiana dotycząca 500 plus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wprowadzeniu od 1 stycznia 2018 roku zmiany w rozpatrywaniu spraw o świadczenia rodzinne i świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Chodzi o przepisy, które mają zapobiegać pobieraniu przez tę samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

Energa zmienia kontrakty menedżerom. Borusewicz: obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w taki sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana przez Skarb Państwa twierdzi jednak, że forma zatrudniania na wyższych stanowiskach kierowniczych "w żaden sposób nie ma związku ze składkami ZUS".

Nowe przepisy o salmonelli. To może podbić ceny jaj

Pozbawienie drobiarzy odszkodowań za likwidację stad kur zarażonych salmonellą może być dotkliwe dla rolników i przyczynić się do podwyżki cen jaj - uważa prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Piotr Lisiecki. Jego zdaniem, nowe przepisy mogą też stworzyć zagrożenie przenoszenia salmonelli.

Ekspert: rząd skupił się na wydatkach społecznych. "Trzeba skądś pozyskać pieniądze"

Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem, natomiast trzeba to wspierać - wskazał ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Bartłomiej Biga. W jego ocenie rząd "w pierwszych dwóch latach skupił się na realizacji swojego programu społecznego, ale chyba nawet w kręgach rządowych dojrzało przekonanie, że aby realizować te programy społeczne trzeba skądś pozyskać pieniądze".

Mateusz Morawiecki będzie nowym premierem? "To ekonomiczny hochsztapler"

Uważam, że Mateusz Morawiecki to hochsztapler ekonomiczny, który mami nas wielkimi projektami, których nie będzie realizował - powiedział Ryszard Petru pytany o doniesienia, że szef resortów finansów i rozwoju może zostać premierem. - To jest człowiek, który jest znany z takiej fantastyki gospodarczej - dodał gość "Kropki nad i" w TVN24.

Senat łata dziury w niedzielnym zakazie handlu. "Biedronka czy Lidl nie mają piekarni"

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, żeby sklepy w Wigilię i Wielką Sobotę były otwarte przynajmniej do godziny 16, czyli o dwie godziny dłużej niż przewiduje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele w wersji uchwalonej przez Sejm. Z kolei Solidarność jest za przedłużeniem niedzielnego zakazu nawet do poniedziałkowego świtu. Dużo uwag ma też Biuro Legislacyjne Senatu.

Ważą się losy wielkiej fuzji na rynku bankowym w Polsce

PZU czeka na efekty rozmów między Pekao i Alior Bankiem, ale wyniki analiz będą już po Nowym Roku - poinformował prezes PZU Paweł Surówka. Zaznacza, że fuzja obu banków nie jest jedynym branym pod uwagę wariantem, możliwe są inne formy współpracy.

Ratunek dla świecącego pustkami lotniska w Radomiu? "To byłby pierwszy krok"

Port lotniczy w Radomiu znowu świeci pustkami. Pojawia się jednak światełko w tunelu w związku z planami wprowadzenia "ciszy nocnej" na Lotnisku Chopina. Samoloty, zamiast do Warszawy w godzinach objętych zakazem, mogłyby latać na południe Mazowsza. Radomski port wystąpił już o zgody na wykonywanie nocnych lotów. - To byłby dobry pierwszy krok i uwiarygodnienie lotniska - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl Sebastian Gościniarek, partner w firmie doradczej BBSG.