Z kraju

Z kraju

Prezydent: polskie górnictwo trzeba zabezpieczać i rozwijać

Polskie górnictwo trzeba nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeśli trendy gdzie indziej są inne, bo węgiel będzie potrzebny nie przez dziesięciolecia, ale setki lat – oświadczył podczas czwartkowego spotkania gwarków w kopalni Pniówek w Pawłowicach (Śląskie) prezydent RP Andrzej Duda.

Bez umowy, pensji i szkoleń. Poważne uchybienia w firmach

W niemal każdym z ponad 10 tysięcy zakładów pracy skontrolowanych w ubiegłym roku w ramach tak zwanej pierwszej kontroli wykazano nieprawidłowości - poinformowała w sprawozdaniu Państwowa Inspekcja Pracy. Uchybienia dotyczą legalności zatrudnienia, prawa pracy i przepisów BHP.

Rządowy program dla 11 milionów Polaków. "Zatrzyma pracowników w firmach"

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy sposób na wyższe emerytury, skierowany między innymi do osób zatrudnionych na etatach. - Program pomoże zatrzymać pracowników w firmach - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że zaufanie do tego typu formy oszczędzania powinno być wysokie.

Szybciej po Małopolsce. Wybrano wykonawcę odcinka drogi ekspresowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała w środę firmę Mota-Engil Central Europe do zaprojektowania i wybudowania 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do węzła Szczepanowice w województwie małopolskim. Koszt inwestycji wyniesie ponad 508 milionów złotych.

Nowe połączenia i szybsze przejazdy. Od grudnia zmiany na kolei

10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi ponadto więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra – Szczecin i Katowice – Wiedeń.

Miejsca wystarczy dla 60 milionów Polaków. Nowa analiza

W dokumentach planistycznych 115 gmin możliwości zagospodarowania terenów mieszkaniowych 10-krotnie przekraczają liczbę mieszkańców - wynika z danych zebranych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Apel do prezydenta o weto. Pracodawcy i związkowcy wyjątkowo zgodni

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.

Zniesienie limitu składek na ZUS pogłębi przepaść w wysokości emerytur

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS powiększy różnice między wypłacanymi najniższymi a najwyższymi emeryturami. Najbiedniejsi emeryci dostaną, tak jak obecnie, niewiele ponad tysiąc złotych, inni mogą zyskać na planowanej zmianie przepisów nawet kilka tysięcy złotych. Oto przykładowe wyliczenia, jak mogłoby to wyglądać w przypadku kobiet.

Resort rodziny: od stycznia ważna zmiana dotycząca 500 plus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wprowadzeniu od 1 stycznia 2018 roku zmiany w rozpatrywaniu spraw o świadczenia rodzinne i świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Chodzi o przepisy, które mają zapobiegać pobieraniu przez tę samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

Energa zmienia kontrakty menedżerom. Borusewicz: obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w taki sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana przez Skarb Państwa twierdzi jednak, że forma zatrudniania na wyższych stanowiskach kierowniczych "w żaden sposób nie ma związku ze składkami ZUS".