Z kraju

Z kraju

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Czy to już prawdziwy baby boom?

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku przyszło na świat w naszym kraju 272 tysięcy dzieci. Stanowi to o 19 tysięcy dzieci więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. To dobre wiadomości dla naszej gospodarki i być może ratunek dla systemu emerytalnego. Czy to już polski baby boom? Niekoniecznie, bo już w 2010 roku urodziła się porównywalna liczba dzieci, a o prawdziwym boomie urodzin można mówić w latach 80. , kiedy rocznie rodziło się ponad 700 tysięcy dzieci. Źle wygląda przede wszystkim czynnik dzietności - czyli liczba dzieci przypadająca na kobietę w wieku rozrodczym. Pod tym względem Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii i w Polsce dzieli przepaść - wskazuje Mateusz Walczak z TVN24 BiS.

Emerytury z ZUS dla Ukraińców "o ile spełniają warunki"

Polskie emerytury mogą być przyznane wyłącznie za okresy ubezpieczenia osiągnięte w Polsce - zapewnił wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki. Zdementował jednocześnie informacje, że Polska będzie finansować emerytury minimalne w wysokości 1 tys. zł pracownikom z Ukrainy.

Nowa prognoza dotycząca bezrobocia w październiku

Nikt dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wskazując, że na koniec września bezrobocie wyniosło 6,8 proc.

Przegląd prasy. Pesa powoli prostuje tor

Banki wkrótce ogłoszą porozumienie w sprawie 200 mln zł pożyczki dla spółki Pesa. Wiosną ma zostać dokapitalizowana, np. przez inwestorów z Chin lub Hiszpanii - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Emerytury obywatelskie? Rafalska: nie było takich przymiarek

Ustalenie przewidywanej daty wejścia w życie projektu ws. likwidacji OFE leży w rękach ministerstw rozwoju i finansów - podkreśliła w środę w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapewniła jednocześnie, że rząd nie pracuje i nigdy nie pracował nad emeryturami obywatelskimi, choć takie głosy mogły padać podczas dyskusji o przeglądzie systemu emerytalnego.

Europejski trybunał odrzucił argumenty rządu. Stanął po stronie polskiej firmy

Kraje Unii Europejskiej nie mogą wymagać likwidacji spółki na swoim terytorium, jeśli chce ona przenieść statutową siedzibę do innego kraju - orzekł Trybunał Sprawiedliwości, który rozpatrywał spór dotyczący polskiej firmy Polbud. Stwierdził, że polskie przepisy mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać transgraniczne przekształcenie spółki. Trybunał odrzuciił argumenty polskiego rządu, że przepisy te są konieczne, by uniknąć nadużyć.

Jajka są coraz droższe i to nie koniec podwyżek

Zaczyna ich brakować w sklepach i są coraz droższe. Mowa o jajach, za które płacimy najwięcej od pięciu lat. Według danych GUS we wrześniu za jajo kurze trzeba było zapłacić 52 grosze, czyli o 6 procent więcej niż przed rokiem. Eksperci oceniają, że do końca tego roku prawdopodobnie ceny jeszcze wzrosną. Dodatkowo, w związku ze zbliżającym się okresem Świąt Bożego Narodzenia, można oczekiwać zwiększenia się popytu konsumpcyjnego, co może spowodować wzrost cen. Jest prawdopodobne, że w grudniu konsumenci będą musieli zapłacić za jaja o 10-15 procent więcej niż przed rokiem.

Te pociągi zatrzymają się w weekend na godzinę. Na liście kilkanaście składów

W nadchodzący weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 28 na 29 października należy cofnąć wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym 18 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

10 zamiast 50 lat. Akta pracownicze dostępne łatwiej i krócej

10, a nie 50 lat - tyle przedsiębiorcy będą musieli przechowywać akta pracownicze, zakłada projekt ustawy, który przyjął rząd. Dokumentację będzie można też przechowywać w formie elektronicznej. Nowe zasady będą mogły zacząć obowiązywać od stycznia 2019 roku.