Z kraju

Z kraju

Polacy odchodzą na emeryturę. Prawie 380 tysięcy decyzji

Na podstawie przepisów obniżających wiek emerytalny Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 15 grudnia wydał decyzje emerytalne już dla 379,2 tysiący osób. To 92,5 procent ze wszystkich 410 tysięcy osób, które do końca roku mogą złożyć taki wniosek.

Od stycznia sklepy wprowadzą opłaty za torby. Możemy ich "łatwo uniknąć"

Od stycznia trzeba będzie płacić za jednorazowe torby we wszystkich sklepach. W rozporządzeniu Ministerstwo Środowiska ustaliło opłatę na 20 groszy za sztukę. Jak podkreśla wiceminister Sławomir Mazurek, nie jest to podatek. - Podatek jest rzeczą nieuchronną. Natomiast opłaty recyklingowej możemy łatwo uniknąć, zabierając na zakupy torbę wielokrotnego użytku - podkreślił.

Skarb Państwa sprzeda pakiet w Warsie? Jest chętny

PKP Intercity planuje odkupić należący do Skarbu Państwa pakiet spółki Wars, która zajmuje się między innymi obsługą wagonów restauracyjnych - poinformował wiceprezes PKP Intercity i przewodniczący rady nadzorczej spółki Wars Artur Resmer.

Potężne różnice w zamożności. Europejskie kraje podzielone bogactwem

Na przestrzeni lat lista relatywnie najbogatszych państw nie ulega znaczącym zmianom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się poniżej unijnej średniej jeśli chodzi o zamożność gospodarstw i produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej. Na czele listy znajduje się Luksemburg, przekraczający kilkakrotnie unijną średnią.

Polskie firmy biją eksportowe rekordy. "Wysoka jakość produktów"

Nowe, bezpłatne narzędzie analityczne, które pomoże małym i średnim firmom w ekspansji zagranicznej uruchomił PKO Bank Polski. To Platforma Wsparcia Eksportu, na której znajdą się m.in. analizy rynków eksportowych, raporty branżowe i baza wydarzeń handlowych. Ma to dodatkowo wspomóc polskie firmy, które w tym roku wyeksportują produkty za rekordowe 200 miliardów euro.

Kilkadziesiąt kilometrów dróg tuż przed świętami. Wysyp nowych odcinków

Od piątku kierowcy mogą korzystać z nowych odcinków dróg S7 i krajowej "16" w okolicach Ostródy. Dostępna już jest także dwujezdniowa trasa między Olsztynkiem a powstającą obwodnicą Olsztyna. Tuż przed świętami do użytku oddano także dolnośląski fragment ekspresówki łączącej Wrocław z Poznaniem oraz odcinek trasy ekspresowej S8 w Podlaskiem.

Rodzice powinni się pospieszyć. Rząd od stycznia tnie dopłaty

Od stycznia legalne zatrudnienie niani będzie mniej opłacalne. Rząd mniej dołoży do składek na ubezpieczenia społeczne opiekunek. Finansowe wsparcie państwa zmniejszy się o dokładnie połowę. Kto chce skorzystać z większego dofinansowania musi się pośpieszyć. Umowy podpisane do końca roku gwarantują uzyskanie pomocy państwa na starych zasadach.

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą na prostą. Odnotowały lepsze wyniki

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w trzech kwartałach 2017 r. były lepsze niż przed rokiem - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wpłynęły na to, dodał GUS, korzystniejsze wyniki uzyskane przez zakłady ubezpieczeń majątkowych (dział II) oraz zakładów ubezpieczeń na życie (dział I).

Startują z projektem "emerytur bez podatku". PSL podaje koszty

Projekt autorstwa PSL "emerytura bez podatku" przewiduje zniesienie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne osobom pobierającym emeryturę lub rentę. Partia zaprezentowała projekt zaznaczając, że jego wprowadzenie oznaczać będzie spadek wpływów do budżetu.

"Rzadkie zjawisko" w listopadzie. Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie tego roku wyniosła 6,5 procenta. Oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do października i o 1,7 punktu procentowego wobec listopada zeszłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To efekt nie tylko dobrej sytuacji na rynku pracy, ale także obniżenia wieku emerytalnego.

Lekarze z Ukrainy na ratunek. Resort zdrowia chce postawić na niemieckie rozwiązania

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad uproszczeniem procedury w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej. Ma to być recepta na bolączki szpitali, w których brakuje medyków. Sami lekarze krytykują pomysł. Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się "planom obniżania poniżej bezpiecznego poziomu wymogów stawianych wobec osób ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu w Polsce".

Miliardy dla Polski. Zobacz, ile dała nam Unia Europejska

Przez ponad 13 lat obecności w Unii Europejskiej Polska otrzymała z Brukseli około 130 miliardów euro. Dzięki tym pieniądzom wybudowano ponad 12 tysięcy kilometrów dróg i autostrad. Zbudowano lub zmodernizowano również ponad 1,5 tysiąca kilometrów linii kolejowych. Powstało prawie 410 tysięcy nowych miejsc pracy, a finansowe wsparcie otrzymało ponad 30 tysięcy firm. Wśród innych korzyści naszej obecności we Wspólnocie należy wymienić otwarty rynek pracy, podróżowanie bez paszportu po krajach Unii, swobodę przepływu kapitału oraz możliwość studiowania za granicą.

Czy nocne grzanie na prąd się opłaci? Nowa taryfa budzi liczne kontrowersje

Od stycznia mają obowiązywać nowe nocne taryfy na energię elektryczną, dzięki którym taniej ogrzejemy dom i ograniczymy smog – zapowiada premier Mateusz Morawiecki i chwali Ministerstwo Energii za przygotowanie przepisów. Eksperci mają jednak do projektu sporo zastrzeżeń. Wskazują, że w dłuższej perspektywie taryfy mogą się okazać niekorzystne dla odbiorców energii elektrycznej.

Pisma z ZUS masowo wracają do nadawcy. Ryzyko kar i zajęcia konta

Ponad 283 tysiące przedsiębiorców nie odebrało listu z informacją o numerze konta, na które od nowego roku powinni przekierowywać wszystkie wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bez znajomości numeru rachunku nie można w sposób prawidłowy zapłacić obowiązkowych składek. Przedsiębiorcy ryzykują dodatkowo karami, zajęciem rachunku firmy, a także problemami z wizytą u lekarza.