Z kraju

Z kraju

Bezrobocie w dół. "Poprawa we wszystkich regionach"

Stopa bezrobocia w marcu 2018 roku wyniosła 6,6 procent wobec 6,8 procent w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny. - Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Zwolniony wiceminister po dwóch miesiącach wraca do kancelarii premiera

Jarosław Pinkas był jednym z pierwszych wiceministrów odwołanych w ramach zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego redukcji liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. Teraz wraca jako pełnomocnik premiera do spraw organizacji struktur administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności.

Powstaje "zaplecze intelektualne rządu". Premier powołał pełnomocnika

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w sprawie powołania pełnomocnika do spraw utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych. To nowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w której kierownictwo obejmie profesor Waldemar Paruch - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Będą zmiany w płacy minimalnej? Ministerstwo liczy koszty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje wstępne skutki ewentualnych zmian w zasadach wyliczania płacy minimalnej. Resort chce, żeby minimalna pensja była wyliczana bez uwzględniania dodatków, między innymi za staż pracy. Na zmianach skorzystaliby starsi i gorzej wykwalifikowani pracownicy.

Rekord w zwolnieniach lekarskich. "Nie wierzę w pogarszanie się stanu zdrowia Polaków"

10 procent zwolnień lekarskich wykorzystywanych jest na malowanie mieszkania, wyjazd z rodziną albo na pracę w ogródku - ocenił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan komentując rekordową liczbę dni spędzonych przez Polaków na L4 w ubiegłym roku. Z kolei zdaniem dr Mateusza Warchała, eksperta NSZZ Solidarność, warunki pracy obecnie są gorsze niż kiedyś, a pracownicy coraz częściej skarżą się na stres w pracy.

LOT zamówił kolejne Dreamlinery. "Nowe samoloty to nowe połączenia"

Polskie Linie Lotnicze LOT zamówiły kolejne trzy samoloty typu Boeing 787-9 Dreamliner. Zostaną one dostarczone w 2019 roku. W sumie przewoźnik będzie dysponował 15 Boeingami 787 Dreamliner, co oznacza, że strategia LOT-u na lata 2016-2020 zostanie wykonana przed czasem - poinformowała we wtorek spółka w komunikacie.

Prezydent zachęca do inwestowania w Etiopii

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu. Rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.

Unia i samorządy sfinansują zapowiedź Morawieckiego. Startuje nowy program

Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, inaugurując program Dostępność plus. Szef rządu podpisał w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. Środki na realizację programu w większości mają pochodzić z funduszy europejskich oraz budżetów samorządów.

Budżet z nadwyżką po pierwszym kwartale

W okresie od stycznia do marca 2018 roku zrealizowano dochody budżetowe w wysokości 88,5 miliarda złotych, a wydatki w wysokości 85,3 miliarda złotych - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu w pierwszym kwartale. Nadwyżka wyniosła 3,1 miliarda złotych - poinformował resort.

Minister: koncepcja nowego podatku za około dwa tygodnie

W Ministerstwie Finansów trwają analizy i prace koncepcyjne w sprawie daniny solidarnościowej na rzecz wsparcia dorosłych niepełnosprawnych - głosi oświadczenie szefowej resortu Teresy Czerwińskiej. Gotowe rozwiązanie ma być przedstawione za około dwa tygodnie.

Gospodarka urosła o 4,6 procent. Nowe szacunki

Polska gospodarka w 2017 roku urosła o 4,6 procent - wynika z komunikatu GUS. To tyle, ile wcześniej szacowano. Niższy od poprzedniego jest jednak szacunek wzrostu gospodarki w czwartym kwartale 2017. Wyniósł on 4,9 procent, a nie 5,1 procent.

Kierowca może uniknąć kary. Zmiana przepisów coraz bliżej

Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym w związku ze stanem wyższej konieczności nie będzie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. Zakłada to nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą senatorowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu. Kierowcy, choć oceniają pozytywnie szykowane zmiany, to zwracają uwagę na możliwe trudności w stosowaniu przepisów.

Nowy podatek dla najbogatszych. "Ktoś musi zapłacić za nadmuchiwanie balonu obietnic"

Jesteśmy na etapie nadmuchiwania balonu i ktoś za rządowe obietnice musi zapłacić - tak oceniła w piątek w TVN24 BiS była wiceminister finansów dr Irena Ozóg zapowiedź Mateusza Morawieckiego dotyczącą dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających. - Jeszcze pięć dni temu słyszeliśmy premiera tłumaczącego, że rząd na wszystkie potrzebne wydatki socjalne znalazł pieniądze dzięki wyższym wpływom z VAT - przypomniał Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.