Czas poszukiwania pracy w Polsce wydłużył się średnio do 2,3 miesiąca, a odsetek osób, które zmieniły w ostatnim półroczu pracodawcę, wyniósł 25 procent - wynika z najnowszego badania agencji Randstad. Jednocześnie czterech na pięciu ankietowanych czerpie satysfakcję z pracy, co jest najwyższym wynikiem w historii badania.
"Pracę w ciągu 6 miesięcy zmieniła 1/4 ankietowanych, to o 5,5 pkt. proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2018 r. Stanowisko w obecnej firmie zmienił co piąty uczestnik badania (bez zmian kwartał do kwartału)" - napisano w komunikacie prasowym.
"Zarówno rotacja na rynku pracy, jak i zmiany w ramach firmy spadają wraz z wiekiem i są największe wśród osób młodych - 37 proc. badanych w wieku 18-29 lat zmieniło pracę w ciągu ostatniego pół roku, tymczasem zrobił to tylko co 10. respondent w wieku od 50 do 64 lat" - dodano.
Dłużej szukamy pracy
Jak wynika z badania, w pierwszym kwartale 2019 r. znalezienie nowej pracy zajmowało średnio 2,3 miesiąca - to o ponad tydzień dłużej niż pod koniec 2018 r.
Jednocześnie Polacy nadal nie obawiają się utraty pracy. "2/3 badanych uważa, że ryzyka utraty pracy w ogóle nie ma lub jest ono bardzo małe. Największe obawy mają pracownicy na wschodzie Polski (11 proc.), najmniejsze na zachodzie i południu (5 proc.) oraz w średnich i dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców)" - napisano.
Z badania Randstad wynika też, że czterech na pięciu pracujących Polaków czerpie satysfakcję z pracy, co jest najwyższym wynikiem w historii badania.
"79 proc. zadowolonych z pracy ankietowanych to największy odsetek w historii badania Randstad, a jednocześnie wzrost o 7 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 r. i o 6 pkt. proc. rok do roku" - napisano.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-14 marca 2019 r. na próbie 1000 osób w wieku 18-64 lat.
Autor: tol / Źródło: PAP Biznes, Randstad
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock