Z kraju

Z kraju

Kaucje za butelki i opakowania? Policzono, ile by to kosztowało w Polsce

Wprowadzenie w Polsce sytemu kaucyjnego, będzie kosztować w perspektywie pięciu lat 19-24 miliardów złotych, obejmie tylko koszty zbierania i transportu części opakowań i odpadów opakowaniowych - poinformował wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Jak ocenił wysokie koszty nie równoważą potencjalnych korzyści dla gospodarki odpadami.

Duży może więcej? Sieci handlowe pod ostrzałem

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich dokumentuje przypadki łamania przepisów przez sieci handlowe, które mają wykorzystywać swoją pozycję i dyktować niekorzystne warunki mleczarzom. Z kolei przedstawiciele mniejszego handlu skarżą się, że muszą płacić producentom żywności więcej, bo nie mają siły przebicia dyskontów. Dlatego Polska Izba Handlu chce zmian w ustawie o przewagach kontraktowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do proponowanych zmian podchodzi ostrożnie, ale zapowiada pierwsze sprawy przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom.

Były prezes Energi bez odprawy

Daniel Obajtek nie otrzyma odprawy po odejściu ze stanowiska prezesa zarządu spółki Energa. Były szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 6 lutego zarządza paliwową spółką PKN Orlen.

Ważna zmiana w sprawie 500 plus. "Chcemy usprawnić obsługę wniosków"

Chcemy usprawnić rozpatrywanie dokumentów w sprawie 500 plus w sytuacji, gdy osoba składająca wniosek przebywa za granicą, w innym kraju Unii Europejskiej - zapowiedziała w środę szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Wraz z początkiem roku zadanie rozpatrywania tego typu podań zostało przekazane wojewodom.

Bezrobocie rośnie. Ale i tak jest najlepiej od 26 lat

Bezrobocie w styczniu wyniosło 6,9 procent, zaś liczba bezrobotnych wyniosła 1 milion 134 tysięcy - podała w środę minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, w porównaniu z grudniem 2017 r., o 47 tysięcy wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy.

Będą zmiany w sprawie odbierania prawa jazdy za prędkość

Projekt zmiany Prawa o ruchu drogowym w sprawie odbierania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych skierowała we wtorek do podkomisji, uznając, że zapisy trzeba doprecyzować.

Doradcy ZUS zatrzymali emerytalną falę. "Korzystano masowo"

Masowe korzystanie z doradców emerytalnych wpłynęło na to, że około 20 procent ubezpieczonych przesunęło na później decyzję o przejściu na emeryturę - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.

"Zachłystujemy się niskim poziomem bezrobocia". Gdzie leży problem?

Zachłystujemy sę niskim poziomem bezrobocia. Ale jest to radość, uśmiech półgębkiem, bo przy rzeczywiście niskim bezrobociu, które na koniec grudnia 2017 roku wyniosło w naszym kraju 6,6 procent, mamy równocześnie niski poziom zatrudnienia - wskazała prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Koniec z utrudnieniami w ING. Awaria usunięta

Posiadacze konta maklerskiego w ING Banku Śląskim mieli przed południem problemy z korzystaniem z usługi ING Makler umożliwiającej inwestowanie na giełdzie. Jak po południu poinformowało tvn24bis.pl biuro prasowe banku, awaria została już usunięta.

Polska się bogaci. Będziemy mieli mniej pieniędzy z Brukseli

- Będziemy się zdecydowanie opowiadali przeciwko powiązaniom Funduszy Europejskich z praworządnością - podkreśla w programie "Bilans" w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Jak jednak dodaje, Polska i tak dostanie w przyszłej perspektywie mniej pieniędzy z Brukseli. - Tych pieniędzy będzie do nas płynęło mniej, bo się bogacimy - wskazuje minister, jednocześnie zwracając także uwagę na brexit i wydatki na politykę migracyjną.

"Ubodzy energetycznie" dostaną pomoc. Minister podaje termin

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji będzie gotowa do końca marca - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Pozwoli ona na wsparcie mieszkańców domów jednorodzinnych, których nie stać na wymianę pieców i ocieplenie budynków. Minister zapowiedziała też, że normy węgla, którym będzie można palić w domowych piecach, będą obowiązywać w przyszłym sezonie grzewczym.