Z kraju

Z kraju

Coraz mniej faktur rozliczanych w terminie

Poziom zatorów płatniczych w gospodarce rośnie trzeci kwartał z rzędu - wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Co piąta polska firma twierdzi, że zjawisko niepłacenia za wystawione faktury narasta, a co czwarta uważa, iż w kolejnym kwartale będzie się ono nasilać.

GetBack chce oddać mniej, niż planował wcześniej. Nowa propozycja spółki

GetBack w zaktualizowanych propozycjach układowych zakłada spłacenie głównych wierzycieli, w tym obligatariuszy oraz kredytodawców w 23,1 proc., a nie w 38 proc., jak planował w propozycjach przedstawionych w październiku - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd wybrał także inwestora zainteresowanego nabyciem jego aktywów do dalszych negocjacji.

Wątpliwości wokół 12 listopada. "Interpretując przepisy literalnie, handel można prowadzić"

Posłowie zaakceptowali, a prezydent podpisał ustawę o wolnym 12 listopada, z której senatorowie wykreślili artykuł pozwalający tego dnia handlować. W zamyśle ten dzień ma być wolny także dla pracowników sklepów. Tyle że - w ocenie ekspertów - przyjęte przepisy jednoznacznie tego nie przesądzają. Wątpliwości stara się rozwiewać Państwowa Inspekcja Pracy, która wydała interpretację w tej sprawie.

12 listopada wolny od pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent w środę po południu podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Została już ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy wchodzą w życie od czwartku. Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę Senatu zakładającą zakaz handlu.

Gorąca debata w sprawie 12 listopada. Słowa Petru oburzyły prezesa PiS

- To pokazuje, gdzie macie swojego prezydenta, to pokazuje jakie jest jego miejsce w łańcuchu pokarmowym - na końcu. Dajecie mu dwa dni na podpisanie ustawy - mówił w Sejmie Ryszard Petru, poseł Liberalno-Społecznych. Te słowa wywołały oburzenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. - Prosiłbym o krótką przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, bo jednak to, że pan Petru obraża prezydenta RP, to nie jest sprawa, nad którą można przejść do porządku dziennego - powiedział Kaczyński. Sprawą zajmie się Prezydium Sejmu.

Zamieszanie w sądach przez dodatkowy dzień wolny. "Nowy termin nawet za pół roku"

Zamieszaniem w sądach - tym może skończyć się uchwalanie na ostatnią chwilę dodatkowego dnia wolnego 12 listopada. - Sąd będzie musiał wyznaczyć inną datę rozprawy. Ten nowy termin, w zależności od obłożenia sądów, może być nawet za pół roku - zauważył w programie "Bilans" Ziemisław Gintowt z Naczelnej Rady Adwokackiej. - W poniedziałek nie odbędą się tysiące rozpraw - dodał sędzia Piotr Gąciarek.

GDDKiA płaci za Astaldi

- Wypłacamy należności bezpośrednio podwykonawcom Astaldi, uregulowaliśmy już kilka kontraktów na łączną kwotę 36,7 mln zł - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Jak dodał, dzięki temu zabezpieczono płynność finansową firm, które prowadzą prace na zlecenie włoskiej firmy.

Premia za niepodległość. Hojny gest państwowej spółki

Pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą liczyć na specjalny bonus finansowy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – ustalił portal tvn24bis.pl. Osoby zatrudnione w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce w oparciu o umowę o pracę dostaną świadczenie okolicznościowe w wysokości od około 500 do 850 złotych na rękę.

300 plus nie wystarcza na wyprawkę. Ile wydali rodzice?

Średnio 1051 złotych wydała w tym roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli o 48 złotych więcej niż w ubiegłym roku. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 679 złotych, czyli o 30 złotych więcej - wynika z sondażu CBOS. W tym roku po raz pierwszy rodzice mogli skorzystać z rządowego programu Dobry start, który polega na wypłacie 300 zł na dziecko.

Poseł chce pozwolić przechodzić na czerwonym świetle. Jest odpowiedź resortu

Sto złotych mandatu grozi za przejście na czerwonym świetle. Odejścia od karania za tego typu wykroczenie chciałby jednak poseł Paweł Szramka z Kukiz'15. "Nasze prawo należy do jednego z nastawionych najbardziej restrykcyjnie do zachowań pieszych w całej Europie" - wskazał w interpelacji wysłanej do przedstawicieli rządu. Odpowiedź w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Ruszył nowy-stary system e-myta. Kontraktom przygląda się CBA

Ruszył nowy ViaToll, czyli przynoszący 2,5 miliarda złotych elektroniczny system poboru opłat za ruch ciężarówek po polskich drogach. Zgodnie z prawem miał zostać przejęty przez państwo, ale pozostał w rękach prywatnych podwykonawców. Tym razem wybranych bez przetargu, "z wolnej ręki", czemu przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Za chlebem już nie na Wyspy. Popularność zyskują inne kierunki

Obecnie jedynie 3 proc. Polaków, którzy chcieliby podjąć pracę za granicą, rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia i niespodziewanie po raz pierwszy Szwecja – wynika z najnowszego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX" przygotowanego przez Work Service.