Z kraju

Z kraju

Nowa opłata doliczana do paliwa. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza między innymi opłatę emisyjną od paliw. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.

Co dalej z Lotniskiem Chopina? Ma atut, który w Europie potrafią wykorzystać

Lansowany do tej pory scenariusz zakładał, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza konieczność zamknięcia Lotniska Chopina w Warszawie. Teraz być może koncepcja się zmieni i największy port lotniczy w Polsce nie zostanie wygaszony. Zdaniem części ekspertów byłaby to słuszna decyzja, bo z lotniska można szybko dojechać do centrum stolicy. A to duży atut portu na Okęciu, także w porównaniu z lotniskami w innych krajach Unii Europejskiej.

Nowa opłata emisyjna w Sejmie. Projekt wróci do komisji

Sejmowa komisja energii ponownie zajmie się projektem ustawy wprowadzającej opłatę emisyjną w paliwach. To efekt złożenia wniosku o odrzucenie projektu. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek, który podniesie ceny na stacjach. Rząd twierdzi, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.

Szefowa związku zawodowego w LOT: zostałam zwolniona

Zostałam poinformowana, że nie jestem już pracownikiem spółki - mówi tvn24bis.pl Monika Żelazik, szefowa największego w PLL LOT związku zawodowego, która organizowała strajk w firmie i walczyła o lepsze warunki dla pracowników. Zapowiada, że sprawa skończy się w sądzie.

Premier przejął nadzór nad Lotosem i Orlenem

Od 1 czerwca uprawnienia do wykonywania praw własności z akcji PKN Orlen i Grupą Lotos od ministra energii przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - poinformowała rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk.

Przelew Czartoryskich pod lupą fiskusa. "Do ministerstwa docierały sygnały w tej sprawie"

Fiskus zbada sprawę przelewu pieniędzy, które Fundacja Książąt Czartoryskich otrzymała z tytułu sprzedaży należącej do niej kolekcji - wynika z odpowiedzi na interpelację posłanki Nowoczesnej. Chodzi o 100 milionów euro, które zaraz po transakcji miały trafić na konto nowo powstałej Fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie, i ewentualne niedopełnienie zobowiązań podatkowych wobec polskiego Skarbu Państwa.

Kilkadziesiąt pożarów śmieci od stycznia. "Zostaliśmy Chinami Europy"

- Nie mamy warunków ekonomicznych do zagospodarowania śmieci - mówi Jerzy Ziaja z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. W ten sposób Ziaja, w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS, odniósł się do serii pożarów na składowiskach śmieci. Zdaniem Dariusza Szweda z Zielonego Instytutu, "w ciągu ostatnich lat zostaliśmy Chinami Europy". - W 2010 roku pozwolono na przywożenie odpadów pod kątem ich utylizacji. To jest fatalna zmiana prawa - podkreślił. - Trzeba przywrócić zapis, że sprowadzenie każdej tony odpadów może robić tylko ten, kto ma instalację do ich przetwarzania - dodał gość Roberta Stanilewicza.

Cięcia w unijnym budżecie. "Negocjacje przypominają orientalny bazar"

Unijne negocjacje budżetowe to nie mecz między państwami a Komisją Europejską. To są długie negocjacje. Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że każdy musi w tej sprawie wyrazić swoje stanowisko wstępne - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem unijne negocjacje budżetowe trochę przypominają orientalny bazar".

Zaufany człowiek Morawieckich z nową posadą. Cezariusz Lesisz pełnomocnikiem premiera

Premier Mateusz Morawiecki powołał Cezariusza Lesisza na stanowisko pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju gospodarczego. W przeszłości Lesisz był zaufanym współpracownikiem przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, ojca premiera. Był też szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Finansów, kiedy resortem kierował Mateusz Morawiecki.