Z kraju

Z kraju

LOT na dużym plusie. Będzie nowy sprzęt i stare "kłopoty" z Lotniskiem Chopina

W przyszłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT mają otrzymać sześć nowych Embraerów 195 od brazylijskiego producenta. Każdy z nich może zabrać na pokład 112 pasażerów. Szef spółki twierdzi, że jednym z czynników ograniczających możliwości spółki jest obecna lokalizacja głównego portu w kraju. - Przepustowość Lotniska Chopina nie do końca pozwala nam zrealizować wszystko, co chcielibyśmy - powiedział prezes spółki Rafał Milczarski. Po trzech kwartałach tego roku spółka ma ponad 260 mln zł zysku operacyjnego.

Świadczenia socjalne jednakowe w całej UE? "Polska zbankrutuje"

Nie możemy sobie pozwolić na jednolite świadczenie socjalne w całej UE, chociaż nie wiem, jakbyśmy chcieli. Bo Polska po prostu zbankrutuje - mówił w programie "Bilans" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zdaniem Piotra Ostrowskiego, dyrektora ds. międzynarodowych OPZZ, Polska nie może cały czas osiągać przewagi konkurencyjnej niskimi płacami i niskimi kosztami.

Szef PO przeciw likwidacji zmiany czasu. "Trzeba policzyć koszty"

Jestem przeciw - tak o projekcie likwidacji zmiany czasu w Polsce powiedział w radiu RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej. To pierwszy polityk, który publicznie zdystansował się do pomysłu popieranego wcześniej przez przedstawicieli wszystkich partii.

Centralny Port Komunikacyjny dostał zielone światło od rządu

Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie koncepcji przygotowania i realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Port lotniczy Solidarność ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów w powiecie grodziskim. Pierwszy samolot ma z niego odlecieć w połowie 2027 roku.

Gowin: propozycje premier zwiększą kompetencje Morawieckiego

Propozycje premier Beaty Szydło - w sprawie zmian strukturalnych w rządzie - przewidują zwiększenie kompetencji wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego jeśli chodzi o nadzór nad gospodarką - stwierdził wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Resort chce likwidacji deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów jest zdecydowane zlikwidować "w niedalekiej przyszłości" odrębne deklaracje podatkowe VAT – zapowiedział dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż. - To będzie naturalna konsekwencja wprowadzanych przez nas zmian – dodał.

Kto zapłaci za polskie superlotnisko? "Żadna z form nie jest wykluczona"

Żadna z form finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest wykluczona - powiedział pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Dodał, że w grę wchodzi zarówno finansowanie budżetowe, jak i partnerstwo z podmiotami prywatnymi, w tym z zagranicznym akcjonariatem. Projektem w sprawie koncepcji superlotniska ma we wtorek zająć się rząd.

"Więcej cudzych pieniędzy do podglądania". Robert Stanilewicz mówił w "3…2…1…"

Jeśli ustawa przygotowana przez ministra od służb specjalnych wejdzie w życie to do internetu trafią oświadczenia majątkowe setek tysięcy ludzi. Cel jest szczytny: bardziej skuteczna walka z korupcją - tłumaczył Robert Stanilewicz mówił w programie "3…2…1…". Dodał jednak, że wygląda to tak, jakby służby, zamiast usprawniać swoje własne działanie, pokładały nadzieję we wścibstwie i w zawiści obywateli.

Szykują się kolejne zmiany w budżecie? Morawiecki nie wyklucza

Nie wykluczam ponownej nowelizacji tegorocznego budżetu - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wskazał, że resort finansów chce wykorzystać dobrą sytuację budżetu do "realizacji zobowiązań z przeszłości". Nad "pierwszą" nowelizacją tegorocznego budżetu pracuje obecnie Sejm.

Zakaz handlu w niedzielę nie tak szybko? Opinia MSZ to problem dla rządu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opinię dotyczącą zgodności projektowanej ustawy ograniczającej handel w niedzielę z unijnymi przepisami. Z dokumentu wynika, że tak skonstruowane przepisy wymagałyby notyfikacji w Komisji Europejskiej. A to oznacza, że nie będą mogły one obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Gotówka za utracone deputaty. Lawina wniosków

Dotychczas złożono blisko 170 tysięcy wniosków o 10-tysięczną rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla, a rozpatrzono prawie 70 tysięcy z nich – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Uprawnionych do tego świadczenia jest około 235 tysięcy osób. Rekompensata zakłada jednorazową wypłatę w wysokości 10 tysięcy złotych netto.

Lotnisko w Krakowie z historycznym wynikiem

Lotnisko Kraków Airport odprawiło w październiku blisko 529,5 tys. pasażerów, czyli o 84 tysiące więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Tegoroczny październik był też pierwszym październikiem w historii portu, w którym został przekroczony próg 500 tysięcy pasażerów.