Z kraju

Z kraju

Bliżej do przekopu Mierzei Wiślanej. Jest ważna decyzja

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału.

Nowy bat na kupujących auta za granicą. "Przepisy mają zapobiec oszukiwaniu"

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku akcyzowym od samochodów z dużymi silnikami. "Projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta, lecz mają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak i budżetu państwa" - wyjaśnił resort w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o cenach prądu

Od kilkunastu lat średnia cena prądu utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Co ciekawe, w latach 2011-2016 średnia cena za 1kWh była wyższa niż teraz. Najwięcej płaciliśmy w 2013 roku - 0,58 zł/kWh. W przyszłym roku koncerny energetyczne chcą podnieść ceny prądu nawet o 30 procent.

Premier: maleje zależność Polski od węgla

Zależność Polski od węgla maleje i będzie dalej malała w najbliższym czasie; stawiamy na nowe źródła energii, między innymi energetykę wiatrową na morzu czy energetykę atomową - powiedział na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego COP24 premier Mateusz Morawiecki.

Miliardy na elektryczną motoryzację. Ambitne plany polskiego rządu

Na rozwój elektromobilności i czystego transportu Polska przeznaczy w najbliższych 10 latach ponad 3 miliardy euro - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nasz kraj wraz z Bankiem Światowym zapowiedział powołanie specjalnego funduszu e-mobilności.

"Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia"

- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - mówił podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".

Lawina elektronicznych zwolnień. "Bardzo duży wzrost"

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych - poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, że udało się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając, że "projekt wchodzi w życie z pewnymi perturbacjami".

Przegląd prasy: Szpitale szukają leku na drogi prąd

Niektóre szpitale będą musiały zapłacić za energię ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. W przypadku części z nich oznaczać to będzie koszty działalności wyższe o milion złotych rocznie - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Mamy zapasy węgla na 200 lat". Ekolodzy krytykują

- Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca całkowicie zrezygnowali - przyznał w poniedziałek w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Wypowiedź głowy państwa skrytykowali przedstawiciele Greenpeace Polska.

Schwarzenegger w Katowicach. Ważny apel

Lokalni liderzy - włodarze miast i regionów - to silni gracze, niezbędni w walce przeciw groźnym zmianom klimatycznym - powiedział w poniedziałek amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.