Z kraju

Z kraju

Program 500 plus, rekordowo niskie bezrobocie. Dwa lata resortu pracy

Wyższa jakość życia polskich rodzin dzięki programowi 500 plus, rekordowo niskie bezrobocie, wzrost minimalnych emerytur i wprowadzenie stawki godzinowej, przywrócenie obniżonego wieku emerytalnego - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało w środę swoje dokonania w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ponad milion widzów "Areny Idei"

Średnio niemal 1,1 miliona osób oglądało program "Arena Idei", nadawany na żywo na antenach TVN24 i TVN24 BiS w niedzielę wieczorem - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Ważny list z ZUS. Nie odebrało go niemal pół miliona osób

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wróciło ponad 450 tysięcy spośród 3,7 miliona listów wysłanych do przedsiębiorców. Podano w nich indywidualny - jeden dla każdego płatnika składek - numer rachunku do wpłat. Od nowego roku wpłaty dokonywane będą na jeden, a nie trzy lub cztery rachunki.

Na co państwo wydaje pieniądze? Najwięcej na emerytury i renty

23 miliardy złotych - tyle w 2017 roku wyniesie koszt programu Rodzina 500 plus. Natomiast obniżenie wieku emerytalnego w przyszłym roku będzie kosztowało budżet państwa 10 miliardów złotych. Na co jeszcze państwo wydaje pieniądze? Najwięcej, bo 242 miliardy złotych, w 2016 roku pochłonęły wypłaty emerytur i rent.

Deszcz pieniędzy na produkcję miodu w Polsce

W najbliższych trzech latach na potrzeby pszczelarzy trafi 18 mln euro. Polskie pszczelarstwo się rozwija, ale pieniądze przeznaczone na dofinansowanie produkcji nie są wykorzystywane w całości.

"Każda z firm ma coś w sobie". To oni powalczą o tytuł Przedsiębiorcy Roku

Już po raz 15. firma EY organizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. - Każda z firm ma coś w sobie, każda jest w jakimś stopniu innowacyjna, każda porusza się po rynku, który nie jest tak oczywisty - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartłomiej Smolarek, partner w dziale doradztwa transakcyjnego EY.

Polaków ubywa, choć częściej decydujemy się na dzieci. "Trzeba działać na wszystkich polach"

- Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w tej chwili, mamy szansę, że w 2017 roku urodzi się około 400-410 tysięcy młodych Polaków - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Nie oznacza to usprawiedliwienia dla nas, dla polityków, którzy zajmują się polityką społeczną, że mamy nic nie robić w tej sprawie - dodaje wiceminister.

Prawa obywateli i finanse. Unijny negocjator rozmawiał w Warszawie o brexicie

Stan negocjacji i oczekiwania Polski odnośnie modelu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią były tematami rozmowy w Warszawie premier Beaty Szydło z głównym unijnym negocjatorem w sprawie brexitu Michelem Barnierem. Z unijnym negocjatorem spotkali się również wicepremier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Problemy z dostępem do usług ZUS-u

Brak jest możliwości wystawiania oraz przyjmowania elektronicznych zaświadczeń lekarskich, a także podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych. W poniedziałek występują ograniczenia w dostępie między innymi do Platformy Usług Elektronicznych oraz aplikacji ePłatnik. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przywróceniem tych usług.

Nowy system CEPiK rusza z problemami. Kłopoty z rejestracją pojazdów

W poniedziałek ruszył nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W części urzędów były rano problemy z zarejestrowaniem auta i uzyskaniem stałych dowodów rejestracyjnych. Resort cyfryzacji przyznaje, że wcześniej był kłopot z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2.0, ale został już usunięty.

Jaja droższe od kurczaków. "Niespotykana sytuacja może się pogłębiać"

Od kilku tygodni drożeją jaja w całej Europie. Obecnie na unijnym rynku kosztują już więcej niż mięso drobiowe. Wzrost cen jest widoczny także w Polsce. W pierwszym tygodniu listopada ich cena wzrosła ponad 10 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrostową tendencję cen wzmacniały dodatkowo przypadki ptasiej grypy w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Chcą skończyć z kolejką tirów do granicy z Ukrainą. Znamy oferty

Poprawa warunków na dojazdach do przejścia granicznego w Korczowej wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem. To założenia inwestycji w województwie podkarpackim, która ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zainteresowane realizacją zadania są dwie firmy.

"Emerytury na miarę Nobla". Morawiecki przyspiesza ze swoim pomysłem

- Wygląda na to, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą racjonalne, ale rację mają pewnie także ci, którzy uważają, że ta uporczywa dobrowolność niejednego wkurzy - mówi Robert Stanilewicz. Zdaniem dziennikarza TVN24 BiS to "emerytury na miarę Nobla". Prowadzący cykl "3...2...1..." porusza także tematy związane z likwidacją górnego limitu składek ZUS oraz podwyższeniem prognoz dla Polski przez Komisję Europejską.