Z kraju

Z kraju

Lekarska organizacja przeciw obowiązkowi e-zwolnień

Porozumienie Organizacji Lekarskich chce, aby resort rodziny, pracy i polityki społecznej wycofał się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Lekarze zrzeszeni w tej organizacji uważają, że rozwiązania wprowadzające od 1 grudnia obowiązek wypisywania zwolnień tylko w formie elektronicznej są "przedwczesne i spowodują dezorganizację systemu".

Szef KNF rekomendował człowieka także do Plus Banku

Prawnik Grzegorz Kowalczyk, którego przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski chciał umieścić w banku Leszka Czarneckiego, został przez szefa KNF rekomendowany do rady nadzorczej Plus Banku. Bank go na tę funkcję powołał.

"Wiarygodny", "wypłacalny", "płynny". KNF o polskim sektorze bankowym

Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe - poinformował Urząd w środowym komunikacie.

Polska gospodarka na piątym biegu. "Wcale nie chce spowalniać"

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta licząc rok do roku - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik zaskoczył ekonomistów, którzy prognozowali wzrost gospodarczy na poziomie 4,7 proc. rocznie. "PKB nie chce wcale spowalniać" - komentują analitycy.

Limit składek na ZUS. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. - Przebieg głosowania nad nowelizacją budzi wątpliwości faktyczne i prawne - wskazano w uzasadnieniu. Nowe przepisy miały wejść w życie od początku 2019 roku.

Ekspresowo w okolicy Krakowa. Umowa w sprawie północnej obwodnicy podpisana

W lipcu 2023 roku powinna zostać ukończona budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52. We wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w trybie zaprojektuj i zbuduj, wynosi blisko 1,43 miliarda złotych.

Komunikat KNF w sprawie Idea Banku

Komisja Nadzoru Finansowego wydała we wtorek wieczorem komunikat, w którym poinformowała, że dokonała wpisu na liście ostrzeżeń publicznych KNF dotyczącego Idea Banku SA. Ostrzeżenie nie jest związane z bieżącą działalnością bankową spółki. W środę na decyzję KNF zareagował Idea Bank.

Bank centralny: wzrost cen prądu zostanie rozłożony na kilka lat

Najważniejszym ryzykiem dla krajowej inflacji jest rozwój sytuacji na rynku energii oraz przełożenie wyższych opłat za prąd na koszty firm i wzrost cen z perspektywy zwykłego Kowalskiego - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Z kolei najważniejszym czynnikiem ryzyka dla aktywności w polskiej gospodarce jest, zdaniem NBP, koniunktura globalna.

Odwołanie szefa KNF? Premier miałby małe pole manewru

Po doniesieniach "Gazety Wyborczej" opozycja domagała się dymisji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Ten początkowo deklarował, że nie zamierza rezygnować, jednak po 15.00 we wtorek zapowiedział, że składa rezygnację. Zgodnie z przepisami odwołanie szefa KNF przez premiera mogłoby odbyć się wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Żaden z nich nie dotyczył sytuacji opisanej we wtorek przez "GW".

Potężna kara dla Orange. Za wysyłanie SMS-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Orange Polska kary pieniężne w łącznej wysokości 9,1 mln zł za wysyłanie SMS-ów marketingowych bez posiadania zgody klientów - wynika z komunikatu UKE. Firma zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji.

Rzecznik KNF: nie doszło do żadnego nadużycia

- Podczas żadnego ze spotkań nie padły propozycje przyjęcia korzyści majątkowej i obietnicy jakiegoś specjalnego traktowania - powiedział w TVN24 Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. - Poruszamy się w ramach obowiązujących przepisów prawa i tutaj wszystkie stosowane przepisy zostały dochowane i nie doszło do żadnego nadużycia - dodał komentując doniesienia "Gazety Wyborczej".

Dodatkowy dzień wolny. Firmy i szpitale liczą koszty

Nawet 6,5 miliarda złotych może kosztować polską gospodarkę dodatkowy dzień wolny od pracy - wyliczają eksperci. Przekonują, że 12 listopada będzie miał negatywny wpływ na firmy i narazi obywateli na straty. Ucierpieć mogą też budżety szpitali.