Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że w nocy na wschodzie Ukrainy ponownie doszło do starć z użyciem artylerii. Putin zaapelował do władz w Kijowie o zaprzestanie walk i dialog z separatystami.

Twórca rosyjskiej Wikipedii twierdzi, że dostarcza "prawdę o Rosji bez brudów, wrogiej propagandy i innych ozdobników" i wyposaża "rosyjskich patriotów" we wiarygodne argumenty. Reuters pisze, że radykalne i antyzachodnie hasła Olega Makarenki w ostatnim czasie tylko zyskały na popularności. Ironizuje, że portal Ruxpert jest odbiciem ideologii prezydenta Władimira Putina i że wypowiedział Zachodowi wojnę informacyjną.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie. Przywódcy spotkali się w Deauville przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

Brytyjski premier David Cameron powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Moskwa powinna przestać ingerować na Ukrainie i powinna współpracować z prezydentem elektem Petro Poroszenką. Cameron z Putinem spotkali się na lotnisku w Paryżu. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - donoszą rosyjskie media.

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.

- Z kobietami lepiej się nie sprzeczać - stwierdził Władimir Putin, pytany o wypowiedź Hillary Clinton, w której przyrównywała działania prezydenta Rosji do tych Hitlera. Jego zdaniem takie stwierdzenia dowodzą "słabości" Amerykanki. W wywiadzie dla francuskiej telewizji zapewnił też, że w Rosji nikt nie prześladuje homoseksualistów.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się dziś w Paryżu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - podała rzeczniczka Departamentu Stanu. Szefowie dyplomacji będą rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i w Syrii.

Prezydent Władimir Putin spotka się we Francji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel- - poinformował we wtorek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Do spotkania dojdzie przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

Nurkowie wydobyli cztery ciała z wraku śmigłowca, który rozbił się w sobotę na jeziorze Munoziero w obwodzie murmańskim. Maszyna uderzyła o taflę wody. Na pokładzie znajdowało się 19 osób. Dwie zostały ranne. Fotele, na których siedzieli przypięci pasami pasażerowie, siła uderzenia wyrzuciła z wnętrza maszyny. Dryfujących rannych znaleźli rybacy.

Władimir Putin osiągnął szczyt popularności w ciągu ostatnich czterech lat - podało rosyjski ośrodek badawczy Centrum Lewady. 83 proc. Rosjan popiera politykę swojego prezydenta, gdy jeszcze w marcu, przed aneksją Krymu, poparcie sięgało 72 proc.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że 6 czerwca, przy okazji uroczystości upamiętniających desant aliantów w Normandii z 1944 roku, "twarzą w twarz" porozmawia z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie mówią o spotkaniu w Paryżu 5 czerwca.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że nie ma mowy o powrocie Krymu w skład Ukrainy, ponieważ jest to jeden z regionów Federacji Rosyjskiej. Biznesmen Petro Poroszenko, który wygrał w wyborach prezydenckich na Ukrainie zapewnił, że jednym z priorytetów jego prezydentury będzie przywrócenie Krymu Ukrainie.