Brytyjski rząd

Brytyjski rząd

Chociaż do pełnej suwerenności Szkocji droga jeszcze daleka, mniejszościowy rząd szkockich nacjonalistów opublikował już dokument konsultacyjny - tzw. białą księgę na temat przyszłego statusu Szkocji, która może utorować drogę do referendum ws. niepodległości.

Wielka Brytania z rekordowym zadłużeniem. Wyspiarze w październiku po raz pierwszy od czasu, gdy jest liczony ten wskaźnik, osiągnęli poziom długu netto kraju 59,2 procent PKB. Zadłużenie Wielkiej Brytanii wyniosło prawie 830 miliardów funtów.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband przedstawił we wtorek trzy elementy nowej afgańskiej strategii, które pozwolą zachodnim aliantom zwycięsko zakończyć wojnę.

Wielka Brytania przestanie być rajem dla imigrantów? Premier Gordon Brown zapowiedział zaostrzenie imigracyjnych przepisów. Krótsza będzie lista zawodów, do których brytyjscy pracodawcy będą mogli werbować pracowników spoza Unii Europejskiej na podstawie systemu punktowego.

Winston Churchill znów znalazł się w środku wojny. Tym razem walczą jednak o niego i to nie byle kto. Według tygodnika "News of the World" w obronie dobrego imienia słynnego polityka stanęła sama królowa Elżbieta II. Po drugiej stronie barykady nacjonalistyczna Brytyjska Partia Narodowa (BNP).

16 miliardów funtów przez najbliższe dwa lata - tyle chce uzyskać brytyjski rząd z prywatyzacji majątku państwa i lokalnych samorządów. Wielki plan prywatyzacji w poniedziałek przedstawi premier Gordon Brown. To odpowiedź i alternatywa dla propozycji opozycyjnej Partii Konserwatywnej, która chce natychmiastowych cięć wydatków.

Brytyjczycy są zdania, że lepsze propozycje dla ich ojczyzny ma Partia Konserwatywna. Mieszkańcy Wysp są zdania, że w 10 najważniejszych kwestiach nurtujących opinię publiczną torysi biją na głowę swoich politycznych przeciwników.

Londyn zdecydowanie zaprzeczył jakiemukolwiek współudziałowi w torturach. Jednak jednocześnie brytyjski rząd dodaje, że nie sposób zagwarantować, iż informacje zdobywane przez wywiad będą uzyskiwane bez użycia tortur.

Przez trzydzieści lat na brazylijskich plażach śmiał się bezczelnie z brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Schorowany wrócił do kraju, odsiedział jedną trzecią wyroku za napad stulecia, teraz wychodzi na wolność. 79-letni Ronnie Biggs, skazany w 1963 roku za zuchwałą kradzież, wyjdzie w piątek - donosi "News of the World".

Brytyjski premier Gordon Brown mówi wyraźnie: nie zamierzam ustępować ze stanowiska. Tymczasem z rządu odeszła kolejna osoba - minister odpowiedzialna za sprawy europejskie Caroline Flint.

Kolejny, czwarty już, minister w rządzie Gordona Browna podał się do dymisji. Minister obrony John Hutton padł ofiarą przetasowań w rządzie, które mają uratować notowania Partii Pracy.

James Purnell, sekretarz stanu ds. pracy i emerytur w brytyjskim rządzie, zapowiedział w czwartek wieczorem swą dymisję.

Wygląda na to, że skandal z finansowaniem brytyjskich parlamentarzystów uderzył przede wszystkim w kobiety. Z pracy w rządzie chcą zrezygnować aż cztery panie minister.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Wielka Brytania straci ministra spraw wewnętrznych. Według medialnych doniesień, ze stanowiska ma zrezygnować Jacqui Smith. Jej dymisja ma być konsekwencją finansowego skandalu z rozliczaniem służbowych wydatków, m.in. za wypożyczane przez jej męża filmy porno.

Wielka Brytania może stracić najwyższą obecnie z możliwych ocenę wiarygodności kredytowej "AAA", jeśli sytuacja jej finansów publicznych będzie się dalej pogarszać - podała agencja Standard & Poors"s.

Brytyjscy urzędnicy są chyba wyjątkowo roztargnionymi ludźmi. Gubią wszystko - od tajnych danych wojskowych, przez elektroniczne kartoteki obywateli po... instrukcję pudrowania premiera.

Brytyjska Partia Pracy powinna porządnie popracować - także nad wizerunkiem, bo jej poparcie jest najniższe od 66 lat. Rządzące ugrupowanie popiera jedynie 23 proc. Brytyjczyków - wynika sondażu opublikowanego w niedzielnym wydaniu dziennika "Daily Mail".

Homofobi, rasiści i radykalni muzułmanie pojawili się na specjalnej liście osób, które mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. To pierwsza taka lista opublikowana przez Londyn.

Gdy Donald Tusk opowiadał, dlaczego Polska opiera się kryzysowi finansowemu, stojący obok niego premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown czuł się bardzo nieswojo - uważa wyspiarski "The Times".