Brytyjski rząd

Brytyjski rząd

Ostre słowa padły w ust brytyjskiego ministra ds. biznesu Vincenta Cable'a. Oskarżył on w niedzielę republikańskich kongresmanów w USA, że ich dogmatyczna postawa w sprawie długu publicznego zagraża globalnej gospodarce i nazwał ich "skrajnie prawicowymi pomyleńcami".

Poseł brytyjskiej Izby Gmin będzie musiał przeprosić za nadużywanie pieniędzy państwowych do celów prywatnych. David Laws będzie także musiał zwrócić zdefraudowane fundusze w wysokości ok. 100 tysięcy funtów. Poseł należący do partii konserwatywnej korzystał z pieniędzy państwowych, aby między innymi opłacić czynsz za mieszkanie swojego partnera.

Brytyjscy Liberalni Demokraci Nicka Clegga, koalicyjnego partnera konserwatystów, ponieśli duże straty w wyborach lokalnych w Anglii i Szkocji - wynika z niepełnych rezultatów głosowania. O spektakularnym sukcesie mówią za to szkoccy nacjonaliści. Brytyjczycy zdecydowanie odrzucili też w czwartkowym referendum zmiany ordynacji wyborczej w ogólnokrajowych wyborach do Izby Gmin. To również porażka liberałów, których pomysłem było referendum.

Konserwatywny brytyjski premier David Cameron rozwścieczył niektórych swoich przeciwników zwracając się podczas debaty w Izbie Gmin do jednej z deputowanych słowami: "Uspokój się, moja droga, i posłuchaj lekarza".

Brytyjski premier David Cameron ogłosił, że jest przeciwny masowej imigracji na Wyspy Brytyjskiego, do której doprowadziły rządy poprzedników. Podkreślił jednocześni, że za masową migrację nie wini samych przybyszów, ale brytyjski system świadczeń socjalnych.

Ponad 200 osób zostało aresztowanych, a 84 odniosły obrażenia podczas wielkiego antyrządowego protestu, który miał miejsce w Londynie. Przeszło 250 tys. młodych londyńczyków wyszło na ulice stolicy w proteście przeciwko bezrobociu, cięciom budżetowym i podwyżce podatków.

Premier David Cameron przedstawił założenia nowego, ujednoliconego systemu świadczeń socjalnych i nowej filozofii ich przyznawania. Jest to najgłębsza reforma opieki społecznej od ponad 60 lat.

Tony Blair "głęboko żałuje" wszystkich ofiar, jakie zostały poniesione podczas wojny w Iraku. Były premier po raz kolejny stanął przed komisją badającą okoliczności brytyjskiego zaangażowania w tym kraju.

W walce ze społecznymi patologiami konserwatywno-liberalny rząd Wielkiej Brytanii sięga po alkohol. Downing Street chce, aby poddani królowej za przyjemność umoczenia warg w piwie płacili więcej. Trudniej będzie też zaciągnąć się papierosowym dymkiem.

Podczas pierwszej wizyty w Chinach brytyjski premier David Cameron i jego ministrowie mieli w klapach wpięte czerwone maki. Chińczykom kojarzą się one z jednym - wojnami opiumowymi z Wielką Brytanią i Francją, które przegrali. Dla Brytyjczyków to symbol ofiar poniesionych na wojnie.

Była brytyjska premier Margaret Thatcher wróciła do domu po dwutygodniowym pobycie w szpitalu. Choć osłabiona, uśmiechała się i machała do dziennikarzy zgromadzonych przed jej domem.

O przyszłego tygodnia pasażerowie odlatujący z brytyjskich lotnisk zapłacą wyższe podatki lotniskowe. Nowe stawki najbardziej uderzą po kieszeni pasażerów wyruszających na dalekie trasy.

Brytyjski ekonomista Christopher Pissarides, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, krytykuje drastyczne cięcia budżetowe Wielkiej Brytanii. Ocenia, że mogą źle wpłynąć na gospodarkę kraju.

Oszczędności w brytyjskim budżecie nie ominą nauki i badań naukowych, poinformowały we wtorek wieczorem agencję Reutera brytyjskie źródła rządowe. Cięcia w tych dziedzinach będą jednak stosunkowo łagodne.

Była premier Wielkiej Brytanii, 85-letnia Margaret Thatcher trafiła we wtorek do szpitala z powodu niegroźnej infekcji; najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku dni zostanie wypisana do domu - poinformowała BBC.

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger odwiedził dzisiaj brytyjskiego premiera Davida Camerona w Londynie. Przedmiotem rozmów obydwu polityków był m.in. kryzys gospodarczy. - Nie bądź ekonomicznym mięczakiem - radził premierowi żartobliwie Schwarzenegger.

Pokonał brata o nieco ponad jeden procent, teraz zapewnia, że nie będzie chodził na pasku związków zawodowych, którym zawdzięcza to zwycięstwo. - - Nie jestem niczyim człowiekiem, tylko swoim własnym - deklaruje nowo wybrany lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband.

Zamiast podwyższać VAT i zamrażać pensje w budżetówce, brytyjski rząd szuka innych sposobów na oszczędności. Chce wystawić na aukcję część starych mebli z gabinetów ministrów. Ale ma i inne propozycje na kryzys, które przysyłają urzędnikom sami obywatele.

Brytyjski premier David Cameron nieoczekiwanie odwiedził Francję. Niestety, powód był bardzo smutny - jego ojciec przeszedł zawał serca podczas pobytu na francuskiej riwierze i zmarł w szpitalu w Tulonie.

Premier David Cameron został powiadomiony, że czeka go ponowna bitwa o brytyjski rabat, czyli ulgę we wpłatach do kasy Unii Europejskiej. Sens rabatu zakwestionował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski - donosi we wtorek londyński "Financial Times".