Watykan

Watykan

Urzędnicy Franciszka odnaleźli "setki milionów euro". Watykan: nie są nielegalne

Kardynałowie i urzędnicy podczas przeglądu finansów Watykanu w ramach ich reformy odnaleźli setki milionów euro, które nie figurowały w budżetach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego - ujawnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. Rzecznik Watykanu Federico Lombardi pospieszył z wyjaśnieniami, że znalezione pieniądze nie są "nielegalne czy źle zarządzane".

Franciszek potępił fanatyzm, Erdogan przestrzegł przed islamofobią

Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym w Turcji potępił w piątek fanatyzm i fundamentalizm religijny oraz przemoc i terror ekstremistów z Państwa Islamskiego w sąsiednich krajach - Syrii i Iraku. Zaapelował też o odwagę w dążeniu do pokoju na Bliskim Wschodzie. Papież spędzi w Turcji trzy dni.

Watykan skazał polskiego księdza za finansowe oszustwa

Były ekonom rzymskiej papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej ksiądz Bronisław Morawiec został skazany przez trybunał w Watykanie za oszustwo finansowe i przywłaszczenie pieniędzy na trzy lata i dwa miesiące więzienia.

Papież zwolnił swojego przeciwnika. Zmiana we władzach sądownictwa Watykanu

Papież Franciszek dokonał w sobotę kolejnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej. Na czele Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego stanął abp Dominique Mamberti, który do tej pory był szefem dyplomacji Watykanu. Mamberti zastąpił kard. Raymonda Leo Burke'a, który był przeciwny zmianom proponowanym przez papieża na synodzie biskupów na temat rodziny.

Synod: "nie" dla związków homoseksualnych, dalsza dyskusja o rozwodnikach

Mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych muszą być przyjmowani z szacunkiem i delikatnością, ale ich związki nie mogą być upodobnione do małżeństw; sprawa komunii dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach wymaga dalszego pogłębienia - stwierdzili biskupi podczas synodu w Watykanie. W sobotę wieczorem zaaprobowano dokument końcowy. Wyniki głosowania pokazały, że istnieje wśród biskupów podział na zwolenników większego otwarcia wobec rozwodników czy homoseksualistów i na konserwatywne skrzydło hierarchii.

Watykan gasi rozbudzone oczekiwania. Bez przełomu po synodzie

Watykan ogłosił orędzie po synodzie biskupów na temat rodziny. Wbrew przeciekom na temat iście rewolucyjnych dyskusji na temat rozwodników czy homoseksualistów, w dokumencie nie poruszono oficjalnie tych tematów. Biskupi głoszą natomiast, że Kościół nie powinien "kogokolwiek wykluczać".

Papież "ześle" zbyt konserwatywnego kardynała?

Watykański synod, podczas którego pod wpływem papieża Franciszka kościelni hierarchowie zajmowali się liberalizacją linii społecznej Kościoła, nie minął bez wstrząsów. Jak twierdzi amerykański kardynał Raymond Burke, za ostry sprzeciw zapowiedziano mu usunięcie ze stanowiska i "zesłanie".

Biskupi podzieleni ws. rozwodników. "Intensywne i ożywione" dyskusje

Na synodzie biskupów na temat rodziny doszło do wyraźnego podziału na grupy zwolenników zmiany stosunku Kościoła do rozwodników w nowych związkach i przeciwników dopuszczenia ich do komunii - przyznał w czwartek Watykan. Obserwatorzy zwracają uwagę na gorący klimat debat.

Przegląd prasy: Ideologia gender groźna dla rodziny

Groźnym wyzwaniem dla rodziny jest – lansowana pod płaszczykiem programu równościowego – ideologia genderyzmu - ostrzega abp Stanisław Gądecki w "Naszym Dzienniku". - Rodzice często nie uświadamiają sobie tego, że w imię przezwyciężania stereotypów uwarunkowanych kulturowo ukazuje się przy okazji różne modele partnerskie jednopłciowe jako równoważne rodzinie - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który weźmie udział w rozpoczynającym się synodzie poświęconym rodzinie.

Synod Franciszka o rodzinie i rozwodnikach. "To test pontyfikatu"

O godz. 10 papież Franciszek odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę z okazji rozpoczęcia nadzwyczajnego Synodu biskupów na temat wyzwań duszpasterskich związanych z rodziną. Synod potrwa do 19 października. Udział w nim weźmie łącznie ponad 250 osób, wśród nich 190 kardynałów i biskupów z całego świata. Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie mediów. Synod będzie testem dla pontyfikatu Franciszka i jego reform, gdyż omawiana będzie kwestia sytuacji rozwodników będących w nowych związkach.