Ukraina

Ukraina

- Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku – oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem. Znacznie szybciej ma nastąpić zmiana waluty. Już w kwietniu władze mają zacząć posługiwać się rublem. Trybunał Konstytucyjny w Kijowie określa plany krymskich przywódców jako "nielegalne". Innego zdania jest Putin.

Austriacki sąd zdecydował w piątek wieczorem o rozpoczęciu postępowania ws. ekstradycji zatrzymanego w Wiedniu ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza, wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 125 mln euro i wydał zakaz opuszczania Austrii w trakcie przesłuchań.

- Nie mamy wspólnego poglądu z USA na temat sytuacji na Krymie, są różnice, ale rozmowa była pożyteczna - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Johnem Kerrym w Londynie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak dodał, Rosja zamierza uszanować "wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w niedzielnym referendum" stwierdzając, że Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii. Podkreślił jednocześnie, że Rosja "nie ma planów najazdu na wschodnią Ukrainę".

Niemiecki wielkonakładowy dziennik "Bild" poinformował w piątek na swej stronie internetowej, że w ramach planowanych sankcji wobec Rosji UE i USA zamierzają zakazać wydawania swych wiz 13 osobom z najwyższych rosyjskich sfer politycznych i gospodarczych. Zakaz ten miałby wejść w życie w razie przeprowadzenia na Krymie referendum w sprawie przynależności półwyspu do Rosji.

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosjan i rosyjskie organizacje o sprowokowanie starć w Doniecku. - To była planowana prowokacja, mająca na celu destabilizację i wzrost napięć w kraju - stwierdzono. Reakcja Rosji ma być "porażająco cyniczna". Moskwa oznajmiła bowiem, że w obliczu starć "pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".

Jared Leto, zdobywca Oscara, który w czasie ceremonii rozdania tych nagród 2 marca pozdrowił Ukraińców na oczach całego świata, w czwartek pojawił się na kijowskim Majdanie i złożył tam kwiaty w hołdzie zabitym przez milicję. Wieczór wcześniej jego zespół zagrał w stolicy koncert.

Doradcy Władimira Putina, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko czy szefowie Gazpromu, Rosnieftu i rosyjskich kolei, a więc najpotężniejsi ludzie w Rosji? Te nazwiska mają się pojawiać w kontekście listy osób objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów w razie zaognienia konfliktu na Ukrainie przez Moskwę. Dziennikarze w Brukseli opracowali ją m.in. po rozmowach z politykami. Ci od czwartku decydują, w kogo bezpośrednio uderzy kryzys na Krymie.

Władze Ukrainy zwróciły się do USA z prośbą o pomoc wojskową w związku z agresją Rosji na Krymie i jej manewrami wojskowymi przy wschodniej granicy kraju. Chodzi zarówno o wsparcie w zakresie dostarczenia broni, jak i organizacyjne - podała agencja Reutera powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli.

P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - dodał.