Ukraina

Ukraina

Front pod Mariupolem. "Domy zrujnowane, na drogach niewybuchy"

- Domy są zrujnowane, na drogach leżą niewybuchy, po ulicach przechadzają się uzbrojeni rebelianci "Donieckiej Republiki Ludowej" – relacjonował przedstawiciel OBWE Alexander Hug po skontrolowaniu sytuacji w Szyrokino pod Mariupolem. Organizacja kontynuuje monitoring sytuacji w Donbasie. Sytuacji, która na froncie wciąż się zaostrza.

Droga reform w cieniu wojny. "Wolna Ukraina to silna Europa"

Problemy z reformami, walka z oligarchią i separatystami na wschodzie kraju. Czy mimo tych przeszkód Ukraina rok po wydarzeniach na Majdanie zbliżyła się - a może oddaliła - od Unii Europejskiej. Gościem "Otwarcia dnia" był Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej, doradca Prezydenta ds. reformy samorządowej na Ukrainie.

Najazd na Antracyt. "Ługańscy" wzięli się za Kozaków

Kolejna odsłona konfliktu władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej z Kozakami kontrolującymi kilka miast w Donbasie. Tym razem postanowiono zrobić porządek w Antracycie, gdzie w czwartek wjechali ludzie "ŁRL". Kozacy stawili opór.

Rosja testuje naszą solidarność, UE to przetrwa? Gościem programu "Świat" będzie Janusz Lewandowski

Polska podaje rękę Ukrainie - mówi polski prezydent w Kijowie i chce, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Tymczasem w Moskwie premier Grecji podaje rękę Władimirowi Putinowi. Czy europejska solidarność przetrwa trudną próbę? Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" o godz. 20:20 będzie Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu i szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Wieczorem na naszej antenie nie zabraknie również technologicznych nowinek i najważniejszych informacji z rynków.

"Kubańczyk" w rękach służb. Dywersanci szykowali zamachy w Odessie

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbili grupę terrorystyczną, która szykowała prowokacje i zamachy w Odessie. Jeden z nich miał zostać przeprowadzony 10 kwietnia. Jak poinformował szef SBU Wałentyn Naływajczenko, sabotażyści byli kierowani przez rosyjskie służby specjalne. W ich planach było także obalenie miejskich władz i utworzenie w Odessie nowej samozwańczej "republiki".

Członkowie UPA uznani za bojowników o wolność Ukrainy

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Projekt ustawy wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz.

"Czwórka" w Berlinie. Będą omawiać realizację porozumienia z Mińska

Najpierw poinformowały o tym rosyjskie agencje, a następnie potwierdził Berlin. W najbliższy poniedziałek w stolicy Niemiec dojdzie do spotkania szefów dyplomacji "normandzkiej czwórki": Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Tematem rozmów będzie realizacja postanowień porozumienia z Mińska - zdaniem Moskwy, bojkotowanych przez Kijów.

Arsenał rebeliantów: ponad tysiąc wozów bojowych, 700 czołgów, 600 sztuk artylerii

Arsenał zbrojeniowy rebeliantów zgromadzony w Donbasie jest ogromny - informuje zastępca dowódcy operacji antyterrorystycznej Wałentyn Fedyczew. Szacuje, że w szeregach przeciwników władz w Kijowie nadal walczy ok. 9 tys. żołnierzy rosyjskich. Jeden z nich, Nikołaj Korczagin, został właśnie skazany przez ukraiński sąd na osiem lat więzienia.

"Nasze narody w godny sposób pokonały etap pojednania i przeszły do trwałej przyjaźni"

Podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że na cmentarzu w Bykowni leżą najlepsi synowie narodu polskiego. Jak dodał, chyli nisko czoło, aby uczcić pamięć wszystkich poległych z rąk reżimu stalinowskiego. Pamięć o ofiarach, o zbrodni to broń, której możemy używać, by świat nie szedł w złą stronę - mówił z kolei prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dziennikarka przesłuchana ws. "publicznego nawoływania do naruszenia jedności Rosji"

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa przesłuchała kolejną dziennikarkę z Krymu w sprawie rzekomego "nawoływania do separatyzmu" - informuje Centrum Śledztw Dziennikarskich. Chodzi o byłą dziennikarkę tej agencji Annę Szajdurową. W marcu dwie inne dziennikarki CŚD były przez wiele godzin przesłuchiwane w związku ze swoimi tekstami na temat aneksji Krymu przez Moskwę.

Komorowski w ukraińskim parlamencie o "wyciągniętej polskiej ręce"

Polska podaje rękę Ukrainie i robi wszystko, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski w Radzie Najwyższej Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że współczesnych relacji polsko-ukraińskich nie zakłócą trudne doświadczenia historyczne. - Kraje UE i NATO uznają integralność terytorialną Ukrainy w granicach ustanowionych w 1991 roku. Zmiany tych granic siłą, wbrew woli ukraińskiego narodu, nigdy nie znajdą naszej akceptacji i zawsze będą przez nas potępiane - podkreślił prezydent.

"Błękitne hełmy" w Donbasie? Komorowski: Polska nie uchylałaby się

Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. - Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie - zadeklarował w Kijowie. Podczas konferencji z polskim prezydentem Petro Poroszenko zapewniał natomiast, że ewentualne wysłanie „błękitnych hełmów” do Donbasu to „najlepszy sposób deeskalacji konfliktu”.

Pełna gotowość bojowa w "donieckiej republice". Bunt Kozaków przyspieszy wojnę?

Dowództwo rebeliantów wprowadza w swoich oddziałach pełną gotowość bojową - twierdzi ukraiński wywiad. "Żołnierze" są wzywani z urlopów i leczenia, a w rejonie frontu przybywa rebeliantów. Kolejny dzień na ukraińskie pozycje spadały też pociski przeciwnika. Zaostrzający się konflikt wewnętrzny między władzami "Ługańskiej Republiki Ludowej" a Kozakami może przyspieszyć ofensywę rebeliantów.