Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

- Operacja zbrojna przeciwko Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Oświadczył, że Rosja "nie będzie z nikim prowadzić wojny" i ostrzegł Zachód przed konsekwencjami militarnej akcji przeciwko reżimowi Asada.

Pozornie system przeciwlotniczy S-300 to już niemal zabytek. Zaprojektowano go w ZSRR w latach 60-tych. Dlaczego więc Izrael i Zachód tak nerwowo reagują na zapowiedź jego dostaw dla Syrii? Otóż "diabeł tkwi w szczegółach". Rosjanie planują wysłać dyktatorowi Baszarowi Asadowi gruntownie zmodernizowaną wersję S-300 PMU-2, która należy do najgroźniejszych broni przeciwlotniczych na świecie.

Tbilisi zamierza wysłać do Moskwy notę wyrażającą zaniepokojenie instalacją ogrodzenia na administracyjnej granicy Osetii Południowej i Gruzji. Niektóre doniesienia mówią, że przy okazji grodzenia Rosjanie przesunęli nieuznawaną przez przytłaczającą większość państw "granicę" o kilkaset metrów na korzyść Osetyjczyków.

Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Igor Siergun w czwartek w jednym z nielicznych wystąpień publicznych ostrzegł, że w miarę wycofywania sił międzynarodowej koalicji z Afganistanu, rosnąć będą wpływy talibów w tym kraju.

Tajny rosyjski oddział specjalny Zasłon mógł zostać wysłany do Syrii - twierdzi amerykański ekspert ds. rosyjskich służb specjalnych Mark Galeotti. Komandosi Zasłonu to elita elit rosyjskich służb specjalnych. Są wysyłani jedynie do najtrudniejszych zadań, wymagających niesztampowego i mało oficjalnego rozwiązania. Zdaniem Amerykanina, oznacza to, że Moskwa szykuje się na ostatnie rozdanie w Syrii.

Sytuacja w Syrii była we wtorek głównym tematem rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Putin podjął gościa w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym. Spotkanie nie przyniosło spektakularnych efektów.

Czeczen Jusup Temerchanow został uznany winnym zabójstwa rosyjskiego pułkownika Jurija Budanowa w 2011 roku. Budanow był pierwszym rosyjskim oficerem, którego skazano za zbrodnie wojenne w Czeczenii.

Rosyjski okręt desantowy Aleksandr Szabalin opuścił w piątek port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym i płynie w kierunku Syrii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na władze wojskowe.

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

- Nie możemy lekceważyć zagrożenia, że na terytorium Afganistanu znów powstanie reżim, który przyczyniałby się do rozprzestrzeniania terroryzmu, handlu narkotykami i niestabilności - uznali rosyjscy dyplomaci i dlatego po wycofaniu się z tego kraju Amerykanów chcą zadbać o jego bezpieczeństwo, konserwując broń armii afgańskiej.

Syryjskie władze oskarżyły walczących z nimi rebeliantów o użycie broni chemicznej. Reżim prezydenta Baszara el-Asada twierdzi, że powstańcy wystrzelili w prowincji Aleppo rakietę z głowicą chemiczną. Opozycja odrzuca oskarżenia Damaszku i winą obarcza władze. Moskwa staje po stronie rządowej, Amerykanie wręcz przeciwnie.