Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że w nocy na wschodzie Ukrainy ponownie doszło do starć z użyciem artylerii. Putin zaapelował do władz w Kijowie o zaprzestanie walk i dialog z separatystami.

Wojskowa interwencja Rosji na Ukrainie znów staje się realna. Przez ostatni miesiąc Władimir Putin nie osiągnął swych celów środkami dyplomacji, gazowego szantażu i wspierania rebelii. Pozostaje powrót do opcji wojennej, a na Kremlu górę znów bierze partia „jastrzębi”. Analiza tvn24.pl.

Ukraina rozpatruje możliwość wprowadzenia stanu wojennego w objętych prorosyjską rebelią obwodach oraz zamknięcie granic z Federacją Rosyjską – oświadczył w poniedziałek po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony jej sekretarz Andrij Parubij. RBNiO opowiedziała się także za jednostronną demarkacją (oznaczeniem) granicy z Rosją. Demarkacja przeprowadzana jest zazwyczaj przez komisję mieszaną, składającą się z przedstawicieli zainteresowanych stron.

USA prowadzą najbardziej agresywną politykę na świecie - oskarża Władimir Putin. Dowodem mają być np. liczne zagraniczne bazy wojskowe. - My nie mamy takich prawie wcale - zapewnia prezydent Rosji. W rzeczywistości rosyjskich żołnierzy i wojskowe obiekty znaleźć możemy aż w 10 krajach świata, na dwóch kontynentach.

Rośnie napięcie na linii Kijów-Moskwa. Po doniesieniach o wkraczających na Ukrainę z Rosji kolumnach ciężkiego sprzętu wojskowego, prezydent Poroszenko zadzwonił na Kreml. Ukraińskie MSZ mówi, że rosyjskie czołgi na terytorium Ukrainy to realny dowód militarnego zaangażowania Moskwy, a analityk wojskowy Dmytro Tymczuk donosi, że całą operację przerzucania sprzętu wojskowego do Donbasu zabezpiecza wojskowe lotnictwo Rosji.

Prorosyjskie ugrupowanie Jedna Osetia zwyciężyło w nieuznawanych przez Zachód wyborach parlamentarnych w Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej - wynika ze wstępnych wyników ogłoszonych w poniedziałek przez komisję wyborczą.

Choć nawet przedstawiciele separatystów przyznają, że w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło kilkudziesięciu obywateli Rosji, przeciętny Rosjanin się o tym nie dowie. Niemal wszystkie media w Rosji nabrały w tej sprawie wody w usta. Podobnie sprawę ignorują organy państwowe. Powód? Być może władza i lojalne media udają, że nie ma tematu, bo drążenie w tej sprawie mogłoby ujawnić, jak ci uzbrojeni ludzie przedostali się na terytorium Ukrainy.

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.