Papież Franciszek

Papież Franciszek

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.

- Oby Jerozolima była naprawdę Miastem Pokoju! Niech w pełni jaśnieje jej tożsamość i jej sakralny charakter, jej uniwersalna wartość religijna i kulturowa, jako skarb dla całej ludzkości! - wzywał w poniedziałek papież Franciszek, który w historycznej stolicy Izraela spotkał się z naczelnymi rabinami kraju, ze społecznościami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Wieczorem zakończył trzydniową pielgrzymkę po Bliskim Wschodzie.

Papież Franciszek powiedział, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, że wciąż żywe jest świadectwo wiary, nadziei i miłości, jakie głosił święty Jan Paweł II. Papież życzył pomyślności Kościołowi w Polsce i całemu krajowi.

Jeszcze w tym roku dojdzie do beatyfikacji papieża Pawła VI - podał włoski tygodnik katolicki "Credere". Według tego pisma uroczystość odbędzie się prawdopodobnie 19 października na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny.

Papież Franciszek przewodniczył w Niedzielę Palmową mszy na Placu Świętego Piotra z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Była wśród nich grupa Polaków przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

- Mentalność tego świata redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości - powiedział do wiernych papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował również, by "uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować życie na tym co najważniejsze".

Watykan potwierdził majową podróż papieża Franciszka do Ziemi Świętej i wcześniejszą wizytę delegacji Stolicy Apostolskiej, która ma ją przygotować. Zdementowano doniesienia strony izraelskiej o odwołaniu podróży z powodu strajku pracowników MSZ w Jerozolimie.

W środę popielcową do włoskich kiosków trafił pierwszy numer magazynu "Il Mio Papa", poświęcony wyłącznie papieżowi Franciszkowi. Jego redaktor naczelny zapewnia, że jego celem nie jest zrobienie z papieża celebryty, ale chęć pomocy w poprawianiu świata. Sam Franciszek, w wywiadzie dla włoskiej gazety powiedział, że nie chce być ani supermenem, ani gwiazdą.

Papież Franciszek spotkał się w uroczystość św. Walentego z ponad 20 tysiącami narzeczonych z około 30 krajów świata. - Wiemy wszyscy, że nie istnieje perfekcyjna rodzina ani perfekcyjny mąż czy żona - mówił podczas pierwszych walentynek w Watykanie.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że chrześcijanin powinien być zawsze "barankiem" i musi przezwyciężać pokusę, by stać się wilkiem. Ma być "barankiem, nie głupkiem" - dodał w kazaniu podczas porannej mszy w Domu Świętej Marty w Watykanie.

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Edynburga Filip zostaną przyjęci 3 kwietnia na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Tego dnia spotkają się także z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano - poinformował we wtorek Pałac Buckingham.