Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek bez swojej letniej rezydencji. W Castel Gandolfo nigdy nie przebywał na wypoczynku, a koszt jej utrzymania był bardzo duży. Biskup Rzymu podjął zatem decyzję i ze swojej rezydencji uczynił muzeum. Castel Gandolfo było letnią rezydencją papieży ponad 400 lat. A w czasie II wojny światowej schronieniem dla uciekinierów przez nazizmem. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Papież Franciszek przybył w piątek do stolicy Gruzji, Tbilisi. To pierwszy etap jego trzydniowej podróży na Kaukaz, w czasie której w niedzielę odwiedzi też Azerbejdżan. To 16. zagraniczna pielgrzymka w ciągu ponad trzech lat tego pontyfikatu.

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę papież Franciszek wezwał wszystkich, aby we wtorek modlili się w intencji pokoju na świecie. - Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pokoju w tej wojnie toczącej się wszędzie na świecie - powiedział.

Papież Franciszek odwiedził w piątek oddział neonatologii w szpitalu w Rzymie, a następnie hospicjum - poinformował Watykan. To kolejne papieskie gesty miłosierdzia w trwającym Roku Świętym.

Papież Franciszek powołał w Watykanie nowy urząd do spraw służby na rzecz "integralnego rozwoju człowieka". Największą nowością kolejnej zmiany za Spiżową Bramą jest to, że osobny dział zajmujący się migracją będzie na razie podlegać bezpośrednio papieżowi.

Papież Franciszek przestrzegł przed uprzedzeniami w postrzeganiu kobiet i kreowaniu wizerunku szkodliwego dla ich godności. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie mówił, że ostrzeżenie to dotyczy także wspólnot chrześcijańskich.

"Handel ludźmi, organami, praca przymusowa, prostytucja są współczesnym niewolnictwem i zbrodnią przeciwko ludzkości" - głosi wpis, jaki umieścił we wtorek na Twitterze papież Franciszek z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Handlu Niewolnikami.

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę modlił się za ofiary ataków w Monachium i w Kabulu w Afganistanie. W tym pierwszym zginęło dziewięć osób a w drugim ponad 80. - To godne potępienia akty terroryzmu i przemocy - stwierdził papież.

- Oprócz niektórych widocznych murów, umacniają się te niewidoczne, które mają na celu podział tego kontynentu - powiedział w sobotę papież Franciszek. W orędziu do chrześcijan zebranych w Monachium zaapelował o "nowego europejskiego ducha" w odpowiedzi na obecne problemy.

Papież Franciszek zapowiedział, że w czasie swej lipcowej wizyty na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz nie wygłosi przemówienia i pragnie uczcić ofiary w milczeniu.

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "coś jest nie tak z Unią Europejską". Taką opinię wyraził pytany przez dziennikarzy o to, czy obawia się, że Brexit może doprowadzić do rozpadu UE bądź wojny.

Papież Franciszek zaapelował w sobotę do Ormian i Turków o pojednanie, a także o pokój w Górskim Karabachu, który jest przedmiotem sporu Armenii z Azerbejdżanem. W drugim dniu wizyty w Armenii papież wziął udział w spotkaniu ekumenicznym w Erywaniu.

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że ten, kto nie przyjmuje potrzebujących, "nie jest chrześcijaninem". - Boli mnie, gdy widzę zamknięte kościoły - wyznał podczas wizyty w Villa Nazareth, kościelnym akademiku dla ubogiej młodzieży w Rzymie.

Zgrzyt na linii Watykan-Buenos Aires. Wydaje się to dziwne, skoro papież Franciszek wywodzi się właśnie z Argentyny. Ale najwyraźniej nie jest w dobrych relacjach z prezydentem Mauricio Macrim. Ostatnio odmówił przyjęcia od niego darowizny na cel charytatywny. Macri przekazał 16 666 000 peso. Sprawę omawiali w programie "24 Godziny" Michał Sznajder i Kamila Kalińczak.