Papież Franciszek

Papież Franciszek

Podczas mszy w stanie Chiapas w Meksyku papież Franciszek mówił, że rdzenna ludność tego kraju doświadczyła cierpień, niesprawiedliwości i wyzysku. Prosił Indian o przebaczenie za to, że byli w "systematyczny sposób" wykluczani i pogardzani.

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy - mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

Podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w Wigilię papież Franciszek mówił, że wierni w społeczeństwach "upojonych" konsumpcjonizmem i luksusem powinni wybrać postawę wstrzemięźliwości, prostoty oraz styl życia przepełniony sprawiedliwością i współczuciem. To pierwsza wielka uroczystość liturgiczna w trwającym od 8 grudnia Roku Miłosierdzia.

Papież Franciszek zaapelował do Polaków podczas audiencji generalnej, aby umieli przebaczać i pojednać się z innymi. - Drzwi naszych serc powinny być zawsze szeroko otwarte, aby nikogo nie wykluczyć - mówił papież. Wierni złożyli papieżowi życzenia z okazji przypadających w czwartek 79. urodzin.

Papież Franciszek uroczyście zainaugurował nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Kulminacyjnym momentem ceremonii w Watykanie było otwarcie Drzwi Świętych; uczestniczył w niej również emerytowany papież Benedykt XVI.

Papież Franciszek podczas wizyty w meczecie w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, zaapelował w poniedziałek do muzułmanów: - Razem powiedzmy "nie" nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga.

Papież Franciszek powiedział po przybyciu do Ugandy, że świat patrzy na Afrykę jako "kontynent nadziei". Podczas spotkania z władzami kraju podkreślił, że sposób, w jaki świat zareaguje na bezprecedensowy ruch migracyjny, jest "testem człowieczeństwa".

To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.