Podczas mszy w stanie Chiapas w Meksyku papież Franciszek mówił, że rdzenna ludność tego kraju doświadczyła cierpień, niesprawiedliwości i wyzysku. Prosił Indian o przebaczenie za to, że byli w "systematyczny sposób" wykluczani i pogardzani.
Przebywający w Meksyku papież Franciszek odwiedził w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego szpital pediatryczny w stolicy kraju. Spotkał się tam między innymi z pacjentami oddziału hematologii i onkologii.
Komentatorzy i ukraińskie duchowieństwo prawosławne spoza Patriarchatu Moskiewskiego skrytykowało wyniki spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Przywódcy Kościołów katolickich na Ukrainie dotychczas nie zabrali głosu.
Papież Franciszek, składający wizytę w Meksyku, odprawił w sobotę po południu tamtejszego czasu mszę w stołecznej bazylice Matki Bożej z Guadalupe, największym sanktuarium na świecie. W mszy uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi.
Cerkiew patrzy z optymizmem na spotkanie patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla z papieżem Franciszkiem i oczekuje, że da ono nowy impuls w relacjach z Kościołem katolickim - powiedział we wtorek sekretarz prasowy patriarchy, diakon Aleksandr Wołkow.
Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie Leonarda DiCaprio. Nieznane są szczegóły prywatnego spotkania papieża z popularnym hollywoodzkim aktorem.
W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował „modele fałszywego rozwoju”, oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich. Potępił zaślepienie wynikające - jego zdaniem - z bogactwa i „pełną pychy żądzę wszechmocy”.
- Nie zapominajcie o biednych - zaapelował papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jego zdaniem postęp technologiczny powinien służyć rozwojowi, godności pracy i obronie środowiska naturalnego.
Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy - mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.
Podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w Wigilię papież Franciszek mówił, że wierni w społeczeństwach "upojonych" konsumpcjonizmem i luksusem powinni wybrać postawę wstrzemięźliwości, prostoty oraz styl życia przepełniony sprawiedliwością i współczuciem. To pierwsza wielka uroczystość liturgiczna w trwającym od 8 grudnia Roku Miłosierdzia.
Papież Franciszek zaapelował do Polaków podczas audiencji generalnej, aby umieli przebaczać i pojednać się z innymi. - Drzwi naszych serc powinny być zawsze szeroko otwarte, aby nikogo nie wykluczyć - mówił papież. Wierni złożyli papieżowi życzenia z okazji przypadających w czwartek 79. urodzin.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o realizację porozumienia zawartego na konferencji klimatycznej w Paryżu. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie prosił o szczególną troskę o najsłabsze narody i o solidarność z nimi.
Papież Franciszek uroczyście zainaugurował nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Kulminacyjnym momentem ceremonii w Watykanie było otwarcie Drzwi Świętych; uczestniczył w niej również emerytowany papież Benedykt XVI.
Papież Franciszek podczas wizyty w meczecie w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, zaapelował w poniedziałek do muzułmanów: - Razem powiedzmy "nie" nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga.
Papież Franciszek powiedział po przybyciu do Ugandy, że świat patrzy na Afrykę jako "kontynent nadziei". Podczas spotkania z władzami kraju podkreślił, że sposób, w jaki świat zareaguje na bezprecedensowy ruch migracyjny, jest "testem człowieczeństwa".
W trzecim i ostatnim dniu wizyty w Kenii papież Franciszek odwiedził dzielnicę biedoty w Nairobi, w której mieszka ponad sto tysięcy osób. Mówił tam, że "nie można lekceważyć straszliwej niesprawiedliwości miejskiej marginalizacji".
To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.
W pierwszym przemówieniu w Afryce papież Franciszek, który rozpoczął w środę wizytę w Kenii, mówił, że przemoc, konflikty i terroryzm karmią się strachem i desperacją, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. Apelował o sprawiedliwość i solidarność.
Papież Franciszek przybył w środę do Kenii, która jest pierwszym etapem jego sześciodniowej wizyty w Afryce. W jej trakcie odwiedzi także Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.