Papież Franciszek

Papież Franciszek

W kraju chcą jego dymisji. Muscat złożył "ostatnią wizytę" papieżowi

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

Papież: ludzie żyjący w szalonym pośpiechu są jak zombie

Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - apelował do japońskiej młodzieży Franciszek. Papież kontynuuje wizytę w Japonii. W poniedziałek lokalnego czasu spotkał się z cesarzem Naruhito i osobami poszkodowanymi w katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Następnie odprawił mszę dla 50 tysięcy osób na nowoczesnym stadionie w Tokio.

"Będziemy za to sądzeni". Papież w Hiroszimie i Nagasaki

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

Papież odwiedzi Cypr. "Jesteśmy nadzwyczaj zaszczyceni"

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades ogłosił, że papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi jego kraj. W poniedziałek prezydent został przyjęty na audiencji w Watykanie. Jak podkreślił, papież przyjął jego zaproszenie.

Papież: myślimy o wprowadzeniu do katechizmu nowego grzechu

Papież Franciszek wyznał, że rozważana jest możliwość wprowadzenia do Katechizmu Kościoła Katolickiego pojęcia "grzechu ekologicznego". Wyznał też, że politycy, którzy podsycają nienawiść wobec homoseksualistów, Cyganów czy Żydów, przypominają mu Adolfa Hitlera.

"Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?"

Wszyscy byliśmy przekonani, że to się skończyło. Ale dzisiaj zaczyna się odradzać nawyk prześladowania Żydów - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. - To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie - dodał. Zwracając się do Polaków, mówił o miłości małżeńskiej.

Franciszek: Bóg próbuje czasem wstrząsnąć tępotą ludzi

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas mszy w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie, że po to, "aby wstrząsnąć tępotą ludzi i nakłonić ich do dokonania radykalnych zmian, Bóg postanawia niekiedy działać w sposób stanowczy, żeby dokonać przełomu".

"Albo Kościół wychodzi do ludzi, albo nie jest to Kościół"

Kościół, który nie głosi Ewangelii, staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej - powiedział papież Franciszek w obszernym wywiadzie zatytułowanym "Bez Niego nie możemy nic zrobić". Dodał, że Kościół nie jest także organizacją pozarządową. Jak podkreślił, musi on "wychodzić" do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.

Synod za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów

- Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - oświadczył w sobotę papież Franciszek. - Rola kobiety w Kościele wykracza poza pełnienie funkcji - dodał. Synod biskupów na temat Amazonii, zakończony w sobotę, opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów.

Po podróży do Afryki papież poleci jeszcze dalej

W 32. podróż w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek wyruszy 19 listopada i przez pełen tydzień będzie składał wizytę w Japonii i Tajlandii - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Podczas pobytu w Japonii papież uda się do Tokio, Nagasaki i Hiroszimy.