Tysiące dokumentów z lat 1939-1958, gdy głową Kościoła katolickiego był Pius XII, zostało udostępnionych dla badaczy. - Kościół podchodzi do ich ocen z pewnością, że rozumiana jest natura jego działań – zapewnił przed otwarciem tajnego archiwum portugalski kardynał Jose Tolentino de Mendonca, bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.
W wieku 95 lat zmarł w Nikaragui ksiądz Ernesto Cardenal. Kapłan był zawieszony w latach 80. przez Jana Pawła II za pracę w rządzie, a zrehabilitował go w zeszłym roku papież Franciszek. W lutym 2019 r. Cardenal po 35 latach odprawił mszę świętą.
Papież Franciszek, który z powodu przeziębienia zrezygnował z wyjazdu na rekolekcje wielkopostne do podrzymskiego miasteczka Ariccia, zapewnił, że śledzi rozważania z Watykanu. "Modlę się za was, proszę, róbcie to i za mnie" - napisał w liście.
Z powodu przeziębienia papież Franciszek musiał odwołać swój udział w rekolekcjach wielkopostnych pod Rzymem. Miał na nie pojechać do miasteczka Ariccia w niedzielę po południu ze współpracownikami z Kurii Rzymskiej.
Papież Franciszek wystosował przesłanie do zgromadzenia Legionu Chrystusa. Skrytykował w nim jego założyciela, księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku, który dopuścił się licznych czynów pedofilii i innych przestępstw.
Specjalną grupę zadaniową, która będzie pomagać poszczególnym episkopatom i zakonom w wypracowaniu wytycznych w dziedzinie ochrony małoletnich, powołał Watykan.
W obliczu ogromu galaktyk i przestrzeni jesteśmy maleńcy - mówił papież Franciszek podczas mszy świętej w Środę Popielcową. Apelował o wyrzeczenie się obłudy i dwulicowości.
Trzech watykańskich kardynałów, wśród nich Polak Konrad Krajewski, zaapelowało do episkopatów wszystkich państw Unii Europejskiej o przyjęcie uchodźców przebywających w obozach na greckiej wyspie Lesbos.
Przyszli watykańscy dyplomaci powinni spędzić rok na misjach - takie zalecenie papieża Franciszka znalazło się w jego ogłoszonym w poniedziałek liście do rektora Papieskiej Akademii Kościelnej.
Nienawiść, rywalizacja i podziały zabijają miłość braterską, która leży u podstaw relacji międzyludzkich - powiedział papież Franciszek wiernym w niedzielę. Podczas spotkania w Watykanie mówił, że wojny prowadzą ci, którzy nie potrafią panować nad namiętnościami.
Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej na temat Amazonii pominął kwestię przedstawionej podczas jesiennego synodu propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów, aby zaradzić problemowi braku kapłanów na odległych, trudno dostępnych terenach Ameryki Południowej.
Papież Franciszek podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wyraził nadzieję na pokój w tym kraju. - Pragnę, by święty Marcin chronił pański kraj - powiedział papież. Kryzys ukraiński był jednym z głównych tematów rozmowy podczas audiencji w Watykanie.
Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi przypomniał o konieczności obrony życia na każdym etapie i apelował o sprzeciw wobec naruszania jego godności. Nawiązał w ten sposób do obchodzonego we Włoszech Dnia dla Życia.
Papież Franciszek zaapelował o modlitwę w przypadającą w poniedziałek 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau. - Jutro jesteśmy wszyscy wezwani na chwilę modlitwy i skupienia, by każdy powiedział prosto z serca: nigdy więcej, nigdy więcej - oświadczył papież.
O nadziejach na pokój rozmawiał w sobotę papież Franciszek z prezydentem Iraku Barhamem Salihem. Audiencja trwała około pół godziny, a doszło do niej dzień po spotkaniu papieża z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, w okresie napięć na Bliskim Wschodzie.
Papież Franciszek przyjął na audiencji w piątek wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a. Amerykański polityk przybył do Rzymu z Jerozolimy, gdzie brał udział w Światowym Forum Holokaustu.