Papież Franciszek uroczyście zainaugurował nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Kulminacyjnym momentem ceremonii w Watykanie było otwarcie Drzwi Świętych; uczestniczył w niej również emerytowany papież Benedykt XVI.
Papież Franciszek podczas wizyty w meczecie w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, zaapelował w poniedziałek do muzułmanów: - Razem powiedzmy "nie" nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga.
Papież Franciszek powiedział po przybyciu do Ugandy, że świat patrzy na Afrykę jako "kontynent nadziei". Podczas spotkania z władzami kraju podkreślił, że sposób, w jaki świat zareaguje na bezprecedensowy ruch migracyjny, jest "testem człowieczeństwa".
W trzecim i ostatnim dniu wizyty w Kenii papież Franciszek odwiedził dzielnicę biedoty w Nairobi, w której mieszka ponad sto tysięcy osób. Mówił tam, że "nie można lekceważyć straszliwej niesprawiedliwości miejskiej marginalizacji".
To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.
W pierwszym przemówieniu w Afryce papież Franciszek, który rozpoczął w środę wizytę w Kenii, mówił, że przemoc, konflikty i terroryzm karmią się strachem i desperacją, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. Apelował o sprawiedliwość i solidarność.
Papież Franciszek przybył w środę do Kenii, która jest pierwszym etapem jego sześciodniowej wizyty w Afryce. W jej trakcie odwiedzi także Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.
W Watykanie rozpoczyna się we wtorek proces pięciu osób oskarżonych w sprawie Vatileaks, czyli wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów. Po raz pierwszy w historii Watykanu sądzeni będą dwaj dziennikarze, autorzy książek. Taką decyzję podjął w sobotę przewodniczący watykańskiego trybunału prof. Giusepppe Dalla Torre, który przychylił się do wniosku prokuratora. Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym wszystkim oskarżonym grozi od 4 do 8 lat więzienia.
Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką papież Franciszek powiedział, że jego pragnieniem jest pokój w tym kraju. Poroszenko ze swej strony ogłosił po audiencji, że papież przyjął zaproszenie na Ukrainę.
Papież Franciszek oznajmił, że cały świat pogrążony jest w stanie wojny, dla której nie ma usprawiedliwienia. Podczas porannej mszy w Domu świętej Marty nazwał "przeklętymi" i "kryminalistami" tych, którzy prowadzą wojny.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o Święcie Niepodległości w Polsce. Przytoczył słowa Jana Pawła II o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. - Niech Bóg błogosławi Polskę - powiedział Ojciec Święty.
- Człowiek niezwykle spokojny i emanujący dobrem - stwierdził o papieżu Andrzej Duda. Prezydent po audiencji w Watykanie powiedział, że między innymi Franciszek prosił o "szczególną opiekę nad rodziną", a modlitwa przy grobie Jana Pawła II była czymś "szczególnie ważnym" i "wzruszającym". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.
Ponad 20 minut trwała w poniedziałek przed południem rozmowa w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem. To pierwsza wizyta nowego prezydenta RP w Watykanie.
Papież Franciszek powiedział w piątek, że smutny jest widok księży i biskupów przywiązanych do pieniędzy. W homilii podczas mszy w Domu świętej Marty podkreślił, że Kościół nie może zachowywać się "jak aferzysta".
Papież Franciszek jest zdeterminowany, by dalej działać ze spokojem - zapewnił, cytując jego słowa, zastępca watykańskiego sekretarza stanu, abp Angelo Becciu w kolejnym dniu dyskusji wokół wycieku tajnych dokumentów na temat watykańskich finansów.
Papież Franciszek w lutym przyszłego roku odwiedzi Meksyk - taką informację podał pochodzący z tego kraju kardynał Norberto Rivera Carrera. Watykan nie ogłosił jeszcze tej wizyty, ale papież mówił wcześniej o swym pragnieniu, by tam pojechać.
Włosi obdarzają rekordowo wysokim zaufaniem papieża Franciszka i wyjątkowo niskim Kościół - takie wyniki sondażu publikuje w środę gazeta „La Repubblica”. Dodaje, że nigdy rozdźwięk między poparciem dla papieża i Kościoła, który czuje się „oblężony”, nie był tak duży.
W niedzielę wieczorem papież Franciszek odwiedził w klinice Gemelli w Rzymie francuskiego kardynała Rogera Etchegaraya, który przewrócił się rano w bazylice Świętego Piotra podczas mszy. Papież próbował pomóc purpuratowi i nie dopuścić do jego upadku.
Jak przewidywano, synod biskupów na temat rodziny zakończył się bez przełomu w delikatnej kwestii dostępu rozwodników w nowych związkach do komunii. W klimacie polemik udało się wypracować kompromis, co już można uznać za sukces i otwarcie pierwszych drzwi. - Ten synod jest ogromnym krokiem naprzód w dyskusji o tym, na ile Kościół odczytując znaki czasów może dokonywać także pewnych zmian - ocenił ks. Kazimierz Sowa, który wraz z Jarosławem Makowskim był gościem "Faktów po Faktach".
W niedzielę rozpoczyna się w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka synod biskupów na temat rodziny. Rok po poprzednim takim zgromadzeniu otwarte są nadal kontrowersyjne z punktu widzenia Kościoła kwestie traktowania rozwodników i homoseksualistów. Obrady najwazniejszych duchownych Kościoła katolickiego mogą przebiegać burzliwie, bo biskupi już rok temu nie zgadzali się ze sobą w wielu kwestiach, a teraz Watykanem wstrząsnął jeszcze pracujący tam polski ksiądz Krzysztof Charamsa, który wyznał, że jest gejem żyjącym w związku.