Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia

Doktor Krzysztof Majdyło wygrał proces z NFZ. Fundusz żądał 56 tys. zł od lekarza za źle wystawione recepty na leki refundowane. Sąd w Gdańsku stwierdził, że metoda naliczania kar przez NFZ jest niezgodna z prawem. To pierwszy taki wyrok w Polsce.

Kończą się prace nad ustawą o decentralizacji NFZ.

Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL. Należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości.

Centrum medyczne w centrum handlowym - Enel-Med otworzy w 2014 roku nową placówkę w warszawskiej Promenadzie. To będzie siódmy oddział spółki w Warszawie. O plany tej firmy medycznej pytaliśmy Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu.

98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapowiedział jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

- Mamy sytuację dość typową pod koniec każdego roku - wtedy, kiedy rozpoczyna się bój w każdej jednostce - w ten sposób w czwartek premier Donald Tusk skomentował ostatnie problemy finansowe w placówkach służby zdrowia. Szef rządu podkreślił, że więcej pieniędzy powinno trafiać bezpośrednio do pacjenta.

- Opozycja nie walczy o dzieci, tylko walczy z ministrem zdrowia i szefem NFZ - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Mówił też, że "problemów w służbie zdrowia jest ogrom", ale nie da się ich rozwiązać w ciągu tygodni czy miesięcy.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaniem ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaneim ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.

- Jarosław Kaczyński dziś przekroczył kolejny standard. Kilka tygodni temu wysadzał Polskę trotylem, dziś jako oręża politycznego używa dzieci - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W ten sposób odniósł się do słów prezesa PiS, który zagroził wotum nieufności dla szefa MSZ, jeśli "za tydzień dzieci nie będą leczone".

- Mamy za mało pieniędzy, ale musimy się w nich zmieścić - mówi Agnieszka Pachciarz, szefowa NFZ, pytana o problemy szpitali, które muszą wstrzymywać planowe przyjęcia i zabiegi. Według niej taka praktyka "świadczy o tym, że dyrektorzy szpitali źle planują". Tę opinię ostro krytykuje Bolesław Piecha z PiS.

Trzydzieści procent dolnośląskich szpitali sądzi się z NFZ za nadwykonania. Suma z jaką fundusz zalega placówkom za zabiegi to łącznie aż 43 miliony złotych.