Leczenie bez granic, choć z przeszkodami. Polska nadal nie wydała przepisów umożliwiających pacjentom korzystanie ze szpitali i przychodni w sąsiednich krajach mimo, że europejska dyrektywa na to pozwala. Brak procedur oznacza, że pacjent, który chce ominąć polskie kolejki, musi przebrnąć przez sądowo-urzędniczy koszmar. Wymaga to i pieniędzy i zdrowia. Ale czasem się opłaca.
Stanisław Dźwierzyński operację zaćmy przeszedł w Czechach w listopadzie ubiegłego roku, ponieważ w Polsce na operację miał czekać nawet trzy lata. Podobne terminy dostawał Zbigniew Sikora z Cieszyna. - W październiku ubiegłego roku wszedł w życie przepis unijny, że można się leczyć za granicą i koszty zostaną zwrócony przez NFZ - tłumaczy swoją decyzję o leczeniu za granicą. Obydwaj panowie woleli zapłacić z własnej kieszeni i liczyli na refundację. NFZ płacić jednak nie chciał. Tłumaczył, że Polska unijnej dyrektywy jeszcze nie wprowadziła. Poślizg jest już siedmiomiesięczny, dlatego panowie sprawę wnieśli do sądu.
NFZ przegrywa w sądzie
Niemal identyczną sprawę wygrał właśnie pacjent spod Krakowa. NFZ ma mu teraz zrefundować zabieg, z odsetkami i kosztami procesu, czyli w sumie 4 tys. złotych. Sąd uznał, że póki nie ma polskich przepisów, unijna dyrektywa jak najbardziej obowiązuje. - Przepisy [dyrektywy - przyp. red.] są na tyle jasne i zrozumiałe, że na jej podstawie można dochodzić bezpośrednio praw. NFZ jest w związku z tym zobowiązany do zwrotu kosztów leczenia za granicami - tłumaczy Justyna Prus, radca prawny.
Refundacja tylko "w ostateczności"?
Ponieważ wyrok w krakowskiej sprawie jest nieprawomocny, NFZ zapowiada, że będzie się odwoływać. - Będziemy ze swoich praw korzystać, a już w ostateczności wyroki sądów wykonywać, ale należy też przypomnieć, że intensywnie przygotowujemy się do wprowadzenia dyrektywy transgranicznej - mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik NFZ. Zapowiadane przepisy do korzystania z leczenia za granicą mogą jednak zniechęcić. Przewidują, że na niektóre zabiegi konieczna będzie zgoda z NFZ, że konieczne będzie notarialne tłumaczenie wypisów i rachunków, a NFZ będzie miał roczny limit na ten rodzaj wydatków. Według ministerstwa zdrowia ustawa, o leczeniu za granicą ma szansę wejść w życie jeszcze w lipcu lub sierpniu tego roku.
Autor: dln\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24