Bankowość

Bankowość

Bank Pekao SA zmienił właściciela. PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju sfinalizowano proces nabycia akcji i cały bank znalazł się w rękach polskich akcjonariuszy. Postanowiliśmy sprawdzić, co to oznacza dla klientów banku.

Polacy pożyczają coraz wyższe kwoty, żeby sfinansować kupno mieszkania, wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przeciętnego kredytu w maju tego roku wzrosła o ponad 10 procent w stosunku do maja 2016 roku.

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 10 bankami umowy, na podstawie których będą one mogły udzielać kredytów z gwarancją dla innowacyjnych małych i średnich firm. Tłumaczono, że pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 1,4 miliarda złotych.

Osoba, która w 2012 roku miała kredyt hipoteczny, dziś cieszy się ratą o 20 procent niższą. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. Niestety mechanizm ten może zadziałać też w drugą stronę, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce – przestrzegają analitycy. Dane dotyczą kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Gdyby zaoszczędzone pieniądze przeznaczono jedynie na spłatę, dziś przeciętny kredytobiorca byłby bliżej o jedną dwunastą, żeby uwolnić się od obciążenia - wynika z raportu.

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły nowy, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Przyczyną niedostępności Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku oraz T-Mobile Usługi Bankowe były przejściowe problemy z serwerem - poinformował rzecznik prasowy Alior Banku Julian Krzyżanowski.

Jest szansa na przyciągnięcie inwestorów do Polski - ocenił prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC komentując plany wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestowania w Polsce. Zwraca jednocześnie uwagę na retorykę rządu niechętną zagranicznym bankom. - Takie wizyty pomagają, ale mam wątpliwości, czy przełożą się na inwestycje - twierdzi z kolei Roland Paszkiewicz z Pekao.