Najnowsze

Najnowsze

Mega-przetarg na radiowozy zasypany protestami

Policja chce kupić w przetargu ponad 5,2 tys. pojazdów (oznakowanych i nieoznakowanych). Rekordowe zamówienie na dostawę samochodów wzbudza ogromne emocje. Tymczasem Ford, Fiat i Peugeot nie zgadzają się z warunkami konkursu - pisze "Puls Biznesu".

Fotyga: Kreml rozszerza, a nie ogranicza embargo

Mięsny spór między Warszawą a Moskwą trwa. Szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga uznała wtorkową wypowiedź Władimira Putina za zapowiedź rozszerzenie embarga. Prezydent Rosji powiedział, że jego kraj jest gotowy otworzyć rynek dla konkretnych zakładów z Polski, "by mogły dostarczać żywe bydło do rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu mięsnego".

Transrapid dla muzułmańskich pielgrzymów

Niemiecka wersja magnetycznego pociągu - Transrapid - może wkrótce wozić pielgrzymów do świętego miasta szyitów Meszhedu. Jedna z niemieckich firm inżynieryjnych otrzymała zlecenie opracowania analizy użyteczności takiej trasy w Iranie.

Paliwo z pierwszego tłoczenia

Mimo zwiększonego obszaru upraw, zbiory rzepaku będą kształtować się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego. Powodem słabszych plonów była nieodpowiednia dla rzepaku pogoda. Mimo wszystko plantatorzy liczą na wyższe ceny skupu niż przed rokiem.

Oferta za 71 miliardów euro

Konsorcjum trzech banków na czele z Royal Bank of Scotland (RBS) przedstawiło szczegóły największej w świecie oferty bankowego przejęcia. Za operacje holenderskiego banku ABN Amro konsorcjum zaproponowało 71,1 mld euro, z czego ok. 79 proc. płatne w gotówce.

Putin: wojownicze oświadczenia Polaków nie pomagają

Władimir Putin apeluje do Polski, by zwróciła uwagę na sygnały z Moskwy w sprawie dostaw polskiego mięsa. Rosyjski prezydent mówi też, że rozważa wpuszczenie na rynek Federacji Rosyjskiej polskiego mięsa z konkretnych zakładów przetwórczych.

W czerwcu rosyjsko-unijne rozmowy o embargu na polskie mięso

Rosja zaproponowała Komisji Europejskiej, aby kolejna tura rozmów na temat dostaw mięsa z Polski do Federacji Rosyjskiej odbyła się na początku czerwca w ramach posiedzenia grupy roboczej Rosji i KE ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą - poinformował szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert.

Gliwicki Opel strajkuje

W fabryce Opla w Gliwicach rozpoczął się dwugodzinny strajk ostrzegawczy zorganizowany przez zakładową "Solidarność". Ma on pokazać determinację załogi przed jutrzejszą drugą turą mediacji o podwyżkach. Związkowcy, powołując się na dobre wyniki finansowe i perspektywy rozwoju zakładu, domagają się comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł już od maja.

Zniesienie embarga mięsa, albo nici z WTO

Prezydent Lech Kaczyński powiedział szwajcarskiej gazecie, że wejście Rosji do Światowej Organizacji Handlu może zablokować Unia Europejska. Jeśli Kreml nie zniesie embarga na polskie mięso, to jego aspiracje do wstąpienia do WTO mogą okazać się płonne.

Fotyga: pozytywne sygnały z Rosji

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga zaczyna mieć nadzieję na zniesienie przez Rosję embarga na polskie mięso. Zaznacza jednak, że kolejny ruch w tej sprawie nadal należy do Rosji, a także Unii Europejskiej.

MF: Ustawa o grach losowych zgodna z unijnym prawem

Ministerstwo finansów odpiera zarzuty Instytutu Globalizacji, który twierdzi, że zakaz hazardu w internecie może narazić Polskę na konflikt z Unią Europejską. Resort jest przekonany, że jest dokładnie odwrotnie.

Znów tajemnicze zniknięcia w ustawie o hazardzie

Zaskakujący finisz prac nad projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Z nowelizacji, nad którą od października 2006 roku pracowało Ministerstwo Finansów, nagle zniknął jeden z głównych jej punktów dotyczący opodatkowania wideoloterii - pisze Puls Biznesu.

Nowy rynek na GPW

NewConnect - to nazwa nowego rynku, który Warszawska Giełda Papierów Wartościowych uruchomi dla małych spółek. Oficjalnej prezentacji projektu dokonał dziś prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski.

Telepraca (prawie) dla każdego

Praca w domu - a jednak na etacie? W Sejmie posłowie zgodnie pracują nad zmianami w kodeksie pracy, które stworzą taką możliwość. Wszystkie kluby parlamentarne popierają rządowy projekt.

Szósty operator komórkowy stawia na kobiety

We wtorek ma zostać oficjalnie przedstawiona oferta myAvon, wirtualnego operatora komórkowego stworzonego przez firmę Avon - producenta i dystrybutora kosmetyków. Będzie działać, wykorzystując sieć PTK Centertel i oferować usługi przedpłacone przeznaczone przede wszystkim dla kobiet - konsultantek i klientek Avon - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Niemcy skonfiskowali polskie mięso

Niemiecka policja skonfiskowała pięć ton mięsa przewożonego polską ciężarówką - potwierdziła berlińska policja. Część dostawy była rozmrożona.

Harry Potter na znaczkach pocztowych

Dzięki tym znaczkom listy nie dotrą szybciej do adresatów, ale Poczta Królewska w Wielkiej Brytanii przewiduje, że seria znaczków z Harrym Potterem podziała magicznie na fanów małego czarodzieja, wymyślonego przez J.K. Rowling.

"Prezesa banku zatrudnię od zaraz"

Największy polski banki detaliczny wciąż bez szefa. Ani była szefowa Pekao SA Maria Wiśniewska, ani wiceprezes The Boston Consulting Group Andrzej Klesyk nie spełnili wymagań rady nadzorczej PKO BP. Rada ogłosiła więc nowy, czwarty już konkurs na prezesa banku.

Telepraca bez ulgi internetowej

Do pierwszego czytania w Sejmie trafił właśnie projekt rewolucyjnych zmian w kodeksie pracy oraz niektórych innych ustawach. Osoby pracujące w domu przy użyciu komputera mogą stracić prawo do odliczenia 760 zł za korzystanie z internetu, bo pracodawca zwraca im te wydatki. Niby wszystko jest w porządku, tyle, że od uzyskanego zwrotu muszą zapłacić podatek - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Odprawa prezesa skandalisty

Prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz może wkrótce odejść ze stanowiska. Jeśli tak się stanie, stan jego konta powiększy się o 375 tys. USD. Prezes nie odchodzi jednak w normalnych okolicznościach. Na całej sprawie cieniem kładzie protekcja, jakiej Wolfowitz udzielił swej "życiowej partnerce".

Truskawki, jabłka, śliwki - będą, ale drogie

- Straty idą w miliardy złotych. Najbardziej ucierpiały owoce rosnące na drzewach, czyli jabłka, gruszki, śliwki i czereśnie - mówi TVN24 Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP. Sadownicy kończą szacować straty wywołane ostatnią falą mrozów.

Kariera Wolfowitza wisi na włosku

Wpływowy prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz nie został usunięty ze stanowiska. Zarząd Banku jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji i postanowił kontynuować wczorajsze obrady dziś. Zwolnienie grozi Wolfowitzowi z powodu skandalu obyczajowego. Okazało się, że swojej bliskiej przyjaciółce przyznał podwyżkę w wysokości 60 tys. dolarów rocznie.

Wolfowitz "odejdzie z twarzą"?

Oskarżony o nepotyzm Paul Wolfowitz może ustąpić ze stanowiska jeszcze w środę. Według przecieków z zarządu Banku Światowego, finalizowane są negocjacje nad odprawą dla Wolfowitza. Zgodnie z kontraktem z 2005 roku, w razie ustąpienia lub zwolnienia ze stanowiska powinien on otrzymać roczną pensję, czyli ok. 375 tys. dolarów.

Borowski: Jeśli Pęk ma dowody, to niech je pokaże

Marek Borowski uważa, że podczas przesłuchania europosła LPR Bogdana Pęka przez sejmową komisję śledczą ds. banków padło wiele nieprawdziwych sformułowań dotyczących prywatyzacji Banku Śląskiego (BSK). Lider SdPl przedstawi swoją wizję prywatyzacji BSK podczas przesłuchania przed komisją. - W konia nikt mnie nie zrobił, podejmowałem decyzje świadomie - oświadczył.

Komisja bankowa nie zobaczy Gronkiewicz-Waltz

Była prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że mimo ponownego wezwania nie stawi się przed sejmową komisją śledczą ds. banków. Powiedziała, że stawi się dopiero wtedy, gdy zadecyduje o tym sąd.

Polskie mięso znów w Rosji dzięki Niemcom?

Wtorkowa wizyta ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie przyczyniła się do opracowania planu stopniowego znoszenia rosyjskich ograniczeń na import polskiej żywności - poinformowały w środę źródła w niemieckim rządzie.

Śledczy wzywają kolejnych świadków

Komisja śledcza ds. banków poszerza listę świadków, których planuje przesłuchać. Lista wzywanych poszerza się głównie o osoby związane z prywatyzacją Banku Śląskiego w 1993 roku. To niewątpliwie efekt środowych zeznań Bogdana Pęka, europosła z ramienia LPR.

Borowski pod ostrzałem Pęka

Po 14 latach od prywatyzacji Banku Śląskiego odżywa spór, czy dokonano przy niej nadużyć. Na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą ds. banków Bogdan Pęk obwinił Marka Borowskiego o złą wycenę i inne nieprawidłowości, na których niektórzy mieli zbić majątek. - Pęk nie ma żadnych dowodów, które uprawdopodobniałyby te oskarżenia. Jest przekonany, że ma racje i już - odpowiada Marek Borowski.

Pęk: okradli polskie społeczeństwo

- Procesy przekształcania polskiej gospodarki na początku lat 90. okradły polskie społeczeństwo - stwierdził przed sejmową komisją śledczą ds. banków Bogdan Pęk, dziś europoseł LPR. Jego zdaniem w Polsce funkcjonuje "lobby prywatyzacyjne", które na tych operacjach odnosi materialne korzyści.

Balcerowicz: Nie ma potrzeby zmiany szefa Banku Światowego

- Czuję się zaszczycony faktem, że wpływowa prasa zagraniczna wymienia moje nazwisko jako kandydata na szefa Banku Światowego - tak Leszek Balcerowicz komentuje doniesienia zachodnich gazet, m.in Washington Post, które widzą byłego prezesa NBP w gronie możliwych następców Paula Wolfowitza.