Najnowsze

Najnowsze

Renta zamiast emerytur?

Renta rodzinna zamiast emerytur małżeńskich? Takie rozwiązanie zaproponowała w czwartek minister pracy, Jolanta Fedak. Z tą propozycją nie zgadza się Platforma Obywatelska.

Roman Młodkowski i TVN CNBC najlepsi!

Programy Romana Młodkowskiego i kanału TVN CNBC Biznes zostały wyróżnione w rankingu telewizyjnych programów ekonomicznych branżowego miesięcznika Press.

Będzie podwyżka gazu?

Gaz może być droższy nawet o 20-25%. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo lada dzień zawnioskuje o zgodę na tak drastyczną podwyżkę.

Wyłowią mniej dorsza

Polscy rybacy w ciągu następnych czterech lat wyłowią w sumie o 8000 ton dorsza mniej. To wynik przekroczenia przez Polskę w 2007 roku kwot połowowych na Bałtyku. W 2008 r. limit połowu został zmniejszony o 800 ton - to główne elementy wstępnego porozumienia między Polską, a Komisją Europejską.

Będzie strajk na kolei

6 marca na terenie całej sieci PKP odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy - poinformował przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Akcję zaplanowano w godzinach od 7.00 do 9.00 rano.

LOT leci na giełdę

Ministerstwo Skarbu uzgodniło z syndykiem LOTu warunki wejścia spółki na giełdę - poinformował minister skarbu Aleksander Grad na konferencji prasowej.

Jarosław Bauc znowu w Polkomtelu?

Jak dowiedział się "Newsweek", Jarosław Bauc ponownie zostanie prezesem Polkomtela. W zarządzie mają się znaleźć również Krzysztof Kilian jako wiceprezes i Wojciech Dylewski jako członek zarządu.

Wzrost płac utrudni walkę z inflacją

Dane o wynagrodzeniach w grudniu 2007 r. i w styczniu bieżącego roku mogą świadczyć o narastaniu presji płacowej, która jest niebezpieczna dla inflacji - ocenia wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Związkowcy z "Budryka" niejednogłośni

Działacze jedynie dwóch organizacji związkowych w kopalni "Budryk" popierają pogotowie strajkowe. Ogłoszono je w środę, po wszczęciu przez Jastrzębską Spółkę Węglową procedury zwolnienia liderów niedawnego protestu.

Kadrowe roszady w PGNiG

Piotr Szwarc, Jarosław Wojtowicz, Andrzej Rościszewski oraz Wojciech Arkuszewski zostali w piątek odwołani z rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało w ich miejsce Stanisława Rychlickiego i Grzegorza Banaszka.

Samochód na powietrze jeszcze w tym roku?

Największy hinduski producent samochodów Tata Motors podpisał umowę z francuską firmą MDI, której celem jest wyprodukowanie pojazdu poruszającego się dzięki sprężonemu powietrzu. Pojazd docelowy, który chcą stworzyć Tata i MDI, ma kosztować około 23 tys. zł.

Unia utnie nam środki na infrastrukturę?

Polska może stracić olbrzymie fundusze z Unii Europejskiej na projekty infrastrukturalne - ostrzegł w TVN CNBC Biznes wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński. A wszystko przez to, że nie zostały wdrożone do polskiego porządku prawnego cztery unijne dyrektywy.

Papierosy napędziły Słowacji rekordowe PKB

Słowacja w IV kw. 2007 roku zanotowała rekordowy wzrost gospodarczy sięgający 14,1 proc. w skali roku. Słowacki urząd statystyczny podał, że do tak dynamicznego wzrostu w dużej mierze przyczyniło się kupowanie na zapas papierosów, na które od nowego roku średnio o 1/4 wzrosła akcyza

Greenspan: recesja bliżej niż dalej

- Gospodarka USA porusza się w "przyhamowanym tempie" i jest blisko recesji, a ryzyko recesji wynosi 50 procent lub jeszcze więcej - ocenił były szef amerykańskiej rezerwy federalnej Alan Greenspan.

Kręcenie bata na e-apteki

Nowe przepisy mogą skutecznie zablokować handel lekami w internecie, choć go nie zakazują - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Według projektu ministerstwa zdrowia, e-apteki mają zbierać dane pacjentów i zapewnić swoim towarom odpowiednie warunki transportu. Resort zastrzega jednak, że projekt jest wciąż jeszcze w konsultacjach.

Legalne i tanie kręcenie i nabijanie

Sprzedaż papierosów w styczniu była niższa o prawie 10 proc. niż przed rokiem. To skutek podniesienia akcyzy na papierosy. Ich cena będzie czyścić kieszenie palaczy coraz bardziej. Tyle, że ani Unia, ani polskie prawo nie mówi nic o akcyzie na inne wyroby tytoniowe. Czy nadwiślańscy palacze przerzucą się na fajki i skręty? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

Multikino kupiło Silver Screen

Multikino rośnie w siłę. Sieć kin należących do ITI (właściciel m.in. TVN i TVN24) po połączeniu z Silver Screen zwiększy liczbę posiadanych ekranów do 174, liczbę miejsc do blisko 40 tysięcy, a także wejdzie na ukraiński rynek multipleksów.

Budżet z mniejszą dziurą

W pierwszym miesiącu tego roku budżet zanotował 4.438,8 mln zł nadwyżki wobec deficytu planowanego na cały rok - podało Ministerstwo Finansów.

Zamieszanie ws. emerytur

Emerytura z gwarantowanym okresem wypłaty i emerytura małżeńska trafiły do kosza. Zamiast tego rząd proponuje jeden rodzaj emerytury, który daje wszystkim szansę na wyższe wypłaty.

Teksański wibrator walentynkowy

Dzięki decyzji Sądu Apelacyjnego Teksańczycy mogli się w tegoroczne walentynki obdarowywać sex-gadżetami. Wcześniej w tym stanie sprzedawanie wibratorów i innych zabawek było to nielegalne, lecz sąd rychło w czas zmienił zdanie.

Poseł Janusz Palikot ujarzmia przepisy

Już za trzy miesiące Polska stanie się dla przedsiębiorców przyjaznym państwem. Tak przynajmniej uważa Janusz Palikot, przewodniczący sejmowej komisji Przyjazne Państwo i zapowiada, że na początku maja wejdą w życie pierwsze zmiany prawne, likwidujące niektóre absurdy biurokratyczne. Dzisiaj komisja podsumowała pierwsze tygodnie swojej działalności.

Szef Deutsche Post ukrył milion?

O machinacje podatkowe na kwotę ponad miliona euro prokuratura podejrzewa szefa Deutsche Post - spółki, która jest właścicielem międzynarodowej firmy kurierskiej DHL. Klaus Zumwinkel miał ukrywać pieniądze na kontach w Lichtensteinie.

Resort pracy proponuje, PO kręci nosem

Dożywotnią emeryturę indywidualną zaproponuje Polakom Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - informuje TVN CNBC Biznes. To zmiana w stosunku do propozycji poprzedniej ekipy, która chciała, aby emeryci mogli wybrać jedną z trzech opcji. PO jest jednak sceptyczne.

Murdoch bierze Yahoo?

Rupert Murdoch może pokrzyżować szyki Microsoftowi. Według dziennika "The Wall Street Journal" należący do magnata holding News Corporation prowadzi rozmowy nt. przejęcia 20 proc. Yahoo!

"Pawlak nie rozwiał wątpliwości ws. J&S"

- Kara nałożona na spółkę J&S była nałożona w sposób nieprawidłowy - zapewniał wicepremier Waldemar Pawlak na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki. Nie zgadza się z tym przewodniczący Komisji Wojciech Jasiński, który twierdzi, że Pawlak nie rozwiał wątpliwości.

3GSM - co planuje Ericsson?

W potężnym kompleksie targowym "Tierra de Barcelona" odbył się światowy kongres telekomunikacji mobilnej. To właśnie w tej hali zgromadzili się najwięksi producenci telefonów komórkowych. Coraz częściej mówi się tu o współpracy komórkowych gigantów niż o rywalizacji i to właśnie Ci najwięksi producenci zadają sobie wspólnie pytanie, jakie nowe standardy czekają nas w telefonii komórkowej w ciągu najbliższych kilku lat. Zobaczmy co na ten temat miał do powiedzenia Carl Svanberg prezes Ericssona.

Więcej bezrobotnych dostanie więcej

- Zasiłek dla osób bezrobotnych powinien być wyższy - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Według niej, osoba utrzymująca się z tego świadczenia może nie być w stanie np. przekwalifikować się. Dlatego resort zastanawia się nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Nauczyciele chcą więcej zarabiać i krócej pracować

NSZZ "Solidarność" proponuje nowelizację Karty Nauczyciela domagając się m.in. podwyżek płac oraz dożywotniej gwarancji wcześniejszych emerytur. Związek organizuje referendum, które ma dać odpowiedź, czy i jak protestować, jeśli negocjacje z rządem będą bezowocne.

Nadchodzą wielkie podwyżki cen gazu

PGNiG może poprosić URE o zgodę na podwyżkę cen gazu aż o 20-25 proc - zasugerował na antenie TVN CNBC Biznes Krzysztof Głogowski, prezes gazowego monopolisty. Takie stawki prognozują analitycy, a prezes Głogowski stwierdził w tym kontekście: - Cenię sobie opinie analityków, często mają rację...