Najnowsze

Najnowsze

Kto będzie nowym szefem Polskiej Miedzi?

Prezes KGHM broni stanowiska. Na wypadek, gdyby został odwołany, szykuje się do konkursu. Kto się z nim zmierzy? Igor Chalupec, były prezes Orlenu, Jacek Krawiec, prezes firmy Action, a może Arkadiusz Gierałt z Legnickiego Parku Technologicznego z grupy miedziowej spółki - zastanawia się "Parkiet".

Osiem lat więzienia za kłamliwą reklamę

Koniec z ratami zero procent i przelotami za złotówkę. Od dzisiaj każda agresywna praktyka rynkowa, wszystko, co wprowadza przeciętnego klienta supermarketu w błąd, dla firmy stosującej takie triki może skończyć się w sądzie.

Grosz do grosza i uzbiera się emerytura

Ci, którzy składają oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym w ramach tzw. trzeciego filaru, mają właśnie ostatnie dni, by wpłacić pieniądze do wyrównania tegorocznego limitu - przypomina "Polska".

Biopaliwa wciąż bez ulg

Od pół roku polscy urzędnicy nie zdołali wysłać do Brukseli uchwalonych przez Sejm przepisów o niższych stawkach akcyzy i ulgach podatkowych. Z tego powodu ekologiczne paliwa na polskich stacjach jeszcze długo nie staną się tańsze - pisze "Rzeczpospolita.

Polskie płace, niskie płace...

Zarobki ponad 65 proc. Polaków nie przekraczają średniej płacy - wynika z najnowszej publikacji GUS. Połowa pracujących zarabia mniej niż 2,2 tys. zł brutto, a co dziesiąty zatrudniony - kwotę zbliżoną do płacy minimalnej - podaje "Gazeta Prawna"

Audyt w TVP

Jeszcze w tym roku rada nadzorcza Telewizji Polskiej SA ma ogłosić warunki przetargu na przeprowadzenie audytu w spółce. O zarządzeniu badania firmy zdecydował minister skarbu.

Na dworcach jest niebezpiecznie i brudno

Na dworcach jest niebezpiecznie, ochrona pociągów przed kradzieżami i dewastacjami jest niewystarczająca, a Straż Ochrony Kolei nie wywiązuje się należycie z zadań - wynika z raportu NIK.

Niemiecka kolej znowu stanie

Niemieccy kolejarze ogłosili, że 7 stycznia przystąpią do bezterminowego strajku. Decyzja zapadła po tym, jak rozmowy pomiędzy Związkiem Zawodowym Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) a zarządem Bundesbahn zostały zerwane.

Trzej wiceprezesi Kompanii Węglowej odwołani

Trzech z pięciu wiceprezesów największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej zostało odwołanych ze swoich funkcji przez resort gospodarki. Jednocześnie wiceminister Eugeniusz Postolski podkreślił, że rząd nie ma zamiaru angażować się w konflikt związkowców z zarządem Kompanii.

UniCredit wkracza na warszawską giełdę

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała UniCredit - największa grupa bankowa we Włoszech, drugi największy bank w strefie euro i trzeci bank w Europie. Dzięki temu debiutowi kapitalizacja GPW przekroczy bilion złotych. To mniej więcej tyle, co Produkt Krajowy Brutto Polski.

Jaka inflacja, takie podwyżki stóp procentowych

- Prognozy analityków mówiące o czterech 25-pkt. podwyżkach stóp procentowych w przyszłym roku są uzasadnione. Wynika to z potrzeby stabilizacji inflacji bazowej - powiedział w TVN CNBC Biznes Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

E-pożyczki bez prowizji

Wkrótce w internecie pojawią się dwa serwisy, które umożliwią udzielanie pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi. Transakcje będą odbywały się bez pośrednictwa banków i narzucanych przez nie sztywnych prowizji i oprocentowania - pisze "Gazeta Prawna".

Nocna okupacja w "Budryku", poranna pikieta w JSW

Kilkuset górników okupowało całą noc budynek zarządu kopalni "Budryk". Rano rozpoczęła się pikieta przed zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To efekt trwających w tych firmach sporów na tle płacowym - górnicy domagają się podwyżek.

Stoen wyruszył na wojnę z URE

Warszawska spółka grupy RWE podniosła ceny energii dla indywidualnych klientów bez zgody urzędu. Regulator straszy karą idącą w setki milionów - pisze "Puls Biznesu".

Przedsiębiorcy boją się odpływu pracowników

Z powodu otwarcia granic pracodawcy zatrudniający osoby ze Wschodu obawiają się znacznego odpływu z naszego kraju pracowników na Zachód. Martwią się też, że potencjalni nowi pracownicy z Ukrainy, Białorusi czy Rosji muszą od jutra płacić za wizy znacznie więcej niż dotychczas. Natomiast cudzoziemcy z Dalekiego Wschodu zapłacą za wizy tyle samo, choć będzie o nie znacznie trudniej - pisze "Gazeta Prawna".

Samochody będą ekologiczniejsze, ale droższe

Po 2012 r. nowe auta w Unii Europejskiej będą mniej paliły, za to będą o wiele więcej kosztowały. Bruksela przedstawiła sporny projekt prawa, które ma doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez samochody - pisze "Gazeta Wyborcza"

Niebawem wystartują dwa nowe banki

W przyszłym roku w Polsce ruszą dwa nowe banki. W drugiej połowie roku wystartuje tajemniczy projekt dwóch menedżerów Wojciecha Sobieraja i Cezarego Smorszczewskiego, a w połowie 2008 r. działalność rozpocznie należący do niemieckiego towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz Bank - pisze "Gazeta Prawna"

Rezerwy spadają - cena rośnie

Cena ropy na rynku amerykańskim wzrosła w środę o 1,3 procent, do 91,24 dolara za baryłkę. To efekt publikacji danych rządu, o dużym spadku rezerw ropy i oleju opałowego w Stanach Zjednoczonych.

NBP chce kontroli w KNF

Prezes NBP wystąpił do NIK o kontrolę w Komisji Nadzoru Finansowego - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Chodzi o ocenę stopnia przygotowania Komisji do przejęcia od 1 stycznia nadzoru bankowego. Tymczasem NIK już zapowiedziała, że przed końcem roku nie przeprowadzi kontroli.

Grad pytań do TVP

Jak i dlaczego zatrudniani byli pracownicy? Jak przebiegają negocjacje ws. praw do transmisji EURO 2008? Czy opłacało się produkować "Przebojową noc"? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź ma zarząd TVP. Oprócz tego Ministerstwo Skarbu Państwa zleciło audyt spółki.

NIK i IPN jednak nie dostaną po kieszeni

Zmniejszenie cięć w wydatkach na Najwyższą Izbę Kontroli oraz Instytut Pamięci Narodowej zakładają poprawki do projektu budżetu na 2008 rok, pozytywnie zaopiniowane w środę przez sejmową komisję finansów. Przepadły natomiast poprawki proponowane przez opozycję.

7 stycznia strajk generalny w górnictwie

Rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej o podwyżkach płac zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że 7 stycznia rozpocznie się bezterminowy strajk generalny we wszystkich 16 kopalniach spółki. Nie lepiej jest w innych spółkach. Bez rezultatów zakończyły się rozmowy w JSW, a w kopalni "Budryk" trwa okupacja siedziby zarządu spółki.

Koniec embarga na mięso

- Po dwóch latach blokady, polskie zakłady mogą eksportować mięso i jego przetwory do Rosji - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Dziś w Kaliningradzie Polska i Rosja wreszcie dogadały się i podpisały porozumienie o zniesieniu embarga.

Pawlak uchylił rekordową karę dla J&S

Minister gospodarki Waldemar Pawlak uchylił decyzję prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, nakładającą na spółkę J&S Energy karę za zbyt małe zapasy paliw. Oznacza to, że firma uniknie rekordowo wysokiej kary ponad 461 mln złotych.

Gondolą na Heathrow

Pasażerowie londyńskiego lotniska Heathrow już niedługo będą mogli poczuć się jak bohaterowie filmów science-fiction. Drogę z parkingu do nowego terminala będzie bowiem można przebyć w futurystycznych, automatycznie sterowanych gondolach.

Nasze wino zostaje!

Ministrowie rolnictwa "27" zgodzili się na reformę rynku wina w UE. Dla Polski najważniejsze jest utrzymanie możliwości stosowania nazwy handlowej "wina owocowego" dla napojów niegronowych.

PERN tłumaczy się z plamy na Wiśle

- Jesteśmy poważną firmą i sprawy ochrony środowiska są nam bliskie - mówił na konferencji prasowej prezes PERN "Przyjaźń" Artur Zawartko tłumacząc się z wycieku oleju do Wisły, którego doszło 10 grudnia. Podkreślił, że wyciek był tylko jeden.