Najnowsze

Najnowsze

Vattenfall skarży decyzję URE

Vattenfall jako pierwsza firma zaskarżył decyzję szefa Urzędu Regulacji Energetyki o utrzymaniu regulowanych cen energii - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zamienił Kluska komputery na sery

Roman Kluska, twórca Optimusa, teraz zabrał się za hodowlę owiec i wyrób sera. Sprzyja mu szczęście, bo najnowsze odkrycia naukowców z Wrocławia wskazują, że owczy ser może zapobiegać nowotworom - pisze "Gazeta Krakowska".

Święta będą droższe

Tegoroczne święta będą droższe niż w roku ubiegłym. Wzrosły ceny podstawowych produktów spożywczych, które znajdą się na bożonarodzeniowych stołach - wynika z danych GUS na październik 2007. Zaskakują różnice w cenach tych samych produktów w różnych częściach Polski.

Islandia wymarzonym miejscem do życia

Islandia wyprzedziła Norwegię jako najbardziej pożądane miejsce do życia. Wynika tak z corocznego raportu ONZ. W tyle tabeli znalazły się owładnięte plagą AIDS kraje Afryki subsaharyjskiej.

Polska krajem tysiąca gatunków wina

Polskie wino będzie legalne. W Brukseli osiągnięto porozumienie i nazwy 'wino' na terenie Unii Europejskiej będzie można używać nie tylko na etykietach wina zrobionego z winogron. Będą też 'wina owocowe'.

Trudne rozmowy z górnikami

Kolejne fiasko w rozmowach pomiędzy związkowcami a zarządem Kompanii Węglowej. Związki zawodowe domagają się podwyżek płac w tym i w przyszłym roku. W razie nie spełnienia żądań, grożą strajkiem.

Bezrobocie takie samo

Bezrobocie w listopadzie nie będzie różnić się znacząco od tego z października, podała wiceminister pracy. W ubiegłym miesiącu odsetek pozostających bez zatrudnienia wynosił 11,3 proc.

Afryka zaprasza... do pracy

Wyspy Brytyjskie, Stany Zjednoczone czy Niemcy to nie jedyne kierunki zarobkowych wyjazdów Polaków. Okazuje się, że nasi rodacy wyjeżdżają do pracy w dużo bardziej egzotyczne miejsca: do Afryki czy na Bliski Wschód.

ZUS ma nowego prezesa

Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zastąpi Pawła Wypycha na stanowisku prezesa ZUS - ogłosił premier Donald Tusk. Dotychczasowy prezes został dziś poinformowany, że wczoraj go odwołano.

Malta i Cypr od stycznia w strefie euro

- Malta i Cypr przyjmą euro w styczniu 2008 roku, mniej niż cztery lata po swoim wstąpieniu do Unii Europejskiej. To coś, z czego Cypryjczycy i Maltańczycy mogą być dumni - powiedział unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Joaquin Almunia.

Górnik ze "Szczygłowic": kazali mi kłamać

- Nadsztygar kazał mi składać zeznania korzystne dla kopalni, ale niezgodne z prawdą - powiedział w TVN24 górnik z kopalni "Szczygłowice", w której fałszowane były odczyty czujników metanu. O zagrażających życiu ludzkiemu praktykach poinformował ABW. Przyniósł też, jako dowód, nagraną na dyktafon rozmowę z nadsztygarem.

Wiek emerytalny zaskarżony do Trybunału

Kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - do 65. roku życia. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny.

Rybacy i górnicy walczyli o dorsza

Około stu polskich rybaków demonstrowało przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli, żądając dymisji unijnego komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga i domagając się zniesienia zakazu połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim. Rybakom towarzyszyli górnicy z Sierpnia '80.

Ministerstwo Skarbu: nie będzie fuzji PKO BP i PZU

- Minister skarbu nie będzie realizował fuzji PKO BP i PZU, przynajmniej na razie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Jednoczenie zdradził, że resort będzie pracował nad dalszą prywatyzacją PKO BP.

Dyrektor do nadzoru banków pilnie poszukiwany

Komisja Nadzoru Finansowego szuka dyrektora, który będzie kontrolował banki. Instytucja jest pewna przejęcia nadzoru bankowego, ale prezes NBP zamierza walczyć o niego do końca - pisze "Rzeczpospolita".

Kosztowne niezatrudnienie

Od nowego roku 6 proc. pracowników instytucji publicznych muszą stanowić osoby niepełnosprawne. Państwowe i samorządowe jednostki, które nie spełnią tego wymogu, będą płacić kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Szykuje się górnicza megafuzja?

Resort skarbu rozważa połączenie holdingu i kompanii – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dzisiaj w Katowickim Holdingu Węglowym odbywa się referendum w sprawie prywatyzacji.

Tysiące urzędników mogą już szukać nowej pracy

Platforma Obywatelska zaczyna realizować swoje przedwyborcze obietnice i radykalnie zmniejszać administrację państwową. Pod nóż mają iść całe ministerialne departamenty oraz biura, agencje i instytuty podlegające ministerstwom - twierdzi "Polska".

Były premier "zaoszczędził" na ministrach

Ministrowie rządu Jarosława Kaczyńskiego dostaną po kieszeni. Bo dzięki zabiegowi byłego premiera byli ministrami... niecałe trzy miesiące. I dlatego dostaną zamiast trzymiesięcznej odprawy, miesięczną - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Polska została skarcona"

Mam bardzo silne wrażenie, że zostaliśmy mocno skarceni za to, że odważyliśmy się powiedzieć prawdę - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Organizatorem EXPO 2012 będzie południowokoreańskie Josu. Dostało 77 głosów, marokański Tanger - 63. Wrocław odpadł już w pierwszej rundzie głosowania. Dostał 13 głosów.

Możliwa ugoda między rządem i Eureko

Ministerstwo Skarbu Państwa widzi polubowne rozwiązanie jako jeden z możliwych scenariuszy zakończenia sporu rząd Eureko. Skarb Państwa informuje, iż przyjmuje do wiadomości decyzję Sądu Apelacyjnego w Brukseli, który odrzucił wniosek Polski o anulowanie, wydanego na korzyść Eureko, wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Wino owocowe to też wino

Polska nadal będzie mogła produkować wina owocowe i sprzedawać je z etykietką z nazwą "wino" - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca roku. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapytany o reformę na rynku wina odpowiedział: - Jestem optymistą.

EXPO: nieuczciwej konkurencji STOP

Gospodarza Expo 2012 poznamy wieczorem. Tymczasem polska delegacja złożyła w Międzynarodowym Biurze Wystaw wniosek o powołanie specjalnej komisji ds. przestrzegania dżentelmeńskiej umowy i ograniczenia nieuczciwej konkurencji w czasie wyboru organizatora wystawy EXPO w 2012 roku - poinformował wiceminister kultury Krzysztof Olendzki.

Prezes NBP: czeka nas ciężki czas

Rada Polityki Pieniężnej będzie obserwować, czy obecny okres wzrostu inflacji jest spowodowany czynnikami podażowymi, mającymi charakter jednorazowych szoków, czy jest to jakiś nowy trend - powiedział prezes NBP, Sławomir Skrzypek.