Najnowsze

Najnowsze

Sawicki: Zmiany w ARiMR były konieczne

Zmiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa były konieczne – przekonywał w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki. I zapewniał, że "rewolucji kadrowej nie będzie".

"Zablokujemy Warszawę lub dojazdy do stolicy"

- Jeśli nie dojdzie do szybkiego rozładowania kolejek TiR-ów, to 28 stycznia punktualnie o godz. 12:00 kierowcy zablokują drogi dojazdowe do wschodniej granicy - ostrzega Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego. Jak wynika z informacji TVN24 może również dojść do paraliżu Warszawy.

Budryk: Strajkujący wracają do dawnych postulatów

Liderzy trwającego od 40 dni strajku w kopalni "Budryk" zdecydowali, że powrócą do pierwotnych postulatów sporu zbiorowego sprzed dwóch miesięcy - to wynik kolejnej tury rozmów z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przyjaciół jednak nie kupuje się na allegro

Miliony złotych była już warta przyjaźń z internautą z Naszej-Klasy.pl. Pewnie uczestnicy aukcji Allegro nadal podbijaliby cenę, gdyby nie to, że właściciele znanego portalu zażądali zablokowania oferty.

Bułgaria chce mieć dwie rury

Tydzień po tym, jak Bułgaria przyłączyła się do rosyjskiego gazociągu South Stream, rząd w Sofii deklaruje, że popiera również konkurencyjny projekt Unii Europejskiej - Nabucco. Bułgarzy twierdzą, że oba projekty się nie wykluczają.

Spłonął TIR na przejściu w Korczowej

Koło przejścia granicznego w Korczowej po ukraińskiej stronie spłonął TIR. W pożarze zginął 43 letni kierowca ze Lwowa. Tymczasem kolejki na przejściach granicznych wydłużają się, bo kolejni celnicy nie stawili się w pracy. Z okazji dnia celnictwa wzięli urlop na żądanie.

Zmień żarówkę na oszczędną

Harmonogram prac rządu przewiduje, że do końca marca Ministerstwo Finansów ma zająć się nową ustawą akcyzową. Główne zmiany - informuje "Gazeta Prawna" - dotyczą opodatkowania papierosów i energii elektrycznej.

Palacze pasują, fiskus nie traci

Sprzedaż papierosów w Polsce spadła w minionym roku do 69,8 mld sztuk - informuje "Puls Biznesu". To o 2,5 mld sztuk mniej niż sprzedano rok wcześniej - podaje Krajowy Związek Przemysłu Tytoniowego.

Praca dla Ukraińców jest, wiz brak

Minister pracy Joanna Fedak zamierza już za dwa tygodnie zmienić przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców zza wschodniej granicy. To rozwiązanie może okazać się nieskuteczne, bo po wejściu Polski do strefy Schengen MSZ zaostrzyło politykę przyznawania wiz - pisze "Gazeta Prawna".

Unijne dotacje nie dla elektoratu PiS?

Ministerstwo Środowiska najhojniej zasilało za czasów PiS trzy województwa: świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie. To okręgi wyborcze czołowych polityków PiS: Przemysława Gosiewskiego, Krzysztofa Putry i Marka Kuchcińskiego. Platforma chce dotacje uciąć - pisze "Dziennik".

Rencista dorobi ile chce

Od przyszłego roku do renty będzie można dorobić każde pieniądze bez ryzyka utraty świadczenia - informuje "Polska". Ministerstwo pracy przygotowuje bowiem projekt ustawy znoszący ograniczenia w przychodach rencistów.

Panowie dopłacą, emerytury będą jednakowe

Mężczyźni dopłacą do emerytur kobiet. Na takich samych zasadach mają być bowiem wyliczane świadczenia z II filara dla obu płci – zdecydował resort pracy. Projektem ustawy wkrótce zajmie się rząd - informuje "Rzeczpospolita".

Makler oskubał bank Napoleona na 5 mld euro?

Drugi co do wielkości komercyjny bank we Francji - Societe Generale - ogłosił, że odnotował 5 miliardów euro nadzwyczajnych strat. To najwięcej w historii europejskiej bankowości. Jednak SocGen za większość strat obwinia maklera Jerome Kerviela. Podejrzewa się, że oszust mógł działać na zlecenie.

16 pensji za utratę pracy

16 pensji - czyli ok 68 tys. zł - dla każdego zatrudnionego jako odszkodowanie za utratę pracy. British Sugar Overseas Polska oraz załoga likwidowanej Cukrowni Ostrowite podpisali porozumienie w sprawie warunków zwolnień 102 pracowników.

Rosja wraca do kawiorowego monopolu?

Rosja chce kontrolować handel kawiorem. Propozycje Państwowego Komitetu ds. Rybołóstwa zmierzają do wręcz swoistego monopolu. Pomysł wprowadzenia "kawiorowego monopolu", który istniał w czasach caratu, wciąż powraca od czasu upadku ZSRR.

Kongres daje 150 mld dolarów na Plan Busha

Administracja prezydenta Georgea W.Busha wstępnie porozumiała się z Kongresem w sprawie sposobów pobudzenia amerykańskiej gospodarki. Kluczowym elementem pakietu są ulgi i rabaty podatkowe dla biznesu i obywateli.

Bill Gates chce "kreatywnego kapitalizmu"

O "kreatywny kapitalizm, który będzie pomagał najbiedniejszym ludziom na świecie" apelował w Davos Bill Gates. Najbogatszy człowiek świata chce, aby system wolnorynkowy służył także biedakom.

Trudna sytuacja na giełdzie sprawdzianem dla doradców finansowych?

Jeszcze kilka miesięcy temu doradcy finansowi zachęcali Polaków do kupowania jednostek funduszy inwestycyjnych, teraz - w obliczu spadających giełdowych indeksów - oszczędności topnieją. A ponieważ w większości zarabiają na prowizjach od sprzedanych produktów, pojawiają się pytania czy rady doradców rzeczywiście są bezstronne.

Górnicy z "Budryka" nie przyszli na rozmowy

Nie doszło do zaplanowanych na czwartek rozmów pomiędzy zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) a protestującymi związkowcami z "Budryka". Nie wiadomo też, czy dojdzie do kolejnych prób ich podjęcia. Zarząd spółki zarzuca strajkującym brak elastyczności. Ci ostatni z kolei twierdzą, że zarząd nie wykazuje dobrej woli.

Wiceszef NBP zrezygnował

Wiceprezes NBP Jerzy Pruski podał się do dymisji. W specjalnym oświadczeniu napisał, że jego wystąpienia były ignorowane, a pozycja marginalizowana. Z zarzutami nie zgadza się Sławomir Skrzypek. Prezes NBP twierdzi, że ma już odpowiedniego kandydata na miejsce Pruskiego.

Ukraińska kolej radzi: Nie jedź do Polski

Lwowska dyrekcja ukraińskich kolei państwowych zaapelowała do podróżnych, aby wstrzymali się z wyjazdami do Polski. Apel ma związek z akcją protestacyjną polskich celników.

TVN i TVN24 zmieniły ramówkę

W związku z tragiczną śmiercią 20 oficerów i żołnierzy Sił Powietrznych RP oraz ogłoszoną z tego powodu żałobą, Grupa TVN zmieniła ramówkę wszystkich swoich kanałów. Nasz portal tvn24.pl przybrał barwy biało-czarne.

Minister zaleca odprawy wewnątrz kraju

Protest celników przybiera na sile. Związek Zawodowy Służby Celnej wzywa wszystkich celników o wzięcie w piątek 25 stycznia urlopu na żądanie. Niedrożne granice powodują rozgoryczenie przewoźników. Resort finansów apeluje, aby dokonywali odpraw celnych wewnątrz kraju.

Im bliżej Euro2008, tym droższe piwo

Wprawdzie do Euro2008 zostało jeszcze pięć miesięcy, to restauratorzy i właściciele pubów już zaczęli windować ceny alkoholi. Austriacka izba pracy postanowiła przygotować czarną listę lokali, które w ten sposób chcą zarobić na mistrzostwach.

Ugoda z Eureko jeszcze w tym roku?

- Ugoda w sprawie PZU - Eureko powinna zostać zatwierdzona przez polski sąd jeszcze w tym roku - powiedział w radiu PiN minister skarbu Aleksander Grad. Eureko domaga się od Skarbu Państwa 35,6 mld zł. Za te pieniądze możnaby ponad dwukrotnie załatać deficyt budżetowy lub wybudować 4,500 kilometrów autostrad.

Polska poczta wolniejsza niż ślimak

Informatyk z Krakowa wyliczył, z jaką prędkością poruszają się listy dostarczane przez Pocztę Polską. Okazuje się, że szybszy od poczty jest nawet ślimak winniczek. Jeśli nic się nie zmieni, to poczta zacznie przegrywać ze ślimakiem bananowym, który jest uznawany za najwolniejszego.

Posłowie zdążyli z budżetem

Sejm zakończył prace nad budżetem na 2008 rok. Przyjął wszystkie poprawki Senatu. Do końca tygodnia budżet ma być przekazany prezydentowi, który zgodnie z konstytucją ma 7 dni na podpisanie dokumentu.

Studenci zapłacą za część nauki

Rząd szykuje wielką reformę finansowania uczelni, ośrodków badawczych i – przede wszystkim – studiów. To może oznaczać, że wszyscy studenci będą częściowo płacić za naukę - przewiduje "Polska".