Kanclerz Angela Merkel przewiduje spore problemy niemieckiej gospodarki. Jak uważnie powinniśmy jej słuchać, zważywszy, że Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski? Była prezes NBP, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walc uspakaja: "Myślę, że troszeczkę Angela Merkel (...) za bardzo nastraszyła - komentowała na antenie TVN24.
- Należy liczyć się z tym, że przyszły rok, przynajmniej przez pierwsze miesiące, będzie rokiem złych wiadomości dla gospodarki - powiedziała niemiecka kanclerz w ostatnim wywiadzie. To grozi spadkiem naszego eksportu, bowiem Niemcy są głównym kierunkiem sprzedaży dla polskich firm. Czy Polska ma receptę? Według obecnej prezydent Warszawy, a byłej prezes NBP i dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, to właśnie sami Polacy mogą przyjść na ratunek swojej gospodarce. - Na szczęście tak się składa (...), że dzięki obniżeniu podatków u nas ta konsumpcja nie musi spaść. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Walz, niemiecka gospodarka jest w lepszej sytuacji od choćby brytyjskiej.
Merkel pesymistyczna
Zdaniem Angeli Merkel, która ostrzeżenia przed kryzysem gospodarczym przedstawiła w wywiadzie dla tygodnika "Welt am Sonntag", rynki finansowe i sytuacja gospodarcza wciąż są niestabilne i trudno będzie przewidzieć ich zachowanie. "Ustabilizowaliśmy rynki finansowe poprzez pakiet środków dla sektora bankowego, jednak jeszcze musi powrócić zaufanie, tak zwany wewnętrzny rynek bankowy musi zacząć funkcjonować" - powiedziała Merkel.
Jednak - podkreśliła - jeśli przyjęty przez rząd plan pobudzenia gospodarki zostanie zrealizowany, to w 2010 roku gospodarka ruszy do przodu.
UE powinna inwestować w innowacje
Angela Merkel wypowiedziała się też na temat planu rozbudzenia unijnej gospodarki. Jej zdaniem najlepszym wyjściem byłoby wykorzystanie środków na innowacje. "Powinniśmy wykorzystać obecną sytuację do tego, by uczynić Europę bardziej przygotowaną na przyszłość, szczególnie tam, gdzie technologicznie nie idziemy z duchem czasu" - stwierdziła niemiecka kanclerz.
I tak na przykład należy wyznaczyć na szczeblu UE cele związane z rozbudową sieci łączy szerokopasmowych, pozwalających na szybki dostęp do internetu. Wsparcia przez UE wymagają też działania nakierowane na walkę z ociepleniem klimatu i na poprawę wydajności energetycznej, a także rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.
Zdaniem niemieckiej polityk, w związku z sytuacją gospodarczą, środki z unijnych funduszy strukturalnych należy udostępnić wcześniej, niż pierwotnie założono.
Źródło: PAP