USA poskarżyły się Światowej Organizacji Handlu na unijny zakazu importu amerykańskich kurczaków odkażanych chlorem. Nie ma dowodów, że jest to szkodliwe - twierdzą Amerykanie.
Unia Europejska nie ma potwierdzonych naukowo powodów, by blokować import amerykańskich kurczaków - oświadczyła przedstawicielka rządu USA ds. negocjacji handlowych Susan Schwab.
Podkreśliła, że naukowcy w UE wielokrotnie oceniali, iż stosowanie chloru do odkażania jest bezpieczne. Takie odkażanie mięsa drobiowego jest - jak podała Schwab w oświadczeniu - "szeroko i bezpiecznie stosowane od wielu lat w USA".
USA są największym na świecie producentem kurczaków.
W Unii nie wolno
Zakaz unijny wprowadzono w 1997 roku, argumentując, że amerykańskie kurczaki są przed wysyłką chemicznie odkażane - kąpane w chlorze, co jest praktyką zakazaną w Unii.
UE wyraziła rozczarowanie piątkową decyzją USA, przy czym unijny rzecznik Peter Bower podkreślił: - Bądźmy precyzyjni: nie ma zakazu drobiu z USA. Stosujemy nasze regulacje zarówno na rynku krajowym, jak i w odniesieniu do towarów importowanych.
Wojna pleśni z hormonami
Oddanie sprawy importu odkażanych chlorem kurczaków do WTO nastąpiło w dzień po eskalacji 13-letniego amerykańsko-unijnego sporu o wołowinę. W czwartek Stany Zjednoczone trzykrotnie podniosły cła wwozowe na ser pleśniowy roquefort. Doszło do tego w rewanżu za unijny zakaz importu amerykańskiego mięsa wołowego w związku z stosowaniem w USA pasz zawierających hormony.
W odpowiedzi na sankcje amerykańskie UE zagroziła złożeniem skargi do WTO.
Obama pomoże?
A sami Francuzi, zirytowani wysokimi cłami nałożonymi przez USA, wysłali skrzynkę sera roquefort prezydentowi-elektowi Barackowi Obamie jako prezent z okazji inauguracji. Francuscy producenci owczego sera z niebieską pleśnią są oburzeni nowymi cłami, obawiając się całkowitego zniknięcia roqueforta z amerykańskiego rynku. Eksport tego sera do USA wynosi 400 ton rocznie, co stanowi 2 proc. całej produkcji.
Na nowego prezydenta, który w najbliższy wtorek obejmie urząd, liczy też Unia Europejska. - Czekamy na współpracę z nową administracją, aby zająć się sprawą sporu o import kurczaków - powiedziała unijna komisarz ds. handlu Catherine Ashton.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu