Najnowsze

Najnowsze

BRAT PIT: Ulgi dla "liniowca"

Podatek liniowy to ostatnio temat bardzo modny. Tym, którzy rozliczają się w ten sposób, "Twój Brat PIT" przypomina ulgi, z jakich mogą skorzystać. Tym bardziej, że od tego roku w PIT-cie "liniowców" pojawiła się możliwość przekazania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Reforma finansów zagrożona?

Czy reforma finansów publicznych jest zagrożona? Rząd z premierem na czele będą odpowiadać za błąd zaniechania - mówi profesor Stanisław Gomułka, który dwa dni temu złożył rezygnację z funkcji wiceministra finansów. Wciąż nie wiadomo jaka jest treść listu, który został wysłany do premiera, ale w wywiadach prasowych profesor Gomułka opowiada o problemach związanych z możliwością realizacji zmian funkcjonowania państwowej kasy.

Produkcja w marcu zaskakująco słaba

Czy to już koniec dobrobytu po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Szokujące dane o produkcji przemysłowej. W marcu wzrost niemal zamarł. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Czy zdążymy z hotelami na Euro 2012?

Minął rok od przyznania Polsce i Ukrainie organizacji piłkarskich mistrzostw Europy -Euro 2012. Tymczasem dla kibiców którzy do Polski na te mistrzostwa przyjadą, problemem może być brak miejsc w hotelach. Ich brak - pomimo oczekiwanych inwestycji w hotelarstwie - może wynieść aż 15 tysięcy.

Drożej na Okęciu?

Czy przeniesienie odpraw na trasach krajowych do nowego terminalu na warszawskim Okęciu oznacza większe koszty dla pasażerów? Sprawdzał to nasz reporter, Wojciech Kowalik.

Plan prywatyzacyjny

Znamy rządowy plan prywatyzacyjny na lata 2008-2012. W prywatne ręce trafić mają także spółki z sektora stoczniowego, farmaceutycznego i energetycznego w tym Enea, Vattenfall, Polska Grupa Energetyczna i Energa. Nie będzie natomiast dalszej prywatyzacji PKN Orlen i Lotosu.

Prezes SocGen odchodzi po aferze stulecia

Prezes francuskiego banku Societe Generale, Daniel Bouton, odejdzie w maju ze swojego stanowiska. Decyzję podjął w niecałe cztery miesiące po wykryciu "oszustwa stulecia" dokonanego przez maklera SocGen Jerome Kerviela.

TVP: Politycy PO działają na szkodę telewizji

Ciąg dalszy kontrowersji wokół audytu w TVP. Minister skarbu Aleksander Grad zarzucił telewizji, że w funkcjonowaniu spółki jest wiele nieprawidłowości, a prezes publicznej Andrzej Urbański powinien stracić stanowisko. W piątek TVP kontratakuje i twierdzi, że Grad przekazał wiele nieprawdziwych informacji działając na szkodę spółki. Zdaniem telewizji zaszkodził też szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Wątpliwa weekendowa promocja Intercity

Na początku tygodnia spółka PKP Intecity wprowadziła nowe wyższe ceny biletów. Jednak pierwszy weekend z droższymi biletami może zaskoczyć dużo bardziej. Firma zlikwidowała tzw. bilet weekendowy zastępując go mniej korzystną promocją weekendową.

Krajowe latanie coraz droższe

Już niedługo loty krajowe z warszawskiego lotniska Okęcie zostaną przeniesione do nowego Terminala 2. A co za tym idzie i tak już drogie przeloty na trasach krajowych będą jeszcze droższe. Czy samolot przegra z pociągiem?

Szef NBP: Inflacja poniżej 5 proc.

Inflacja w Polsce nie dotrze do poziomu 5 proc. - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Zaznaczył, że ostra polityka pieniężna nie oznacza kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Pocztowcy odkładają strajk

Zapowiadany na najbliższy poniedziałek strajk pracowników Poczty Polskiej został przełożony. Pocztowcy będą protestować dopiero za dwa tygodnie, 5 maja. Związkowcy z „Solidarności” przychylili się tym samym do propozycji czterdziestu innych związków działających w Poczcie Polskiej.

Szokujące dane o polskiej produkcji

Zaskakujące dane o produkcji przemysłowej w Polsce. W marcu w ujęciu rocznym produkcja wzrosła o zaledwie 0,9 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 8 proc. Jeszcze w lutym roczny wzrost produkcji wynosił 15 proc. - Nie przywiązujmy zbytniej uwagi do tych liczb - uspokaja były wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Kibic musi gdzieś spać...

Szacuje się, że w 2012 r. do Polski przyjedzie ok. 15 mln turystów. Na same mistrzostwa przybędzie ich ok. pół miliona. Tej rzeszy trzeba będzie zapewnić nocleg i wyżywienie. Tymczasem według specjalistów stan polskiej bazy hotelowej wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie wszyscy hotelarze jednak śpią. Andrzej Tkacz z Poznania już dziś myśli jak ugościć gości.

"To nie był stracony rok, ale trzeba przyspieszyć"

- Nie uważam, że ostatni rok był stracony pod względem przygotowań do Mistrzostw. To co mnie jednak niepokoi, to fakt, że niektóre procesy są zbyt powolne i powodują opóźnienia, na które nie możemy sobie pozwolić - mówi portalowi tvn24.pl Adrian Furgalski, szef Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Euro 2012: Na bilans przygotowań jest za wcześnie?

- Jesteśmy na etapie przygotowań, ale jeszcze za wcześnie na krytyczne oceny - uważa Jarosław Błaszczak, dyrektor do spraw Euro 2012 w Ernst & Young. Gość poranka TVN24 zapewnia jednak, że Euro 2012 w Polsce na pewno się odbędzie.

Podatek liniowy a ulgi

Wybrałeś podatek liniowy - nie dla Ciebie wspólne rozliczenie z małżonkiem i korzystne zasady opodatkowania dla samotnych rodziców. Nie można też skorzystać z ulg, z wyjątkiem odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. O tym, jak powinni rozliczyć się "liniowcy", mówi doradca podatkowy Accreo Taxand, Wojciech Sawicki.

Warszawa: problemy ze stadionem, problemy z metrem

Warszawa ma być miejscem inauguracji Euro 2012. Na razie jednak śladów stadionu nie widać, a stolica uznawana jest za marudera pod względem przygotowań. - W ostatnich miesiącach prace ruszyły pełną parą. Myślę, że nie ma zagrożeń - uspokaja wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

"Na reformie finansów zawsze ktoś traci"

- Koncepcja rządu w sprawie reformy finansów publicznych nie zmieniła się. Jest to jednak trudna, wielowątkowa reforma, która zawsze spotyka się z oporem, tych, którzy w jej wyniku tracą jakieś przywileje - mówiła w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska, która po dymisji ministra Stanisława Gomułki odpowiada w rządzie za reformowanie wydatków państwa.

Słodkie życie "ekipy" Netzla

Leśnik, ekspert od historii Kościoła i trenerka rozwoju osobistego - takim osobom były prezes PZU dawał dyrektorskie stanowiska, pensje znacznie przewyższające rynkowe, służbowe auta oraz mieszkania. "Gazeta Wyborcza" dotarła do wyników audytu, który na zlecenie nowego prezesa spółki - Andrzeja Klesyka wykonała firma Ernst & Young.

Poznań szczyci się stadionem... i martwi o całą resztę

Stolica Wielkopolski jest na razie liderem przygotowań. Szczyci się chociażby tym, że stadion na Euro już stoi. - Nie musimy się niczym martwić - zapewnia prezydent miasta Ryszard Grobelny. Wciąż jednak nie wiadomo, kto i kiedy zbuduje parkingi, drogi i całą bazę usługowo-hotelową.

Mieszkania coraz tańsze

Rosnące stopy procentowe i wyższa podaż nowych lokali zrobiły swoje. W marcu średnie ceny mieszkań w największych miastach spadły. Z raportu Open Finance wynika, że w dziewięciu na dziesięć badanych miast w marcu za lokale płacono mniej niż w lutym - pisze "Dziennik".

200 tys. Ukraińców zarabia w Polsce

W Polsce może pracować nawet 200 tysięcy Ukraińców, głównie w budownictwie i rolnictwie - donosi piątkowa "Gazeta Prawna". Eksperci uważają, że napływ pracowników zza wschodniej granicy dobrze robi naszej gospodarce.

Fiskus otwiera drzwi...

Choć język, jakiego używają urzędnicy pracujący w urzędach podatkowych, może być czasem trudny do zrozumienia dla zwykłego zjadacza chleba, warto zwrócić się do nich o poradę - uważa Andrzej Parszuto z portalu internetowego pitroczny.pl. Tym bardziej, że w sobotę 19 kwietnia będzie ku temu doskonała okazja - urzędy w całym kraju organizują dzień otwarty.

Lotos i Orlen pozostaną państwowe

Zobacz pełną listę spółek przewidywanych do prywatyzacji, do której dotarło TVN CNBC Biznes. Rządowy projekt uchwały prywatyzacyjnej obejmuje 740 spółek. W ciągu czterech najbliższych lat, Skarb Państwa na wyprzedaniu spółek ma zarobić 28 mld zł.

Tanie latanie?

Polskie Linie Lotnicze podejmują strategię mającą na celu zwiększenie atrakcyjności lotniska Okęcie. Obniżka opłat pobieranych od przewoźników może przełożyć się na niższe ceny biletów. Warszawskie lotnisko, wciąż jedno z najdroższych, musi podjąć wyzwanie stawiane przez porty regionalne.

Fiat nie wpuścił związkowców

Przedstawiciele organizacji reprezentującej wszystkich pracowników General Motors w Europie nie weszli do zakładu Fiat-GM Powertrain w Bielsku-Białej. Nie wpuściły ich władze zakładu.

Kolejne podwyżki cen usług Poczty Polskiej

Poczta Polska szuka dodatkowych funduszy - między innymi na podwyżki dla pracowników. Oznacza to konieczność podwyżek w cenach usług pocztowych. Do momentu zatwierdzenia, nowy cennik nie zostanie ujawniony. Sytuację zaognia nieco wiszący w powietrzu strajk działaczy pocztowej "Solidarności".

Komentarze po odejściu Stanisława Gomułki

Rezygnacja Stanisława Gomułki wywołała istną burzę komentarzy. Głównym tematem dyskusji są powody, jakie kierowały prof. Gomułką - on sam mówi o powodach "merytorycznych", jednak brak jednoznacznej wypowiedzi powoduje powstawanie wielu spekulacji. Odejście prof. Gomułki stało się również okazją do krytyki rządu za brak postępów w pracy nad reformą finansów publicznych. Rodzą się również pytania wpływ tej rezygnacji oraz o następcę Stanisława Gomułki.

Gomułkę zastąpi Suchocka-Roguska

Nie milkną komentarze po nieoczekiwanej dymisji wiceministra finansów Stanisława Gomułki. "Gazeta Wyborcza" zastanawia się, czy jego odejście to efekt sporu z ministrem Rostowskim. Ekonomiści są dymisją zdziwieni, a politycy opozycji nie szczędzą krytyki całemu rządowi. Tymczasem Ministerstwo Finansów ogłosiło, że miejsce Gomułki zajmie Elżbieta Suchocka-Roguska.